Autor: Julita Kamionowska
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia sportu, XIX wiek, Europa
Opublikowany: 2014-05-21 13:06
Licencja: wolna licencja

Historia FIFA - Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej

21 maja 1904 roku przedstawiciele siedmiu państw europejskich podpisali akt założenia najważniejszej dziś organizacji piłkarskiej. W Paryżu powstała FIFA.

Zobacz też: Piłka nożna - historia mistrzostw, sukcesy Polaków i futbol a polityka

Charakterystyczne i niezwykle istotne zjawisko dla rozwoju sportu w XIX wieku stanowiły tendencje do zrzeszania się ludzi uprawiających poszczególne dyscypliny sportowe. Początkowo odbywało się to na niewielką skalę, w obrębie regionów lub częściej miast. Z czasem odczuwać zaczęto potrzebę tworzenia ugrupowań narodowych, a wreszcie – międzypaństwowych.

Angielska drużyna Royal Engineers, zdobywcy pierwszego Pucharu Anglii w 1872 r. (domena publiczna).

Krajem, który jako pierwszy poczuł się odpowiedzialny za rozwój piłki nożnej na większą skalę była Wielka Brytania. To tam po raz pierwszy spisano reguły gry, tam też powstał pierwszy klub piłkarski (Sheffield Football Club, 1855). Pięć lat później powołano w Londynie kolejny klub, który niedużo czasu potrzebował, aby wyrosnąć na ogólnoangielski Związek Piłki Nożnej (FA), na dodatek aspirujący do roli „opiekuna” futbolu rozwijającego się daleko poza Anglią. W 1882 r. pod wpływem FA utworzono Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB), skupiającą kraje Imperium Brytyjskiego. Część państw europejskich zgłaszała chęć przystąpienia do tej organizacji, jednak Anglicy, zazdrośnie strzegący przywódczej dla rozwoju piłki nożnej pozycji, nie widzieli w swych szeregach miejsca dla przedstawicieli krajów spoza imperium.

Przeczytaj też:

Wobec tego dokładnie 110 lat temu w siedzibie Francuskiego Związku Piłki Nożnej, celem powołania niezależnego od Anglii międzynarodowego zrzeszenia piłkarskiego, zebrali się delegaci Francji, Belgii, Danii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Pierwszym prezydentem FIFA został Francuz Robert Guérin.

Jules Rimet, prezydent FIFA od 1921 do 1954 r., pomysłodawca organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej, fundator pierwszego pucharu świata, nazywanego do dziś jego imieniem (domena publiczna).

Federacja dość szybko powiększała swój skład o kolejne państwa europejskie. Nie zabrakło wśród nich Wielkiej Brytanii, która dostrzegając rozwój organizacji nie chciała pozostać na uboczu ważnych wydarzeń sportowych i przystąpiła do niej już w 1905 r, obejmując nawet prezydenturę. Do federacji przystąpiły niebawem również państwa spoza Europy Zachodniej: Związek Południowej Afryki, Rosja, Argentyna, Chile, Kanada i Stany Zjednoczone. Był to niezwykle ważny krok ku zjednoczeniu całego świata piłkarskiego.

Dość szybko wyklarował się główny cel FIFA – dążono do zorganizowania rozgrywek o mistrzostwo świata w piłce nożnej. Najwięcej w tym kierunku poczynił trzeci prezydent federacji Jules Rimet. Dzięki jego staraniom kongres FIFA w 1928 r. ustalił termin pierwszego w historii mundialu na rok 1930. Zaszczytna rola gospodarza tej wielkiej imprezy sportowej przypadła Urugwajowi, jako posiadaczowi jednej z najsilniejszych drużyn piłkarskich.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Bibliografia: W. Lipoński, Historia sportu, Warszawa 2012; fifa.com, reprezentacja.com.pl.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julita Kamionowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XIX wieku, szczególnie dziejami ziem polskich, litewskich i rosyjskich. Poza historią pasjonuje się też sportem (zwłaszcza skokami narciarskimi i lekkoatletyką).

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy