Inauguracja nowej polityki historycznej... czyli czego?

opublikowano: 2015-12-23 17:13
wolna licencja
poleć artykuł:
17 grudnia 2015 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyło się spotkanie, reklamowane jako „inauguracja nowej polityki historycznej”. Były liczne przemówienia, prezentacja książek prywatnego wydawnictwa oraz Jerzy Zelnik ucharakteryzowany na Marszałka Józefa Piłsudskiego. Trudno jednak powiedzieć, czym tak naprawdę było to wydarzenie.
REKLAMA
Andrzej Nowak – profesor doktor habilitowany, historyk i sowietolog, znawca historii Polski i Rosji, specjalista w dziedzinie studiów nad imperiami, publicysta. Przewodniczący sekcji „Kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna” Narodowej Rady Rozwoju (fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl, opublikowano na GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, wyłącznie w wersji 1.2)..

Według relacji mediów (portali: wpolityce.pl oraz fronda.pl, a także branżowego serwisu Wirtualny Wydawca), w spotkaniu, zorganizowanym przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk, uczestniczyli m.in. ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski (doradca ds. społecznych, kultury i polityki historycznej) oraz Krzysztof Szczerski (doradca ds. międzynarodowych) a także prof. Andrzej Nowak, kierujący sekcją „Kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna” powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowej Rady Rozwoju. Spotkanie poprowadzili aktorzy: Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik. List, odczytany w trakcie wydarzenia, nadesłał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

W trakcie spotkania swoje przemówienia na temat polskiej polityki historycznej wygłosili zaproszeni prezydenccy ministrowie, szerszą wizję działań w tym obszarze przedstawił natomiast prof. Andrzej Nowak, który stwierdził m.in.: Myślę, że naszą, polską politykę historyczną warto oprzeć wyłącznie na pozytywnych doświadczeniach. Znany historyk i publicysta w swoim wystąpieniu mówił m.in. o zapominaniu przez Europę Zachodnią o własnych grzechach kolonialnych i imperialnych. Proponował również, by w państwowej opowieści o polskiej historii znalazły się odwołania do takich wątków jak dorobek naszej kultury i nauki, postacie polskich świętych czy poświęcenie obrońców Ojczyzny.

Zobacz też:

W spotkaniu wzięli udział również autorzy promowanych książek wydawnictwa Biały Kruk: prof. Krzysztof Ożóg, ks. prof. Waldemar Chrostowski oraz Adam Bujak.

REKLAMA

Redakcję portalu Histmag.org zaniepokoiła trudna do zidentyfikowania konwencja spotkania. Sugerowano, że ma ono oficjalny charakter państwowy, a wypowiadane na nim słowa to deklaracje programu działania prezydenckich instytucji zobowiązanych do prowadzenia polityki historycznej. Jednocześnie zaś, organizatorem był podmiot prywatny, który promował na nim swoje trzy nowości książkowe. Dodatkowo, dopiero przed miesiącem w Belwederze w obecności prezydenta Andrzeja Dudy zainaugurowano szeroką dyskusję o polskiej polityce historycznej – czy jeśli spotkanie miało charakter oficjalny i państwowy, oznacza to, że już ją zakończono i przyszedł czas na realizację?

Inauguracja polityki historycznej Prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera trzech naszych książek: "966. Chrzest Polski"...

Posted by Wydawnictwo Biały Kruk on 17 grudnia 2015

W poniedziałek rano przesłaliśmy do Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP oficjalne zapytanie w tej sprawie, prosząc telefonicznie o odpowiedź przed Świętami Bożego Narodzenia. Nasze pytania brzmiały:

  1. Czy wydarzenie to należy traktować jako oficjalną inaugurację nowej państwowej polityki historycznej? Jaki ma ono związek z dyskusją na ten temat, która odbyła się w listopadzie w Belwederze?
  2. W jaki sposób dobrane zostały książki prezentowane na spotkaniu? Dlaczego z udziałem wysokich urzędników państwowych promowane są publikacje wyłącznie jednego prywatnego wydawnictwa?

Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze wątpliwości, uważamy jednak, że pytania te warto zadać publicznie. Do sprawy będziemy wracać w najbliższym czasie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone