Józef Piłsudski – walka o niepodległość i przewrót majowy

opublikowano: 2016-05-12 12:45— aktualizowano: 2020-05-12 07:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Józef Piłsudski to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci, której zawdzięczamy odzyskanie niepodległości w 1918 roku oraz kształt i politykę II RP, zwłaszcza po 1926 roku. Legiony polskie, wojna polsko-bolszewicka, naczelnik państwa, marszałek polski, czy wreszcie zamach majowy, sanacja i konstytucja kwietniowa to terminy które kojarzą nam się z osobą Piłsudskiego. Więcej o Marszałku Piłsudskim i jego polityce przeczytacie w naszych artykułach!
REKLAMA

Józef Piłsudski w walce o niepodległość

Józef Piłsudski uznawany jest za jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego ojca naszej niepodległości. Dlaczego? Jak wyglądała jego walka o Polskę w czasie zaborów? Jak później walczył o kształt polskich granic? I jaka była rola Józefa Piłsudskiego w bitwie warszawskiej 1920 roku. Tego wszystkiego dowiesz się z poniższych tekstów.

Zobacz też: 11 listopada 1918 i odzyskanie niepodległości przez Polskę

Przewrót majowy Józefa Piłsudskiego

W 1926 roku Józef Piłsudski zorganizował zamach stanu nazywany przewrotem majowym, którym zniszczył panującą w Polsce demokracje, za co wiele osób obwinia go do dziś. Jakie były okoliczności zamachu? Dlaczego Piłsudski się na niego zdecydował? Jaki był jego przebiegi i skutki – bezpośrednie i odległe w czasie? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Piłsudski i rządy sanacji

Zamach majowy wprowadził do drugiej Rzeczpospolitej rządy sanacji. Jednak sejm przez długi czas sprzeciwiał się Piłsudskiemu. Jak wyglądały te spory? I jak wyglądała władza sanacji w Polsce, której ukoronowaniem została konstytucja kwietniowa?

Józef Piłsudski - śmierć i pamięć

Bez względu na kontrowersje związane z jego osobą Józef Piłsudski jest bez wątpienia jednym z najważniejszych Polaków w XX wieku. Jak czczono jego pamięć tuż po jego śmierci i w dużo późniejszych latach? Tego dowiesz się z poniższych artykułów.

Poglądy Józefa Piłsudskiego

Mówi się, że Piłsudski sam o sobie powiedział, że wysiadł z tramwaju socjalizm na przystanku niepodległość. Czy rzeczywiście takie słowa padły? Jakie były poglądy polityczne Józefa Piłsudskiego? Czy Piłsudski zniszczył republikanizm?

Wokół Piłsudskiego i zamachu majowego

Wokół Piłsudskiego i zamachu majowego wciąż toczy się debata. Terminologia związana z Józefem Piłsudskim jest wykorzystywana do opisywania innych czasów, a wydarzenia są porównywane z późniejszymi. Do tej debaty nawiązują także poniższe teksty.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone