Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia polityczna, Sylwetki i biografie, XIX wiek, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Pierwsza publikacja: 2016-05-12 12:45, aktualizacja: 2020-05-12 07:45
Licencja: wolna licencja

Józef Piłsudski – walka o niepodległość i przewrót majowy

Józef Piłsudski to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci, której zawdzięczamy odzyskanie niepodległości w 1918 roku oraz kształt i politykę II RP, zwłaszcza po 1926 roku. Legiony polskie, wojna polsko-bolszewicka, naczelnik państwa, marszałek polski, czy wreszcie zamach majowy, sanacja i konstytucja kwietniowa to terminy które kojarzą nam się z osobą Piłsudskiego. Więcej o Marszałku Piłsudskim i jego polityce przeczytacie w naszych artykułach!
REKLAMA

Józef Piłsudski w walce o niepodległość

Józef Piłsudski uznawany jest za jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego ojca naszej niepodległości. Dlaczego? Jak wyglądała jego walka o Polskę w czasie zaborów? Jak później walczył o kształt polskich granic? I jaka była rola Józefa Piłsudskiego w bitwie warszawskiej 1920 roku. Tego wszystkiego dowiesz się z poniższych tekstów.

Zobacz też: 11 listopada 1918 i odzyskanie niepodległości przez Polskę

Przewrót majowy Józefa Piłsudskiego

W 1926 roku Józef Piłsudski zorganizował zamach stanu nazywany przewrotem majowym, którym zniszczył panującą w Polsce demokracje, za co wiele osób obwinia go do dziś. Jakie były okoliczności zamachu? Dlaczego Piłsudski się na niego zdecydował? Jaki był jego przebiegi i skutki – bezpośrednie i odległe w czasie? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Piłsudski i rządy sanacji

Zamach majowy wprowadził do drugiej Rzeczpospolitej rządy sanacji. Jednak sejm przez długi czas sprzeciwiał się Piłsudskiemu. Jak wyglądały te spory? I jak wyglądała władza sanacji w Polsce, której ukoronowaniem została konstytucja kwietniowa?

Józef Piłsudski - śmierć i pamięć

Bez względu na kontrowersje związane z jego osobą Józef Piłsudski jest bez wątpienia jednym z najważniejszych Polaków w XX wieku. Jak czczono jego pamięć tuż po jego śmierci i w dużo późniejszych latach? Tego dowiesz się z poniższych artykułów.

Poglądy Józefa Piłsudskiego

Mówi się, że Piłsudski sam o sobie powiedział, że wysiadł z tramwaju socjalizm na przystanku niepodległość. Czy rzeczywiście takie słowa padły? Jakie były poglądy polityczne Józefa Piłsudskiego? Czy Piłsudski zniszczył republikanizm?

Wokół Piłsudskiego i zamachu majowego

Wokół Piłsudskiego i zamachu majowego wciąż toczy się debata. Terminologia związana z Józefem Piłsudskim jest wykorzystywana do opisywania innych czasów, a wydarzenia są porównywane z późniejszymi. Do tej debaty nawiązują także poniższe teksty.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 86
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy