Rozejm bożonarodzeniowy na froncie zachodnim

opublikowano: 2014-12-24 13:42
wolna licencja
poleć artykuł:
W święta Bożego Narodzenia 1914 r. pod Ypres, gdzie stały naprzeciw siebie wrogie wojska brytyjskie i niemieckie, doszło do wyjątkowego wydarzenia: z inicjatywy żołnierzy zawarto rozejm bożonarodzeniowy, w czasie którego doszło do bratania się przedstawicieli obydwu stron. Był to szczególny wyraz człowieczeństwa w obliczu okrutnego konfliktu na skalę światową.
REKLAMA

Rozejm bożonarodzeniowy – zobacz też: Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje

Zobacz też: Pierwsza wojna światowa w Histmag.org

Rozejm, zawarty między m.in. oddziałami walijskimi i szkockimi a pułkami saksońskimi, w którym brali udział także przedstawiciele oddziałów francuskich i hinduskich, miał potrwać do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, w wielu miejscach przedłużył się jednak aż do Nowego Roku. Żołnierze początkowo przystroili okopy ozdobami świątecznymi i wykrzykiwali na drugą stronę frontu życzenia, następnie zaś, już po formalnych rozmowach oficerów, doszło do wyjścia na ziemię niczyją, rozmów, wymiany drobnych podarków, śpiewania psalmów a nawet... meczu futbolowego, zakończonego zwycięstwem Niemców.

Rycina z „The Illustrated London News's” z 9 stycznia 1915 r. przedstawiająca rozejm bożonarodzeniowy (domena publiczna).

Szacuje się, że w rozejmie uczestniczyło po obu stronach ok. 100 tys. żołnierzy. Wyższe dowództwo wrogich armii ustosunkowało się wrogo do tej inicjatyw. W kolejnych latach, prawdopodobnie w związku z zaostrzeniem walk frontowych i związanych z tym okrucieństw, nie doszło do wydarzeń na tak dużą skalę.

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski
„Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
123
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-9-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone