Autor: Roman Sidorski
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Polska, Śląsk
Opublikowany: 2010-01-26 22:30
Licencja: wolna licencja

Sejmik sejmem czy marszałek marszałeczkiem?

Nasi politycy nie przestają zadziwiać. Jeden z radnych sejmiku opolskiego uważa, że sejmiki wojewódzkie powinny nazywać się bardziej dostojnie – sejmami.
REKLAMA

Zobacz też: Staropolski parlamentaryzm - jak funkcjonował ustrój I RP?

Sejmik w kościele (ryc. J.P. Norblin)

Jak relacjonuje Gazeta Wyborcza, radny Andrzej Zielonka miał powiedzieć na posiedzeniu opolskiego sejmiku, że nazwa tegoż brzmi (...) jakoś zdrobniale. Przecież nie mówimy o marszałeczku, przewodniczku sejmiku i radniczkach. A powinniśmy się nazywać dostojnie: „Sejm Województwa Opolskiego”.

Marszałek sejmiku, Józef Sebesta, podchwycił tę myśl: sejmik powinien oczywiście być sejmem powiedział uśmiechając się szeroko (i, miejmy nadzieję, żartując) oraz zapowiedział, że poruszy tę kwestię na najbliższym, lutowym konwencie marszałków wojewódzkich, ale już po obradach, wieczorem, w bardziej nieformalnym gronie. Głos zabrał też przewodniczący sejmiku, Bogusław Wierdak, który zaproponował, aby na ten temat wypowiedzieli się szefowie sejmikowych klubów.

Ot, taki jest nasz polski folklor polityczny. Na szczęście nie musimy się obawiać, że staropolska nazwa samorządowej instytucji zostanie zmieniona. Można natomiast ubolewać, że wybrańcy narodu tak niewiele wiedzą o Rzeczpospolitej szlacheckiej i jej parlamentaryzmie. A niejednego dobrego mogliby się z jego dziejów nauczyć.

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy