Skąd pochodził Rollo?

Pochodzenie Rollona, wikińskiego założyciela Księstwa Normandii, od lat budzi kontrowersje wśród historyków. Teraz do sporu dołączają specjaliści od genetyki, licząc na ostateczne rozstrzygnięcie.

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Posąg Rollona w Falaise (fot. Imars: Michael Shea, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic)

Kim był założyciel Księstwa Normandii? Bez dwóch zdań - wikingiem. Nie jest jednak jasne, czy pochodził z Danii czy może z Norwegii. Teorię o duńskim pochodzeniu Rollona propagował Dudo z Saint-Quentin (ok. 965 – 1043), na kartach swego dzieła Historia Normannorum. Z kolei XII-wieczna Historia Norwegiae przedstawia przyszłego władcę Normandii jako wygnańca, przybyłego z Norwegii. Podobnie rzecz ma się w XIII-wiecznych sagach, gdzie Rollo (zwany Ganger Hrolfem) pojawia się jako syn Rognvalda Eysteinssona, jarla Møre (zachodnia Norwegia). Dalszy scenariusz jest już jednolity. Rollo przez jakiś czas pustoszył francuskie ziemie. W 911 r. na skutek umowy z Karolem III Prostakiem otrzymał domenę w północnej Francji, w zamian zobowiązując się do strzeżenia kraju przed najazdami wikingów. Dało to początek Księstwu Normandii.

Wszystko wskazuje na to, że spór o pochodzenie ambitnego wikinga może niedługo zostać rozwiązany. Pod koniec lutego skandynawscy badacze otworzyli grobowiec potomków Rollona – jego wnuka, Ryszarda I Nieustraszonego i prawnuka, Ryszarda II Dobrego, celem przeprowadzenia szczegółowych badań genetycznych. Liczono, że wśród szczątków znajdą się także zęby. Dzięki swojej warstwowej konstrukcji mogą bowiem bardzo długo przechowywać cząsteczki DNA. Udało się – w szczęce Ryszarda II odkryto aż osiem zębów.

  • Znalezienie zębów było kluczowe, bo DNA może przetrwać w nich przez wiele lat. Eksperci z Danii i Norwegii wezmą teraz kilka sztuk i wyślą do Uniwersytetu w Oslo i do ośrodka GeoGenetics na Uniwersytecie w Kopenhadze w celu dalszych badań. - mówi zaangażowany w projekt Ole Bjørn Fausa.

Szczegółowe wyniki badań powinny ukazać się już jesienią.

Źródła: thehistoryblog.com , thelocal.dk

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy