Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia polityczna, Nauki pomocnicze historii, Sylwetki i biografie, Pełne średniowiecze, Francja, Europa
Opublikowany: 2016-03-09 12:33
Licencja: wolna licencja

Skąd pochodził Rollo?

Pochodzenie Rollona, wikińskiego założyciela Księstwa Normandii, od lat budzi kontrowersje wśród historyków. Teraz do sporu dołączają specjaliści od genetyki, licząc na ostateczne rozstrzygnięcie.
REKLAMA

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Posąg Rollona w Falaise (fot. Imars: Michael Shea, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic)

Kim był założyciel Księstwa Normandii? Bez dwóch zdań - wikingiem. Nie jest jednak jasne, czy pochodził z Danii czy może z Norwegii. Teorię o duńskim pochodzeniu Rollona propagował Dudo z Saint-Quentin (ok. 965 – 1043), na kartach swego dzieła Historia Normannorum. Z kolei XII-wieczna Historia Norwegiae przedstawia przyszłego władcę Normandii jako wygnańca, przybyłego z Norwegii. Podobnie rzecz ma się w XIII-wiecznych sagach, gdzie Rollo (zwany Ganger Hrolfem) pojawia się jako syn Rognvalda Eysteinssona, jarla Møre (zachodnia Norwegia). Dalszy scenariusz jest już jednolity. Rollo przez jakiś czas pustoszył francuskie ziemie. W 911 r. na skutek umowy z Karolem III Prostakiem otrzymał domenę w północnej Francji, w zamian zobowiązując się do strzeżenia kraju przed najazdami wikingów. Dało to początek Księstwu Normandii.

Wszystko wskazuje na to, że spór o pochodzenie ambitnego wikinga może niedługo zostać rozwiązany. Pod koniec lutego skandynawscy badacze otworzyli grobowiec potomków Rollona – jego wnuka, Ryszarda I Nieustraszonego i prawnuka, Ryszarda II Dobrego, celem przeprowadzenia szczegółowych badań genetycznych. Liczono, że wśród szczątków znajdą się także zęby. Dzięki swojej warstwowej konstrukcji mogą bowiem bardzo długo przechowywać cząsteczki DNA. Udało się – w szczęce Ryszarda II odkryto aż osiem zębów.

  • Znalezienie zębów było kluczowe, bo DNA może przetrwać w nich przez wiele lat. Eksperci z Danii i Norwegii wezmą teraz kilka sztuk i wyślą do Uniwersytetu w Oslo i do ośrodka GeoGenetics na Uniwersytecie w Kopenhadze w celu dalszych badań. - mówi zaangażowany w projekt Ole Bjørn Fausa.

Szczegółowe wyniki badań powinny ukazać się już jesienią.

Źródła: thehistoryblog.com, thelocal.dk

POLECAMY

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy