„Ten zaskakujący Luksemburg”. Ambasador Luksemburga w Warszawie o swoim kraju

opublikowano: 2016-05-28 16:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Luksemburg to niewielkie państwo na pograniczu Niemiec, Belgii i Francji. Pełni ono jednak istotną rolę w polityce europejskiej. Skąd wzięła się jego pozycja?
REKLAMA
Herb Luksemburga używany od XIV wieku (aut. Ipankonin, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

13 kwietnia 2016 r. Pałacu Myśliwieckim w warszawskich Łazienkach odbyło się spotkanie Klubu Ambasadora. Gościem honorowym był Georges Faber, ambasador Luksemburga w Warszawie, który wygłosił referat pt. This surprising Luxemburg.

Prezes Klubu, ambasador Ryszard Fijałkowski, przedstawiając gościa podkreślił, że urodził się 12 czerwca 1964 w Luksemburgu. Z wykształcenia jest m.in. historykiem, absolwentem Uniwersytetu w Strasburgu II we Francji. Pracował w sektorze prywatnym i państwowym. Od 1995 r. jest związany z luksemburskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i dyplomacją. Pracował na m.in. na placówkach w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 5 września 2013 jest ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Rzeczypospolitej Polskiej, a od listopada 2013 także na Litwie i Łotwie.

W pierwszej części spotkania ambasador Faber zaprezentował podstawowe informacje dotyczące Luksemburga. Zdradzając swoje historyczne wykształcenie syntetycznie przedstawił historię swojego kraju począwszy od średniowiecza, gdy nazwę „Luksemburg” (Lucilinburhuc) podano po raz pierwszy w akcie wymiany ziem. Goście Klubu Ambasadora mieli okazję prześledzić dzieje księstwa za panowania Burgundów, Habsburgów (hiszpańskich i austriackich), a także w krótkim okresie dominacji francuskiej od 1684 do 1697 roku. Burzliwa historia kraju była związana z jego strategicznym położeniem. Nie dziwi zatem, jak stwierdził ambasador, że miasto Luksemburg stopniowo przekształciło się w potężną fortecę zwaną „Gibraltarem Północy”, o którą spierały się potęgi europejskie.

Ambasador Faber podkreślił, że II wojna światowa zmieniła kierunek polityki zagranicznej Luksemburga. Pod koniec wojny porzucono politykę neutralności i aktywnie włączono się w tworzeniu NATO i struktur europejskich.

Według ambasadora, Luksemburg jest dziś dobrze reprezentowany na arenie międzynarodowej. Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej i członek strefy euro odgrywa aktywną rolę w integracji europejskiej. Jego zobowiązania międzynarodowe znajdują odzwierciedlenie między innymi na płaszczyźnie pomocy publicznej na rzecz rozwoju, która osiąga 1% dochodu narodowego brutto.

Wzgórze Kirchberg w Luksemburgu z budynkami instytucji Unii Europejskiej – Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Parlamentu i Rady (fot. Cayambe, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

W dalszej części spotkania luksemburski dyplomata skupił się na charakterystyce gospodarki swego kraju. Podkreślił, że w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. specjalnością Luksemburga była produkcja stali. Dopiero w latach osiemdziesiątych zaczął się skupiać na bankowości prywatnej i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Według ambasadora nowoczesne ramy prawne i regulacyjne oraz otwarcie Luksemburga na świat przyciągnęły banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, promotorów funduszy inwestycyjnych oraz podmioty świadczące specjalistyczne usługi z całego świata.

Kończąc swoje wystąpienie Georges Faber podkreślił, że dzięki swojemu położeniu geograficznemu w sercu europejskich rynków i w niewielkiej odległości od wielkich europejskich portów towarowych (Antwerpia, Rotterdam), w Luksemburgu świetnie rozwija się logistyka.

Po wystąpieniu ambasador Faber odpowiedział na szereg pytań przybyłych gości, w tym studentów.

Należy podkreślić, że prezentacja historii politycznej Luksemburga oraz jego współczesnej aktywności gospodarczej była bardzo interesująca, do czego przyczyniło się zaangażowanie prelegenta i jego zdolności oratorskie. Uczestnicy spotkania z pewnością wzbogacili swą wiedzę na temat jednego z państw, które aktywnie uczestniczyło w procesie integracji europejskiej; wielu z nich na pewno zapragnęło dowiedzieć się jeszcze więcej.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Karina Myshkovska
Studentka stosunków międzynarodowych na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, przewodnicząca Klubu Historii Dyplomacji.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone