Władysław Łoziński – „Życie polskie w dawnych wiekach” – recenzja i ocena

opublikowano: 2015-10-28 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Kolejne wydanie bestselerowego dzieła Władysława Łozińskiego przenosi nas w barwny świat obyczajów polskiej szlachty, dworskiego życia i unikatowej polskiej kultury XVI i XVII wieku.
REKLAMA
Władysław Łoziński
„Życie polskie w dawnych wiekach”
nasza ocena:
8/10
cena:
69,00 zł
Rok wydania:
2006
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
284
Format:
165 x 235 mm
ISBN:
978-83-244-0085-0; 978-83-244-0288-5 (e-publikacja)

Mimo, że całkowicie pominięto w tej pracy najniższą warstwę społeczną – chłopów - jej ogromna wartość nie maleje wraz z postępującym nieubłaganie czasem. Łoziński w doskonały sposób zagłębia się w mentalność i upodobania „szlachetnie urodzonych”, także piętnuje ich liczne przywary, które doprowadziły do upadku I Rzeczpospolitej.

Pierwsze wydanie Książki Władysława Łozińskiego pojawiło się w 1907 roku we Lwowie i wywołało zachwyt porównywalny do sienkiewiczowskiej Trylogii. Wielokrotnie wznawiana książka, tym razem została opatrzona rozlicznymi przypisami i wstępem znanego historyka kultury staropolskiej Janusza Tazbira. Na całość pracy składają się cztery rozdziały suto okraszone zdjęciami i reprodukcjami z epoki. Pierwszy rozdział poświęcony został zamkom i pałacom, a więc przysłowiowym oczkom w głowie każdego szlachcica. Dbałość o siedzibę swojego rodu i towarzyszący temu przepych determinował każdego przedstawiciela tej warstwy. Z kolei rozdział drugi opisuje dwory i dworki szlachty niższego rzędu i barwne otoczenie owych siedzib. W rozdziale trzecim przedstawiono natomiast ubiory i splendory magnaterii i zamożniejszej szlachty. Ostatni rozdział moim zdaniem najważniejszy traktujący o domu i świecie szlachty i magnatów zawiera opis życia rodzinnego szlachty. Wiele miejsca zostało tu poświęcone przyjęciom, pogrzebom i wszelakim uroczystościom wyprawianym z wielką pompą. Łoziński nie pominął także przedstawienia wpływu kobiet na życie dworskie i zobrazowania licznych podróży i zagranicznych wojaży polskiej szlachty.

Praca Łozińskiego nie jest oczywiście wolna od wad. Całkowite pominięcie chłopów w pracy można jeszcze zrozumieć, lecz brak jakiejkolwiek wzmianki o rosnącym w sile niedocenianym mieszczaństwie (w skład, którego wchodzili nie tylko Polacy ale także Żydzi, Niemcy i Ormianie) bardzo kłuje w oczy. Nie da się ukryć, że Łoziński był wielkim i admiratorem polskiej kultury sarmackiej i pisał swoją pracę ku pokrzepieniu serc i niedoli rodaków żyjących pod zaborami. Ale nie wyrobionego czytelnika może odstraszyć mnogość łacińskich cytatów i sentencji, których tłumaczenie niestety nie znalazło się w przypisach.

Autor zajmuje się również mniej znaną stroną życia szlachty i magnaterii, zajmując się m.in. słynnymi zajazdami. Zbrojne dochodzenie swoich praw i egzekwowanie wyroków sądowych to jedne z wielu przywoływanych szlacheckich słabości, które przyczyniły się do upadku I Rzeczpospolitej. Wśród licznych wad zalicza przede wszystkim warcholstwo i próżniactwo, które najlepiej obrazuje zamieszczony w książce cytat Hieronima Morsztyna:,,Wiek przyszły spyta potem, skąd Polska zgorzała. Wiele przyczyn: najgorsza że młódź próżnowała”. Uznanie tylko próżniactwa za przyczynę późniejszej katastrofy Rzeczpospolitej jest bez wątpienia przesadną generalizacją tego problemu. Nie ulega natomiast wątpliwości, że rozpasanie moralne, bezczynność i swawola szlachty przeżywające swoje apogeum w czasach saskich złożyły się na słabość państwa, wychwalanego wcześniej przez wielu europejskich humanistów.

Tak czy inaczej książka Władysława Łozińskiego bez wątpienia jest dziełem wybitnym i ponadczasowym. Ilość wykorzystanych w niej źródeł wywołuje szacunek i podziw dla autora dla włożonej w tą książkę tytanicznej pracy. Nikt chyba barwniej i w podobnie plastyczny sposób nie opisał tajników życia i codziennej egzystencji polskiej szlachty i magnaterii.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daniel Wójtowicz
Absolwent historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Interesuje się historią najnowszą, w szczególności II RP.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone