Autor: Mat. pras.
Tagi: Wydarzenia, Historia kultury i sztuki, Historia nauki i techniki, Historia sportu, Sylwetki i biografie, 1945-1989, Polska, Kraków, Małopolska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2016-02-23 16:44
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Z głową bez karabinu” – powojenne dokonania AK-owców na wystawie w Muzeum AK w Krakowie

Kto jest autorem trzech międzynarodowych norm ISO? Kto rozpracował układ niemieckich rakiet V-2? Kto w swoim herbie umieścił znak Polski Walczącej, a kto wybudował schronisko i obserwatorium na Śnieżce? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć na wystawie czasowej w krakowskim Muzeum Armii Krajowej.
REKLAMA

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12) zaprasza do poznania akowskich życiorysów przez pryzmat osiągnięć zawodowych, pasji i zainteresowań. Wystawę można oglądać od 25 lutego do 31 sierpnia, a już w niedzielę 28 lutego o godz. 15:00 odbędzie się bezpłatne oprowadzanie, które poprowadzi Artur Jachna, jeden z jej autorów.

Wystawa „Z głową bez karabinu” prezentuje powojenne dokonania AK-owców. Wśród żołnierzy byli konstruktorzy, wynalazcy, artyści i sportowcy, a także ludzie zaangażowani - pomimo ograniczeń - na niwie społecznej i politycznej. Dzięki nowej wystawie czasowej w Muzeum Armii Krajowej zwiedzający dowiedzą się jak żołnierze podziemia odnaleźli się w powojennej rzeczywistości.

Wśród bohaterów wystawy są osoby powszechnie znane, jak aktorka Irena Kwiatkowska, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jan Nowak Jeziorański czy artysta Józef Szajna. Są też postaci może mniej popularne, ale nie mniej zasłużone, jak Marian Sigmund – architekt, który po wojnie projektował meble i aranżował wnętrza. Według jego pomysłu powstało wyposażenie sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina, a także słynne krzesło Sig-1.

Na wystawie można poznać życiorysy 27 żołnierzy i zobaczyć, często nieoczywiste, pamiątki z nimi związane. Jest zestaw fajek Kazimierza Kumanieckiego, koło sterowe jachtu „Leonid Teliga”, którego kapitanem był Ryszard Książyński, są przybory malarskie kolorysty Romana Hegera czy kimono Franciszka Hapka. Osobiste przedmioty związane z bohaterami trafiły na wystawę dzięki uprzejmości rodzin oraz instytucji z którymi Muzeum nawiązało współpracę. Bardzo często są to pamiątki, które nie były dotychczas prezentowane publicznie. Wystawę wzbogacają również archiwalne nagrania audiowizualne.

Pomysłodawcą ekspozycji i autorem większości tekstów jest Piotr Makuła – kustosz Muzeum AK.

Więcej informacji "na stronie internetowej":www.bezkarabinu.pl.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy