Z wizytą w raju. Interaktywny obraz Hieronima Boscha

opublikowano: 2016-02-13 09:29
wolna licencja
poleć artykuł:
Słynny tryptyk Hieronima Boscha, _Ogród rozkoszy ziemskich_, został udostępniony internautom w wersji interaktywnej. Raj i piekło stają otworem, czekając na zwiedzających.
REKLAMA

Ogród rozkoszy ziemskich (zwany także Tysiącletnim królestwem) to jedno z najważniejszych dzieł niderlandzkiego artysty, Hieronima Boscha. Obraz powstał ok. 1500 r., najprawdopodobniej na zlecenie Henryka III van Nassau. Obecnie znajduje się w muzeum Prado w Madrycie. Trzy skrzydła tryptyku przedstawiają kolejno: raj i stworzenie Ewy, pełen grzeszników ogród rozkoszy ziemskich, oraz muzyczne piekło, w którym królują demony i inne przerażające stworzenia. Po zamknięciu skrzydeł oczom widza ukazuje się obraz Ziemi – płaskiego dysku, dryfującego na wodzie.

Hieronim Bosch, Ogród rozkoszy ziemskich (domena publiczna)

Szczegóły dotyczące słynnego dzieła poznać można dzięki jego interaktywnej wersji. Twórcy przygotowali podróż po symbolice i detalach kryjących się na płótnie tryptyku. Podczas zwiedzania towarzyszy nam nastrojowa muzyka oraz lektor, opowiadający o poszczególnych elementach obrazu. Warto założyć słuchawki i choć na kilkanaście minut zanurzyć się w fascynującym (i nieco niepokojącym) świecie niderlandzkiego artysty.

Za interaktywną wersję tryptyku odpowiada holenderski zespół. W ramach tego samego projektu powstał film dokumentalny Hieronymus Bosch, touched by the devil. Całość dopełnić ma wirtualna prezentacja, pod tytułem Hieronymus Bosch, the Eyes of the Owl. Jej premierę zapowiedziano na marzec.

Interaktywna wersja Ogrodu rozkoszy ziemskich dostępna jest TUTAJ.

Źródło: tuinderlusten-jheronimusbosch.ntr.nl/en

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone