Zapowiedzi imprez historycznych (14.07.2016)

opublikowano: 2016-07-14, 14:09
wszelkie prawa zastrzeżone
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy na polu bitwy pod Grunwaldem, w Krzemionkach, w Warszawie, we Wrocławiu i na Mazurach!
reklama

Grunwald 2016!

Jak co roku w dniach 13-17 lipca w gminie Grunwald organizowane są dni Grunwaldu, a w sobotę 16 lipca o godz. 15:00 odbędzie się wielka inscenizacja samej bitwy!

Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu organizowanych przez gminę Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie. Skupia ona miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska "historyczne" na terenie naszego kraju. Celem tego zgromadzenia jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościliśmy już przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych - informują organizatorzy. - Co roku stawiamy sobie nowe cele mające za zadanie zbliżenie nas do jak najwierniejszego odtwarzania historii. Głównym punktem spotkania jest inscenizacja bitwy z okazji rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy aby wziąć udział w największej plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. A wszystko to dzieje się na oczach ponad 100 tyś widzów.

Więcej informacji i dokładny program imprezy na stronie internetowej wydarzenia.

Nadesłane na Histmag24 : Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia

W dniach 16-17 lipca w zrekonstruowanej neolitycznej osadzie na terenie Rezerwatu Krzemionki, jak co roku archeolodzy przybliżą gościom Muzeum świat pradziejów. Omówią i pokażą podstawowe aspekty życia i funkcjonowania człowieka w neolicie i wczesnej epoce brązu.

Podczas tegorocznych V Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia ponownie odbędą się liczne warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. sposobów zdobywania pożywienia, obróbki surowców organicznych, tkactwa neolitycznego, garncarstwa oraz metalurgii - zachęcają organizatorzy. - Nowym elementem programu, będzie laboratorium archeologiczne. W specjalnie zaaranżowanej na tą okazję sali, swoją wiedzą z zakresu traseologii, antropologii, geofizyki czy malakologii podzielą się naukowcy, wspomagający pracę archeologów.

reklama

Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, będzie towarzyszył rajd pieszy „Szlakiem neolitu”, na trasie Ostrowiec – Ćmielów – Gawroniec – Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Krzemionki. Organizatorem jest PTTK im. St. Jeżewskiego. Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr. tel. 41 265-25-24.

W niedzielę, 17 lipca, wydarzenie zakończy sesja popularno – naukowa i dwa wystąpienia; prof. Jacka Lecha pt., „Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalń w Europie” oraz dr Jerzego Tomasza Bąbla, „Niedostępne a niezwykle cenne zabytki archeologiczne bliskiego wschodu”.

Udział w wydarzeniu oraz zwiedzanie Krzemionek w tych dniach jest bezpłatne.

Więcej informacji i dokładny program imprezy na stronie muzeum.

Palmiry czyli „Warszawski Katyń” - spacer

ABC Warszawy zaprasza na spacer po okolicach Cmentarza Wojennego w Palmirach - „Palmiry czyli Warszawski Katyń”. Zbiórka w sobotę 16 lipca o godz. 12.00 pod Muzeum w Palmirach, przy wejściu głównym, obok przystanku autobusowego.

Czasem warto wyjść z domu i przejść się oddając zadumie, myśląc o tych, którzy oddali krew za nasz kraj, by był wolny. „.....Palmiry to w jakiejś mierze odpowiednik Katynia, to warszawski Katyń" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia muzeum w Palmirach. Przypomniał, że zbrodnie w obu miejscach wydarzyły się w tym samym czasie.... Zapraszam zatem Państwa do wspólnego spaceru po okolicach Cmentarza Wojennego w Palmirach. W ramach spaceru zwiedzimy Muzeum Palmirskie, Cmentarz i okolice - zaprasza przewodnik, Łukasz Kulej.

Wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Wycieczka zorganizowana na zasadzie dobrowolnych napiwków.

Prowadzenie: Łukasz Kulej.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Lato z historią” - cztery wakacyjne tygodnie z historią we Wrocławiu!

„Lato z historią” organizowane jest przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 i jest trzecim, po spotkaniu z prof. Philipem Zimbardo oraz Międzynarodowym Przeglądzie Filmowym „Świat bez wolności”, wydarzeniem zaplanowanym przez IPN na ESK. Wakacyjna propozycja IPN to szereg wydarzeń edukacyjno - historycznych organizowanych pomiędzy 16 lipca a 14 sierpnia 2016 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu.

reklama

„Lato z historią” to trwające przez cztery letnie tygodnie wydarzenie, którego celem jest zainteresowanie historią zarówno Wrocławian, jak i odwiedzających kompleks Hali Stulecia turystów. Główną osią całego projektu będzie prezentowana w dniach 16 lipca – 14 sierpnia 2016 r. wystawa IPN „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”.

Wystawie towarzyszyć będzie szereg mniejszych wydarzeń o charakterze edukacyjnym, skierowanych zarówno do dorosłych odbiorców, jak i dzieci. W programie znalazły się więc prezentacje publikacji IPN oraz spotkania i dyskusje wokół nich, spotkanie z autorem najpopularniejszych gier IPN – Karolem Madajem oraz pokazy gier planszowych. Będziemy prezentować komiksy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej, a także zapraszamy na warsztaty z rysownikiem komiksów, który pokaże, jak takie publikacje powstają. Zaprezentujemy również tajniki pracy archiwistów. W ramach projektu „Laboratorium Archiwalne 1.0” wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z najnowszą techniką wykorzystywaną podczas prac ze starymi i poniszczonymi dokumentami, a także przyjrzeć się bliżej archiwaliom i poznać ich historię - zachęcają organizatorzy. - Harcerze poprzez gry terenowe będą przypominać o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, a także nauczą najmłodszych wielu przydatnych umiejętności. Wielbicieli modelarstwa zapraszamy na warsztaty, gdzie będą pod okiem instruktorów tworzyć maszyny latające i jeżdżące. Starszym proponujemy filmy fabularne, które opowiadają o realiach życia w systemie komunistycznym. Szczególnym punktem programu „Lata z historią” będzie zaproszenie publiczności do wzięcia udziału w stworzeniu własnej wystawy poświęconej postaciom Polskiego Państwa Podziemnego. Przy pomocy przygotowanych przez artystę streetartowego szablonów, każdy będzie mógł wnieść swoją część do ostatecznego kształtu ekspozycji.

reklama

Wystawę „Komunizm – La Belle Époque” będzie można oglądać codziennie od 10.00 do – 20.00 w foyer Wrocławskiego Centrum Kongresowego, a wydarzenia towarzyszące będą odbywały się w weekendy w godzinach 12.00 – 18.00 w foyer lub sali wielofunkcyjnej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program wydarzenia, a także szczegóły każdego z weekendów są dostępne na stronie internetowej IPN oraz na profilu organizatorów na Facebooku.

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-07-5

Książka dostępna również jako audiobook!

Obchody 606. rocznicy bitwy pod Grunwaldem i piknik rycerski w Warszawie

W niedzielę 17 lipca o godz. 12:00 w ramach obchodów kolejnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na piknik rycerski.

Po raz kolejny świętujemy zwycięstwo wojsk polsko–litewskich nad Krzyżakami w 1410 roku. Dlatego w Muzeum będziemy gościć grupę rekonstruktorów w strojach rycerzy, którzy zapoznają nas z barwnym światem średniowiecza. Porównamy ich stroje i uzbrojenie z namalowanymi przez Jana Matejkę na jego słynnym obrazie Bitwa pod Grunwaldem - zachęcają organizatorzy.

W programie:

  • pokazy walk i uzbrojenia średniowiecznego,
  • pokaz strzelania z łuku i kuszy,
  • zabawy plastyczne i zręcznościowe,
  • zagadki i zadania o obrazie Bitwa pod Grunwaldem.

Pokazy uzbrojenia poprowadzi grupa fechtunku historycznego Milites – Alraunae, odtwarzająca uzbrojenie od XIII do XVII wieku.

Pokazy o godz. 12.30, 13.30 i 14.30.

W przypadku deszczu piknik zostanie przeniesiony do Holu Głównego MNW.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Nadesłane na Histmag24 : Koncert muzyki hybrydowej i potańcówka ludowa w Mrągowie

W dniu 17 lipca w Amfiteatrze nad Jeziorem Czos w Mrągowie odbędzie się trzecia edycja koncertu muzyki hybrydowej "Projekt Arboretum".

Ten jedyny w swoim rodzaju projekt muzyczny odnosi się do dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego Warmii i Mazur inspirowany spuścizną Prusów i Jaćwięgów, pradawnych mieszkańców regionu. Na program tegorocznej edycji złożą się współczesne, hybrydowe aranżacje pieśni warmińskich, mazurskich oraz dedykowane wydarzeniu kompozycje współczesne. Zapomniana muzyka źródeł zaprezentowana będzie w połączeniu z klimatami jazzowymi, muzyką klasyczną i elektroniczną, poezją śpiewaną, rockiem alternatywnym itp. - zachęcają organizatorzy. - Tej niezwykłej symbiozie kultur i nurtów, definiowanej jako MUZYKA HYBRYDOWA, towarzyszyć będzie baśniowo-poetycką narracja odnosząca się do dziedzictwa osad leśnych i wiosek Mazur, Warmii i Kurpiów. Poprowadzi ją pochodząca z Mrągowa pisarka Katarzyna Enerlich. Twórcą oraz dyrektorem muzycznym Projektu Arboretum jest pochodząca z Mrągowa, polsko-kanadyjska kompozytorka i wokalistka jazzowa Ola Turkiewicz. Obok niej wystąpią Justyna Czerwińska z zespołu "Dziczka" oraz zespół 8 doskonałych instrumentalistów sesyjnych.

reklama

Nowością tegorocznej edycji będzie zorganizowana po raz pierwszy Potańcówka ludowa Projektu Arboretum, do której zagra kapela Tęgie Chłopy. Odbędzie się po Projekcie Arboretum ok. godz. 20.30 a poprzedzą ją warsztaty tańca ludowego o godzinie 17.30.

Wstęp wolny!

Więcej informacji "na stronie internetowej projektu":www.projektarboretum.pl.

Nadesłane na Histmag24 : Marsz pamięci w Warszawie

W piątek 22 lipca Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na kolejny Marsz Pamięci. Początek marszu o godz. 17.00 pod pomnikiem Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej)

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna 2 miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci 300 tysięcy Żydów z Warszawy i okolicznych miejscowości - informują organizatorzy - Tegoroczny, piąty już Marsz Pamięci 22 Lipca w sposób szczególny dedykujemy lekarzom i personelowi medycznemu, wszystkim niosącym pomoc potrzebującym w czasach „nadludzkiej medycyny”. Chcemy upamiętnić pracowników służby zdrowia getta, którzy do końca pozostali przy swoich pacjentach, a kiedy nie było już dla nich nadziei, stali się dla nich „dawcami cichej śmierci”.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

reklama

Pięć czołgów, koncerty i festiwal filmowy na tegorocznym Pikniku Militarnym „Walkiria”

Trwają ostatnie przygotowania do Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który w tym roku odbędzie się w dniach 22-24 lipca na terenie Mazurskiego Muzeum Militariów oraz parku atrakcji Mazurolandia w Parczu k/Kętrzyna. Oprócz widowisk i rekonstrukcji historycznych z czołgami w rolach głównych, w ramach „Walkirii” odbędą się w Kętrzynie: koncert oraz Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych.

Co roku tematem przewodnim Walkirii są różne epizody historyczne z II wojny światowej. W roku 2016 wątkiem wiodącym trzydniowej „Walkirii” będą losy Żołnierzy Wyklętych. Widzom zaprezentowane zostanie historyczne widowisko pt. „Bitwa czołgów: Żołnierze Wyklęci i Niezłomni”, a przez dwa dni każdy odwiedzający będzie miał możliwość zobaczenia i – co najważniejsze – dotknięcia czołgów, które wezmą udział w pokazach. Na „Walkirię” 2016 przyjedzie aż pięć czołgów, więc będzie z czego wybierać.

W sobotę 23 lipca widzowie zobaczą przede wszystkim pokazy kultowych czołgów. Na placu boju stanie w tym roku pięć czołgów: niemiecki kolos Panzerkampfwagen V Panther popularnie zwany Panterą, grający w większości wyprodukowanych w ostatnich latach polskich filmów wojennych i serialach oraz dwa egzemplarze legendarnych T-34. Aby pokazać jak zmieniała się technika wojskowa tuż po wojnie obydwie jednostki zostaną skonfrontowane z czołgiem T-55, który w Walkirii weźmie udział pierwszy raz. Specjalnie dla wszystkich, którzy przyjadą na tegoroczną Walkirię organizatorzy szykują niespodziankę, ponieważ w widowisku weźmie udział jeszcze jeden czołg! Będzie to jeden z listy: T-72, Leopard lub unikalny czołg przeciwlotniczy Gepard.

W niedzielę 24 lipca motywem wiodącym będą już wyłącznie Żołnierze Wyklęci i Niezłomni, a czołgi będą dodatkiem. Na godzinę 15.00 zaplanowano widowisko historyczne, które jest najważniejszym elementem dwudniowego pikniku. Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Tajemnica Westerplatte” i innych. Widowisko zostanie zrealizowane w konwencji historical fiction, czyli rekonstrukcji historycznej wzbogaconej o fikcyjne elementy.

Więcej informacji i dokładny program "na stronie festiwalu":www.walkiria.com.pl.

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski
„Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
123
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-9-1
reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone