Zapowiedzi imprez historycznych (21.04.2016)
„Nie tylko Czarnobyl. Ekologiczne wymiary historii komunizmu” - międzynarodowa konferencja w Poznaniu
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej: „Nie tylko Czarnobyl. Ekologiczne wymiary historii komunizmu”, która odbędzie się w dniach 21–22 kwietnia 2016 w Ośrodku Nauki PAN (ul. Wieniawskiego 17/19).
Sprawy ekologiczne są jednym z ważniejszych, lecz zapoznanych wymiarów historii systemu komunistycznego. Marksistowska ideologia, zawierająca motyw panowania człowieka nad przyrodą, stanowiła legitymizację systemu komunistycznego. Tymczasem praktyka scentralizowanej gospodarki nakazowo-rozdzielczej prowadziła do zachwiania równowagi ekologicznej, nieracjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i zatrucia środowiska przyrodniczego. Sprawiało to, że ekologiczne skutki funkcjonowania systemów komunistycznych przybierały wymiar polityczny – były przedmiotem polityki państw komunistycznych oraz kwestią podnoszoną w myśli politycznej i działalności ugrupowań opozycyjnych i dysydenckich w poszczególnych krajach komunistycznych - zapraszają organizatorzy.
Celem konferencji jest zbadanie i zastanowienie się nad takimi sprawami jak:
- ekologiczne skutki funkcjonowania gospodarki komunistycznej;
- ekologia i ochrona środowiska w propagandzie i ideologii komunistycznej;
- ochrona środowiska w polityce władz i działalności opozycji politycznej krajów komunistycznych;
- Czarnobyl a inne katastrofy ekologiczne w historii komunizmu;
- wpływ katastrofy w Czarnobylu na rozwój opozycji w krajach komunistycznych i legitymizację
- oraz delegitymizację systemu komunistycznego;
- Czarnobyl w oczach prasy i międzynarodowej opinii publicznej;
- ekologia i ochrona środowiska w kulturze i kontrkulturze.
Wstęp wolny!
Więcej informacji i dokładny program na stronie IPN.
„Uchodźcy w XX wieku i dziś” - spotkanie w Warszawie
Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają w piątek 22 kwietnia o godz. 18.00 do DSH (Warszawa, ul. Karowa 20) na dyskusję z okazji wydania „Karty” 86: Uchodźcy w XX wieku i dziś. Czy we współczesnych bieżeńcach, zmierzających w stronę naszych granic, potrafimy dostrzec samych siebie?
W spotkaniu wezmą udział:
- Wojciech Jagielski – pisarz, publicysta, korespondent wojenny;
- Doroteusz Fionik – autor książki Bieżeństwo. Droga i powroty 1915–1922; Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka; prowadzi portal biezenstwo.pl, jesienią ukaże się jej książka o bieżeńcach;
- Dionisios Sturis – dziennikarz TOK FM; pracuje nad reportażem o Grekach i Macedończykach przyjętych przez Polskę w latach 40./50.
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Gluza, redaktor naczelny „Karty”.
Punktem wyjścia do dyskusji będą opublikowane w „Karcie” 86 relacje i zdjęcia dokumentujące historie uchodźców w XX wieku: chłopskich bieżeńców z Imperium Rosyjskiego w 1915 roku, polskich uciekinierów września 1939, Greków przyjętych przez Polskę w 1949 i uchodźców z Kosowa w 1999 roku.
Nadesłane na Histmag24 : Stulecie Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW
Studenckie Koło Naukowe Historyków UW przy Instytucie Historycznym UW świętuje w tym roku stulecie swojego istnienia. Z tej okazji w dniach 22-28 kwietnia przygotowano szereg bezpłatnych wydarzeń otwartych, które mają na celu promocję wiedzy historycznej oraz promocję działalności poszczególnych sekcji SKNH UW.
Obchody zwieńczy Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studenckich i Doktoranckich Kół Naukowych Historyków.
Informacje bieżące dostępne są na stronie na Facebooku.
Zimno, ciepło, słono…! - spacer w Krakowie
W sobotę, 23 kwietnia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza młodzież na detektywystyczny spacer śladami krakowskich pałaców „Zimno, ciepło, słono…!” Zbiórka o godz. 12.00 w Pałacu Krzysztofory.
Detektywistyczny spacer szlakiem dawnych pałaców, w których przed wiekami mieszkali żupnicy, czyli administratorzy kopalń soli w Bochni i Wieliczce. W oparciu o archiwalne fotografie uczestnicy postarają się zlokalizować rezydencje zarządców salin. Podczas zajęć dowiedzą się, jak cenna była dawniej sól, dlaczego nazywano ją „białym złotem” oraz w jaki sposób przyczyniła się do rozwoju architektonicznego Krakowa_ - informują organizatorzy.
Spacer poprowadzi Dominik Oleksy.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie muzeum
Spacer śladami bohaterów filmów Barei w Warszawie
Warszawy historia ukryta i Festiwal Otwarte Mieszkania zapraszają na spacer śladami bohaterów filmów Barei, który odbędzie się w najbliższą sobotę 23 kwietnia o godzinie 18:00. Zbiórka na placyku między budynkami dw. Warszawa Śródmieście (al. Jerozolimskie 50).
W swoich filmach wykorzystał niezwykły dar obserwacji rzeczywistości i to rzeczywistości absurdalnej. Twórczości Barei nikt nie docenił za życia za to dziś postrzegany jest jako jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. Stworzył obrazy które dziś uchodzą za kultowe. To dzięki niemu wiemy że istnieje prawda czasu i prawda ekranu.W sobotnie popołudnie zapraszamy państwa na spacer śladami filmów Stanisława Barei, niezapomnianych scen i bohaterów, aktorskich kreacji obok których nie można przechodzić obojętnie - zachęcają organizatorzy.
Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się:
- Czy państwo kapitalistyczne ma plusy?
- Gdzie jest bar Apis?
- Kto ma dobry dojazd do pracy ?
- Czy „Porządek panuje w Warszawie"?
- Kto się wydziera w kolejce?
- Czy czas podróży pociągiem, skraca czas podróży koleją?
- Ile waży syn?
- Gdzie był festyn dla ludzi dobrej roboty?
- Kto wszedł do piwnicy?
Spacer poprowadzą warszawscy przewodnicy miejscy: Adrian Sobieszczański i Bartłomiej Wancerz.
Spacer jest organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.
„Pałac Kultury i Nauki - niechciany prezent Stalina?” - spacer w Warszawie
Butem po Wawie zaprasza na spacer „Pałac Kultury i Nauki - niechciany prezent Stalina?”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 kwietnia o godzinie 13:00. Zbiórka przed głównym wejściem do PKiN od strony ul. Marszałkowskiej..
Najwyższy budynek w Polsce. Symbol i wizytówka stolicy. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego Warszawy, inni chcieliby go zrównać z ziemią, a w jego miejsce zasiać trawę i posadzić drzewa. Kolos, o którym pisano wiersze i który stanowił tło dla wielu produkcji filmowych. Przede wszystkim jednak legendarny zabytek kryjący w swoich murach niejedną fantastyczną historię - zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu „Butem po Wawie”.
Podczas wycieczki będzie można dowiedzieć się m.in.:
- dlaczego PKiN podoba się amerykańskim turystom,
- gdzie miał stanąć 15-metrowy pomnik Stalina i dlaczego tak się nie stało,
- gdzie pracował Władysław Szpilman,
- gdzie Daniel Olbrychski uczył się szermierki, a Wojciech Mann śpiewu,
- pod ciężarem którego teatru uginał się grzbiet wielbłąda,
- która stołeczna ławka jest zakręcona tak jak losy zakochanych,
- kto sprowadził Rolling Stonesów do Warszawy i co się stało z tą ich całą wódką,
- jak pałacowa iglica dezorganizowała życie pewnej pani ze Ściany Wschodniej.
Spacer jest organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
Nadesłane na Histmag24 : Spotkanie z Kornelem Morawieckim w Bydgoszczy
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Kornelem Morawieckim, zasłużonym opozycjonistą w PRL i przewodniczącym „Solidarności Walczącej”. Spotkanie odbędzie się we wtorek 26 kwietnia o godz. 17:30 w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy.
Zapraszamy też na stronę klubu na Facebooku.
„Żydzi i medycyna w II Rzeczypospolitej” - wykład w Warszawie
W czwartek 28 kwietnia o godz. 18.00 w muzeum POLIN odbędzie się wykład „Żydzi i medycyna w II Rzeczypospolitej”.
W 1931 r. Żydzi stanowili 46% lekarzy w Polsce. Leczyli zarówno polskich, jak i żydowskich pacjentów. W kraju istniało kilkadziesiąt żydowskich szpitali, sanatoriów i innych placówek medycznych. Jednocześnie na łamach prawicowej prasy zaczęto wzywać do bojkotu żydowskich lekarzy, a na wydziałach medycznych ograniczać liczbę żydowskich studentów. Czy gabinety lekarskie i stowarzyszenia zawodowe były w II RP przestrzenią integracji, czy stopniowej segregacji etnicznej i rasowej? O medycynie w Polsce międzywojennej opowie dr Natalia Aleksiun – absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, od wielu lat wykładająca w USA, ostatnio w Touro College w Nowym Jorku - informują organizatorzy.
Wstęp wolny!
Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku
„Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach” na wystawie w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Od 29 kwietnia do 30 października w sali wystaw czasowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie czynna wystawa „Bakalaureaty arystokraty. Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach”. Wystawa pod patronatem Histmag.org!
Ekspozycja odnosi się do procesu zdobywania wiedzy od tradycyjnego kształcenia najmłodszych w rodzinie i nauki poprzez zabawę do tytułowego egzaminu dojrzałości. Ramy czasowe ekspozycji sięgają XVII wieku po lata 30. XX wieku. W spektrum zainteresowań są młodzi reprezentanci rodu Zamoyskich oraz innych rodzin arystokratów polskich z nimi skoligaconych. Przedstawieni zostaną m.in. późniejsi ordynaci, politycy, społecznicy i artyści - zapraszają organizatorzy, którzy deklarują, że potraktowali określenie „edukacja” bardzo szeroko. - Po pierwsze, nawiązali do „edukacji renesansowej”, przywołanej dzięki postaci Tomasza Zamoyskiego, przyszłego II ordynata na Zamościu. Zostaną tu zaprezentowane m.in. materiały Akademii Zamojskiej oraz portret młodego Tomasza na tle ksiąg. Drugim aspektem będzie „edukacja rodzinna”, czyli wychowanie w domu. Zaprezentujemy elementy wyposażenia pokoju dziecinnego (kołyskę, wannę do kąpania z funkcją bujania, metalowe łóżeczko, przedmioty do pielęgnacji niemowląt, zabawki itp.). Nieobca nam będzie tematyka edukacji wojskowej: militaria używane przez chłopców: szable, tarcza, misiurka, imitacje broni myśliwskiej. Będzie słowo o edukacji sportowej, m.in. w nawiązaniu do działalności Zamoyskich w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i do znaczenia organizacji dla wychowania fizycznego młodzieży oraz krzewienia patriotyzmu. Na wystawie znajdzie się miejsce dla wychowania religijnego (eksponowane katechizmy oraz prasa katolicka dla dzieci i młodzieży), a także artystycznego. Będzie mowa o edukacji w szkole oraz poprzez podróże zagraniczne.
Dla potrzeb wystawy zostanie zaaranżowany pokój dziecięcy z pełnym wyposażeniem. Nie zabraknie ikonografii przywołującej dzieci: obrazów, grafik i fotografii. Będą również ciekawostki związane z rodziną Zamoyskich: ich listy pisane w okresie edukacji, plany zajęć, dzienniczki itp.
Patronami medialnymi wystawy są: TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Spotkania z Zabytkami, wydawnictwo HistMag, portal Historia.org.pl, Panorama Lubelska, Lajf Magazyn Lubelski.
Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet: „Wspieranie działań muzealnych”.
„Burza nad kresami” - inscenizacja historyczna we Wrześni
W sobotę 30 kwietnia we Wrześni odbędzie się wydarzenie, które umożliwi przeniesie się na Wileńszczyznę do roku 1944. Wszystko to za sprawą inscenizacji historycznej pt. „Burza nad Kresami”, która przedstawiać będzie bitwę pod Krawczunami– Nowosiółkami.
Bitwa pod Krawczunami- Nowosiółkami była największym bezpośrednim starciem wileńskich brygad Armii Krajowej z niemieckimi obrońcami Wileńszczyzny. Doszło do niej 13 lipca 1944 r. w wyniku spotkania wycofującej się Wilna grupy pod dowództwem gen. Stahela, z żołnierzami 2. zgrupowania AK mjr. Mieczysława Potockiego ps. „Węgielny”. Polskim partyzantom przyszło wtedy zmierzyć się z doborowymi jednostkami wojsk niemieckich, z których na szczególna uwagę zasługuje 16. Fallschirmjäger-Regiment, który wspierając kolumnę Wehrmachtu, umożliwił im przeprawę przez Wilię i przebicie się przez pierścień okrążenia.
Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 16.00, przy torze „Małpi gaj” (ul Działkowców) we Wrześni. Wezmą w niej udział rekonstruktorzy z całej Polski, wykorzystane zostaną oryginalne pojazdy z czasów II wojny światowej. Oprócz inscenizacji odbędzie się również pokaz uzbrojenia i pojazdów historycznych oraz prezentacja grup rekonstrukcji historycznej. Tradycyjnie pojawi się również kuchnia polowa.
Grupy rekonstrukcji historycznej biorące udział w wydarzeniu: GRH „Niezłomni 1945”, GRH 68 pułku piechoty, GRH „Grenadiere”, Kampfgruppe Luger, GRH „Landser”, GRH WSGO „Warta”, GRH „Gryf”, Drużyna Tradycji 70 pułku piechoty
Organizatorzy: GRH „Niezłomni 1945”, GRH 68pp, Wrzesiński Ośrodek Kultury, Miasto i Gmina Września, Wrzesińskie Obiekty Sportowo- Rekreacyjne
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.