Autor: Michał Świgoń
Tagi: Internet, Media, Redakcyjne, Książki
Opublikowany: 10 grudnia 2015
Licencja:wolna licencja

Znamy najlepsze książki historyczne II półrocza 2015 r. wyłonione w Historii Zebranej!

„Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement” i „Aleksander I” (Wydawnictwo Literackie), „Husaria w walce” (Wydawnictwo Erica), „Szkice o Żołnierzach Wyklętych i współczesnej Polsce” (Wydawnictwo LTW), „Listy niezapomniane” (Wydawnictwo SQN) oraz „Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu” – to najlepsze książki historyczne II półrocza 2015 r. wybrane głosami internautów oraz jurorów!

Plebiscyt organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad 4 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jury w tej kategorii wyróżniło książkę: „Aleksander I” Andrzeja Andrusiewicza, wydaną nakładem Wydawnictwa Literackiego. – Bardzo dobrym pomysłem było napisanie biografii postaci będącej jednocześnie władcą państwa zaborczego i królem polskim cieszącym się szacunkiem ówczesnych Polaków. Andrzej Andrusiewicz pokazuje Aleksandra I, wybitnego cara wielkich czasów, w sposób wnikliwy i na ile to możliwe całościowy. Solidna praca historyka wraz z bardzo wysokim poziomem edytorskim bez wątpienia zasługuje na docenienie. – wyjaśnia werdykt jury Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

Z kolei internauci najczęściej głosowali na publikację „Husaria w walce” Radosława Sikory (Instytut Wydawniczy Erica). – To pięknie ilustrowany przewodnik po trzech stuleciach istnienia husarii. Książka dla koneserów walk konnych, ale zrobiona tak, że spodoba się również całkowitym laikom. Radosław Sikora jak zwykle spisał się doskonale pisząc książkę językiem prostym, dostosowanym do wszystkich grup wiekowych i różnorodnych odbiorców. Świetne opisy bitew, uzbrojenia, ewolucji wyglądu husarów oraz ich przeciwników. To po prostu pozycja obowiązkowa w biblioteczce historyka. – argumentował swój wybór jeden z głosujących internautów, Andrzej Malisiewicz.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

"
":/grafika/recenzje2015/pierwszazdradazachodu.jpg
Werdykt jury zapadł niemal jednogłośnie. Nagrodę otrzymała „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement” Andrzeja Nowaka (Wydawnictwo Literackie). – Jedna z najważniejszych książek jakie ukazały się w Polsce w ciągu ostatnich lat. Imponujące podstawy źródłowe i erudycja autora umożliwiają mu zarysowanie wielkiej dyplomatycznej gry o Polskę, która mogła skończyć się tragicznie dla naszego kraju. Uzupełnienie i rozwinięcie "Polski i Trzech Rosji" tego samego autora. Lektura obowiązkowa! – rekomenduje zwycięską publikację koordynator działu recenzenckiego Histmag.org, Michał Przeperski.

Z kolei internauci zdecydowali się polecić książkę „Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu” Mariana Złotka i Marcina Jurzysty. Szczególnie wiele głosów otrzymaliśmy od uczniów i absolwentów szkół, o których mowa w książce. – Swój głos w tym plebiscycie oddałam na książkę pod tytułem ,,Na tej ziemi. Szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu'' gdyż sama byłam uczennicą tej szkoły. Przez półtorej roku sprawowałam również funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – mówi jedna z uczestniczek głosowania, Katarzyna Opalińska.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Jury zdecydowało się wyróżnić książkę: „Listy niezapomniane” Shauna Ushera (Wydawnictwo Sine Qua Non). – Spotykam się z taką książką po raz pierwszy w życiu. Pod każdym względem odróżnia się ona od codziennych, zwykłych prac trafiających każdego dnia do księgarń. Znajdziemy tam i listy zza grobu (Robert Scott zdobywca bieguna południowego, który nie dotarł z powrotem do bazy), listy pisane do zmarłej żony, listy znanych polityków np. Ronalda Reagana czy niewygłoszone nigdy przemówienie do niedoszłych wdów po kosmonautach lądujących na Księżycu. Dla mnie jest to literatura niezwykła, pokazująca piękno człowieczeństwa i to, że sprawy duszy i uczuć są przy różnych zawirowaniach losu najważniejsze. – skwitował swój wybór dr hab. Jarosław Kłaczkow z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Internauci z kolei wybrali publikację: „Szkice o Żołnierzach Wyklętych i współczesnej Polsce” Grzegorza Wąsowskiego (Wydawnictwo LTW). – Książka Wąsowskiego w znakomity sposób odkłamuje polską historię. W przedstawianych przez niego opowieściach na nowo ożywają tragiczne dni zmagań podziemia niepodległościowego z narzuconą władzą komunistyczną. Lektura zaangażowana, a jednocześnie niezwykle uczciwa. Znakomita popularyzacja historii. – wyjaśnia fenomen zwycięskiej publikacji Michał Przeperski.

Na stronie plebiscytu już rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki 2015 roku – internauci oraz jurorzy wybiorą je spośród publikacji nagrodzonych w pierwszym i drugim półroczu.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy