Boże Narodzenie – ciekawostki których zapewne nie znałeś

opublikowano: 2014-12-23 15:39
wolna licencja
poleć artykuł:
Boże Narodzenie i ciekawostki, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś! Czy świąteczne obżarstwo ma charakter magiczny? Co wspólnego ma św. Mikołaj z wojną secesyjną? Jakie kolędy śpiewają prawdziwi patrioci? I jak zdobyć pomarańcze w socjalistycznej gospodarce realnego niedoboru?
REKLAMA

Boże Narodzenie – ciekawostki – zobacz też: Mieszko świętuje, czyli Boże Narodzenie w czasach pierwszych Piastów

Bożonarodzeniowa kutia(fot. Oleh Petriv, domena publiczna).
[Tadeusz Baraniuk: tradycje bożonarodzeniowe są bardzo żywotne] W tradycyjnych społecznościach wiejskich wigilijne obżarstwo miało charakter magiczny – najedzenie się oznaczało, że cały kolejny rok również będzie syty. Kto zaś świąteczne potrawy jadł półgębkiem, ten według wierzeń mógł nie dożyć kolejnego roku. [Czytaj dalej] .
Stół wigilijny („Moja przyjaciółka”, s. 622, nr 23, 1938).
[„Na gwiazdkę co najlepsze każdy dziś wybiera …” – polskie Boże Narodzenie w latach 30.] Jak pogodzić wymóg podania 12 wigilijnych potraw z oszczędnością ekonomiczną? Wystarczy połączyć różne składniki w jedną potrawę, np. mak z leguminą a kapustę z zupą – radziły przedwojenne gospodynie. [Czytaj dalej] .
[Święta Bożego Narodzenia w 1933 roku w prasie] „Sanacyjny prezencik świąteczny dla robotników” i „Piwo okocimskie to przysmak świąteczny” - to tylko kilka nagłówków artykułów z przedwojennej pracy polskiej. Zróżnicowanej, ale zawsze odnoszącej się do Bożego Narodzenia. [Czytaj dalej] .
Sierżant Home Guard poleruje broń przed wyjściem na paradę, 1 grudnia 1940 r. (fot. por. Len Puttnam, Imperial War Museum)
[Grudzień 1940 w Wielkiej Brytanii] Jakie choinki cieszyły się największym zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii bombardowanej przez Niemców? Niewielkie, bo najlepiej mieściły się w schronach. [Czytaj dalej] .
[Święta jako problem społeczno-gospodarczy. Boże Narodzenie w latach 80.] Statki z cytrusami i rodzynkami płynące do Polski? Bony na mięso jako remedium na przedświąteczne kolejki? 1050 ton karpi i 880 ton śledzi na świąteczne stoły? Święta w kryzysie gospodarczym w pigułce [Czytaj dalej] .
Uczta wydana przez Jana III Sobieskiego.
[Wigilia po staropolsku, czyli karp bez kości i inne potrawy] Denerwują Was ości w wigilijnym karpiu? Staropolska kuchnia znała metodę na przyrządzenie „karpia bez kości”. I to z prawie nienaruszoną skórą. [Czytaj dalej] .
[Polska kolęda patriotyczna] „Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi/Wstańcie Polacy, Grenzschutz nadchodzi”, czyli jak połączyć kolędowanie z treściami politycznymi i patriotycznymi. [Czytaj dalej] .
[White Christmas - kultowa piosenka] Macie już dość popowych świątecznych piosenek, których zalew pojawia się już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem? Posłuchajcie więc może starego, dobrego Bringa Crosby'ego! [Czytaj dalej] .
Telewizor Ametyst produkcji polskiej (fot. CLI, CC BY-SA 3.0 ).
[Istniała telewizja przed „Kevinem...”. Co dawniej oglądano w Święta?] Jeśli myśleliście, że odświeżanie filmowych hitów na święta to rzecz charakterystyczna tylko dla współczesnej telewizji, to jesteście w błędzie. W późnym PRL po opłatku można było obejrzeć choćby „Vabank”, komedie Stanisława Barei czy „Trędowatą”. [Czytaj dalej] .
Okładka „Harper’s Weekly” z 3 stycznia 1863 r.
[Święty Mikołaj na amerykańskim froncie] Najbardziej popularny dziś wizerunek Świętego Mikołaja, w charakterystycznej czapce, z brodą i na saniach, po raz pierwszy na dużą skalę pojawił się w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej. Co więcej – swoje prezenty przynosił żołnierzom Północy. [Czytaj dalej] .

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone