Święta Bożego Narodzenia w 1933 roku w prasie
Święta Bożego Narodzenia – zobacz też: Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje
„Kurier Poranny”
W KP można było spotkać przede wszystkim sporo materiałów, które jedynie korespondowały ze świąteczną tematyką. Na przykład w Christmas w Anglii pisano dużo na temat kryzysu gospodarczego który przetaczał się przez Europę. Czytelnik mógł również znaleźć niezbyt świąteczny artykuł o samobójstwie pianisty Juliana Fontany, w którym przedstawiano kulisy tej strasznej tragedii. Nie zapominano jednak i o tematach prawdziwie świątecznych: „Kurier” wręcz skrzył się od kolęd i zagadek.
„Gazeta Warszawska”
W „Gazecie Warszawskiej” czytelnik również natrafiał na tematy związane z Bożym Narodzeniem, jednak w przeciwieństwie do „Kuriera Porannego” święto to było przedstawiane w sposób spokojniejszy, m.in. oszczędzono czytelnikom powiązania radosnego okresu z nieboszczykami. Skupiono się przede wszystkim na reklamowaniu wydarzeń kulturalnych, zamieszczając notkę o wigilii z Kasprowiczem i Przybyszewskim czy też wiersz Bolesława Eustachewicza Przyjdź do nas Panie.
„Robotnik”
Najważniejsza gazeta przedwojennej lewicy oczywiście nie omieszkała zaprzęgnąć świat Bożego Narodzenia do swoich politycznych celów. W niemiłosiernie pociętym przez cenzurę artykule Nadejdzie taki dzień podkreślano m.in. że Chrystus był Bogiem ubogich. Informowanie również o tym, jak to sanacja „dała prezent” robotnikom na święta i uchwaliła zmiany w ustawach dotyczących czasu pracy i urlopów.
„Kurier Poznański”
Tymczasem jeden z najbardziej prawicowych dzienników II RP nie pozostawał dłużny. 24 grudnia na pierwszej stronie pojawił się tekst dotyczący świąt 1918 roku i …narodzin nowego państwa polskiego. Nie omieszkano przypomnieć również powstania styczniowego. Cały numer był gęsto polany sosem patriotyczno-religijnym, czym niewątpliwie szedł w szranki z lewicowymi koncepcjami z „Robotnika”. Nie trzeba chyba nadmieniać, że w tej narracji cała Polska była katolicka i czuwała przy żłóbku.
„Światowid”
Oddech po takiej dawce hurapatriotyzmu dawał czytelnikom kolorowy „Światowid”. Było w nim wszystko to, co powinno cieszyć oko na święta i pozwolić człowiekowi odpocząć. Można znaleźć w nim zarówno teksty traktujące o historii święta Bożego Narodzenia, jak i społeczne, przedstawiające relacje z Wigilii dla bezdomnych. Na koniec czytelnik mógł się intelektualnie nasycić opowiadaniem Marii Rodziewiczówny pt. Wyczyn Wigilijny.
„Ilustrowany Kurier Codzienny”
Oczywiście w tym zestawieniu nie można zapomnieć o najpopularniejszej gazecie II RP, czyli krakowskim ikacu. Jej redaktor naczelny również wolał uniknąć zbytniego epatowania polityką. Starano się przedstawić tematy związane z historią świąt Bożego Narodzenia i jego recepcją, czytelnik mógł więc znaleźć na przykład liczne relacje z wizyt w Ziemi Świętej, a także notatkę historyczną o tym jak w Anglii święci się Boże Narodzenie.
Święta Bożego Narodzenia – zobacz też:
- Boże Narodzenie – święto europejskiej cywilizacji?
- Gwiazdka Cieszyńska - wszystkiego najlepszego na Święta i Nowy Rok!
- „Historia jest dla mnie radością” - wywiad z ojcem Leonem Knabitem
- Istniała telewizja przed „Kevinem...”. Co dawniej oglądano w Święta?
- O. Tomasz Kwiecień: Święta Bożego Narodzenia przestały być własnością chrześcijan
- „Na gwiazdkę co najlepsze każdy dziś wybiera …” – polskie Boże Narodzenie w latach 30.
- Polska kolęda patriotyczna
- Święta jako problem społeczno-gospodarczy. Boże Narodzenie w latach 80.
- Święta po czesku
- Tadeusz Baraniuk: tradycje bożonarodzeniowe są bardzo żywotne
- Święta Wielkanocne w przedwojennej prasie
Redakcja: Tomasz Leszkowicz
Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!
Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!
Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/