Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-07-15 14:28
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (15 VII 21)

Araby ku chwale Trzeciej Rzeszy; Dlaczego pierwsze piłkarskie Euro zorganizowano dopiero w 1960 roku?; W obronie legalizmu i zdrowego rozsądku. Czy Konstytucja 3 maja była zamachem stanu?; „Padlina idzie do kina”. Film pod okupacją – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!
REKLAMA


Araby ku chwale Trzeciej Rzeszy

Gdy Niemcy weszli do Polski w 1939 roku, niemal natychmiast zainteresowali się słynną stadniną koni w Janowie Podlaskim. Mówiono o tym, że gospodarowali tam we wzorowy sposób. Czy rzeczywiście tak było?

Dlaczego pierwsze piłkarskie Euro zorganizowano dopiero w 1960 roku?

W 1968 roku Włochy zostały mistrzem Europy w piłce nożnej. W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła Anglia. Jak dotąd były to największe sukcesy tych drużyn w ramach kontynentalnych rozgrywek. Jaka była geneza zainagurowanego w 1960 roku turnieju? Które reprezentacje przystąpiły do pierwszych eliminacji?

W obronie legalizmu i zdrowego rozsądku. Czy Konstytucja 3 Maja była zamachem stanu?

Wśród części historyków i publicystów popularne jest przekonanie, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja stanowiło zamach stanu, ze względu na naruszenia procedury legislacyjnej i obecność wojska przed Zamkiem Królewskim, w którym odbywały się obrady. Gdyby zgodzić się z tym poglądem, byłby to przedziwny zamach stanu, w wyniku którego u władzy pozostały dokładnie te same osoby, które rządziły wcześniej.

„Padlina idzie do kina”. Film pod okupacją

Funkcjonowanie kin miało być dowodem na „normalność” codziennego życia w Generalnym Gubernatorstwie. Niemieccy propagandyści doszli do wniosku, że film będzie skutecznym narzędziem indoktrynacji społeczeństwa. Polskie Państwo Podziemne apelowało: „Bezwzględnym obowiązkiem każdego Polaka jest zupełny bojkot kin”. Do akcji antykinowej włączył się Mały Sabotaż...

Prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej nie żyje

Zmarł Włodzimierz Borodziej – profesor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i historyk, zajmujący się historią najnowszą.

Bastylia. Niezamierzone starcie

Bastylia była znienawidzonym symbolem absolutyzmu. 14 lipca 1789 r. grupa awanturniczych Paryżan dokonała szturmu na królewskie więzienie. Jej burzenie rozpoczęło się nocą z 14 na 15 lipca, za sprawą jednego człowieka – Pierre’a Franҫoisa Palloy’a.

Bitwa pod Grunwaldem, 15 lipca 1410 roku

Bitwa pod Grunwaldem w świetle badań naukowych: jak wyglądało ustawienie wojsk i ile wynosiła ich liczebność? Czy Krzyżacy użyli „wilczych dołów”, a po stronie polskiej walczyła chłopska piechota? Jaki był przebieg starcia?

Marek Teler – „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” – recenzja i ocena

Piękna, zdolna, czarująca, śmiało sięgająca po swoje oraz bezpardonowo skradająca serca publiczności. Ina Benita to bez wątpienia jedna z najbardziej cenionych, ale i tajemniczych aktorek przedwojennej Polski. Jak potoczyły się losy „platynowej femme fatale” po wybuchu II wojny światowej? Czy podjęła współpracę z okupantem? Tym, jak i wielu innym zagadkom, postanowił przyjrzeć się Marek Teler.

Bitwa pod Gettysburgiem [Video]

Na kanale The Armchair Historian pojawił się nowy film, opowiadający o bitwie pod Gettysburgiem – starciu, które przechyliło szalę zwycięstwa w wojnie secesyjnej. Zobaczcie sami!Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lipcu!

Oto najciekawsze lipcowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Amerykanie w Polsce 1919-1947”, „Berlingowcy. Żołnierze tragiczni” czy „Komandosi Hitlera. Niemieckie siły specjalne”.

Tomasz Ławecki, Kazimierz Kunicki – „13 dni, które zmieniły Polskę” i Wojciech Brański – „Jędrek '44”

Książka „13 dni, które zmieniły Polskę” T. Ławeckiego i K. Kunickiego traktuje o dniach dzielących zamach na życie Hitlera od wybuchu powstania warszawskiego. Trzynaście dni, w trakcie których historia mogła obrać inny kierunek, a jednak wściekłość zranionej wielkości wzmogła tylko determinację żądnego krwi dyktatora. Z kolei książka W. Brańskiego „Jędrek '44” to opowieść o szukaniu śladów powstańczych losów Jędrka Brańskiego, który w 1944 roku miał niespełna 17 lat. Autor książki, młodszy brat Jędrka, próbuje wyobrazić sobie co działo się z Jędrkiem – dzień po dniu, niemal godzina po godzinie – w tym pamiętnym czasie.

Amadeusz Majtka – „Polskie skarby i tajemnice” – recenzja i ocena

Sezon wakacyjny to okres, gdy w mediach zaczynają królować informacje o sensacyjnie brzmiących odkryciach w postaci złotego pociągu czy bursztynowej komnaty. Naprzeciw wszelkim ogórkowym plotkom wychodzi Amadeusz Majtka, który w swojej publikacji przybliża nam tajemnice o zapomnianych miejscach rozsianych po całej Polsce i drzemiących w nich autentycznych skarbach.

Łukasz Sojka – „Zatopić III Rzeszę” – recenzja i ocena

Książek poświęconych tematyce II wojny światowej jest bez liku. „Zatopić III Rzeszę” wyróżnia się od znacznej części z nich. Po pierwsze objętością – jest to publikacja licząca sobie przeszło 800 stron. Niecodzienna jest także geneza pracy Łukasza Sojki – autor postanowił wziąć udział w konkursie na książkę historyczną i stworzyć dzieło takie, jakie sam miałby ochotę przeczytać i na temat, który „chodził za nim” od dziecka. Czy rezultat spełnienia tej ambicji zasługuje na uwagę czytelników?

Agnieszka Lewandowska-Kąkol – „Gdzie diabeł nie mógł... Kedywianki w akcji” – recenzja i ocena

Agnieszka Lewandowska-Kąkol w swojej najnowszej książce podjęła się prezentacji kilku sylwetek odważnych żołnierek, którym niestraszne były największe niebezpieczeństwa. Czy warto sięgnąć po pracę „Gdzie diabeł nie mógł… Kedywianki w akcji”?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy