10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (20 IV 17)

opublikowano: 2017-04-20 13:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Piastowie pod lupą genetyków, Baskowie. Tajemnica Pirenejów, Ruch Wolność i Pokój czy miłosna historia Henryka Walezego i Marii de Conde – to tylko niektóre z poruszanych przez nas w minionych dniach tematów. Polecamy nasze zestawienie najciekawszych tekstów Histmaga.
REKLAMA


Premiera: Marek Teler – „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”

Polscy monarchowie nie stronili od związków pozamałżeńskich. Wiele królewskich metres i nieślubnych dzieci zapisało się na kartach historii, o niektórych jednak trudno znaleźć choćby wzmiankę. Marek Teler w „Kochankach, bastardach, oszustach” opisuje niezwykłe historie miłostek polskich królów.

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”

Jak wyglądali i skąd pochodzili Piastowie? Kiedy Słowianie przybyli nad Wisłę? Czy DNA mieszkańców wczesnośredniowiecznej Polski różniło się od DNA zachodnich sąsiadów? Kluczowe problemy historii polskiego średniowiecza już wkrótce mają szansę zostać rozwikłane.

Baskowie. Tajemnica Pirenejów

Ich język nie przypomina żadnego innego współcześnie używanego języka na świecie, a sami są dumni ze swojej odmienności. Poznajcie tajemniczy i hardy naród Basków.

Sowieci przeciwko Polakom - anatomia terroru

Polacy byli od początku bezlitośnie prześladowani przez sowiecki aparat terroru. Najpierw Lenin, a po nim Stalin, uważali ich za najbardziej zdradliwych i niebezpiecznych dla komunistycznego porządku.

Ruch Wolność i Pokój: „inna” opozycja demokratyczna

Druga połowa lat 80. to w Polsce okres wchodzenia do opozycji antykomunistycznej pokolenia młodych ludzi, którzy inaczej postrzegali walkę z reżimem. Jednym z najważniejszych tego typu środowisk było to działające w Ruchu Wolność i Pokój. Czym zajmowali się „WiPnięci”?

Wydarzyło się w Wielkanoc

Choć okres świąteczny jest okazją do oderwania się od codzienności, w historii możemy odnaleźć kilka ważnych wydarzeń, które miały miejsce właśnie w święta. Co wydarzyło się w Wielkanoc?

Socjolog patrzy na pamięć o Zagładzie

20 kwietnia, w ramach organizowanego przez Muzeum POLIN cyklu „Dzieje Żydów: stare i nowe pytania”, odbędzie się wykład prof. Antoniego Sułka poświęcony lokalnej pamięci o Zagładzie Żydów. O prelekcji i całym cyklu opowiada nam Joanna Andrysiak z Działu Naukowego Muzeum.

Listy podpisywane krwią. Miłosna historia Henryka Walezego i Marii de Condé

Kiedy 18 lutego 1574 r. nowo obrany król Polski Henryk Walezy przybył do Krakowa, oczekiwano, że wkrótce ożeni się on z siostrą swego poprzednika Anną Jagiellonką. Serce Henryka należało już jednak do innej kobiety. Nie miało dla niego nawet znaczenia to, że była zamężna.

Sonda Histmag.org: najbardziej chciałbym żyć w Polsce czasów...

Gdybyście mogli przenieść się w czasie, które z państw polskich na przestrzeni wieków wybralibyście? Takie pytanie zadaliśmy ostatnio czytelnikom w sondzie na naszej stronie. Zapraszamy także do udzielania odpowiedzi w kolejnej sprawie.

Promocja e-booków Histmag.org w Woblinku

Wystartowała promocja naszych e-książek historycznych w księgarni Woblink. Wszystkie nasze tytuły można tam zakupić do 26 kwietnia z dużą zniżką. Wpływy ze sprzedaży wspierają rozwój portalu Histmag.org.



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



„Tajna” historia Polski

Zapomniane, tajne i ukryte historie. Co fascynacja sprawami nieznanymi i tajemniczymi może nam powiedzieć o naszej recepcji historii? Czy historycy rzeczywiście chcą coś ukrywać?

Piastowie mazowieccy mieli geny Celtów i Germanów?

Naukowcy ustalili, że jeden z przedstawicieli rodu Piastów posiada haplogrupę chromosomu Y, charakterystyczną dla Germanów lub Celtów. Co z tego wynika?

Odkryto zamek ostatniego niezależnego Piasta na Śląsku

Na terenie Borów Dolnośląskich archeolodzy znaleźli pozostałości zamku, należącego do piastowskiego księcia Bolka II Małego (zm. w 1368 r.) - ostatniego niezależnego księcia piastowskiego władającego na Śląsku.

Insurekcja warszawska: Wielkanoc skąpana we krwi

Kiedy w marcu 1794 r. na ziemi krakowskiej rozpoczęło się powstanie kościuszkowskie, Rosjanie stacjonujący w Warszawie potajemnie szykowali mieszkańcom stolicy krwawą rzeź. Warszawiacy mieli tylko jedno wyjście – musieli ubiec zaborców. Mijają 223 lata od ich niezwykłego zwycięstwa.

Wejście smoka pociągiem, czyli Tusk wraca do Warszawy

Polityka i historia uwielbiają wielkie wejścia. Triumfalne wkraczanie do miast i wsi dawno temu już okazało się użytecznym narzędziem w kreowaniu wizerunku osób ważnych. No a dzisiaj Tusk wrócił na moment do Warszawy. Balonik pękł.

Wielkanoc i początki chrześcijaństwa

Wielkanoc to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan, którzy upamiętniają śmierć na krzyżu i, jak wierzą, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Te wydarzenia, to także początki nowej religii - chrześcijaństwa. Wielki Post, Triduum Paschalne i sama Wielkanoc, jej symbole i tradycje, a także Jezus Chrystus jako postać historyczna, rozważania wielkanocne, czy wczesne chrześcijaństwo i jego historia to tylko niektóre świąteczne tematy, które poruszamy w naszych artykułach.

Jerzy Główczewski – „Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia” (informacja)

Burzliwe dzieje Jerzego Główczewskiego, przedwojennego polskiego inteligenta, ostatniego żyjącego pilota myśliwca, jego rodziny, przyjaciół oraz kolegów składają się na barwną, napiętnowaną dramatami sagę, obejmującą czas od dwudziestolecia międzywojennego do współczesności. Wartka, nasycona szczegółem i humorem narracja sprawia, że książkę czyta się jak powieść przygodową.

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w kwietniu

Prezentujemy wybór najciekawszych marcowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „Czas wojny, czas pokoju: Stany Zjednoczone Ameryki od niepodległości do współczesności”, „W oparach absyntu Skandale Młodej Polski”, „Historia Rosji Od Ruryka do Putina. Ludzie, daty, wydarzenia”, „Warszawa literacka w okresie międzywojennym” oraz „Templariusze. Mity i rzeczywistość”!

Polskie osiągnięcia naukowo techniczne - odc. 3!

W XVII stuleciu, wieku rewolucji naukowej, matematyka była nie tylko nauką podstawową, lecz także narzędziem do opisu i uogólnienia eksperymentu, stanowiącego ważną część nowego sposobu prowadzenia badań. Była też podstawą praktyki inżynieryjnej. Także szlachecka Rzeczpospolita miała czym się pochwalić w dziedzinie techniki, mimo często pogardliwego stosunku do tego zagadnienia wśród jej mieszkańców.

Wojciech Roszkowski – „Świat Chrystusa. Tom 2” – recenzja

W drugim tomie „Świata Chrystusa” Wojciech Roszkowski w jeszcze większym stopniu odsłania swoje oblicze historiozofa. Kontynuując opowieść o świecie, człowieku i życiu zbiorowym w czasach, kiedy żył i nauczał Chrystus, autor przekazuje czytelnikowi nie tylko fakty, ale i własną wizję, w której stary, antyczny świat otrzymuje zapowiedź uniwersalnej, chrześcijańskiej ekumeny.

Turystyka Wielkanocna rodem z II RP [Galeria]

Ucieczka na święta z kraju nie jest wymysłem Polaków XXI wieku...

8. przegląd filmowy „Echa Katynia”

W kwietniu, w związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkunastu większych i mniejszych miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy „Echa Katynia”. W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. Projekt pod naszym patronatem!

Zapowiedzi imprez historycznych (20.04.2017)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Łodzi, Nowym Targu, Gnieźnie, Płocku i innych miastach!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone