10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (26 IV 18)

opublikowano: 2018-04-26, 15:19
wolna licencja
„Hitler o Piłsudskim: wychowawca narodu”, „Przyczyny wojny secesyjnej – fakty i mity”, „Kolekcja Tytusa Działyńskiego: dla Polski, nie dla siebie”, „Thor, Dziki Gon i Walhalla – mitologia nordycka”. To tytuły niektóry tylko materiałów opublikowanych na łamach Histmag.org. Polecamy zestawienie naszych najciekawszych treści ostatnich dni!
reklama


Hitler o Piłsudskim: „wychowawca narodu”

Stosunek Adolfa Hitlera do Józefa Piłsudskiego naznaczony był podziwem dla pogromcy komunistów z 1920 roku, męża stanu i polityka przychylnego porozumieniu z III Rzeszą. Führer próbował wykorzystać to w relacjach z Polską. Jednocześnie zaś Marszałek kojarzył się mu też z czymś bardzo negatywnym...

Przyczyny wojny secesyjnej – fakty i mity

Czy złe Południe bezprawnie dokonało aktu secesji, by bronić niewolnictwa przed dobrą Północą? Przyczyny wybuchu wojny secesyjnej są o wiele bardziej skomplikowane, a każda ze stron miała argumenty przemawiające za jej punktem widzenia.

Kolekcja Tytusa Działyńskiego: dla Polski, nie dla siebie

W XIX wieku kolekcjonerstwo można było traktować różnie: jako tworzenie repozytorium narodowych pamiątek, jako hobby łączące małżonków czy wreszcie jako sposób na zdobycie żony. Wszystko jednak zostawało w rodzinie…

Thor, Dziki Gon i Walhalla – mitologia nordycka [Galeria]

Thor, Odyn, Loki i Baldur – to postacie, które już trwale zapisały się w naszej świadomości, np. przez popkulturę. Walhalla czy Dziki Gon to również znane dziś terminy. Co jednak dokładnie oznaczają? Poniższa galeria przybliża świat nordyckich mitów – pełen niezwykłych miejsc, tragicznych wydarzeń i potężnych bogów.

Hitler, Stalin i dwa polskie plemiona

Rok 2020, Polska. Do walki o urząd prezydenta stają Adolf Hitler i Józef Stalin. Początkowo mają nikłe poparcie, ale wkrótce deklasują innych polityków i przechodzą do drugiej tury. To oczywiście (i na szczęście) abstrakcyjna wizja z książki „Bitwa o Polskę 2020”, w której możemy jednak dojrzeć pewne odbicia patologii współczesnej polityki... O podziale na „my” i „oni”, zagrożeniach dla demokracji i powtarzającej się historii rozmawialiśmy z Jakubem Kuzą, autorem powieści.

XXVI OZHS w Łodzi w obiektywie Histmag.org!

Tegoroczny Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów miał miejsce w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Na miejscu byli także nasi redaktorzy. Zobaczcie jak XXVI OZHS wyglądał w naszych oczach!

Rewolucja goździków – upadek ostatniej dyktatury Europy

25 kwietnia 1974 roku upadło ostatnie państwo autorytarne XX-wiecznej Europy – stworzone przez António de Oliveire Salazara Estado Novo. Jak wyglądał ten proces i co do niego doprowadziło?

U progu Wielkiej Wojny z Zakonem

Wielkie wojny wygrywa się nie tylko w polu. W obliczu konfliktu z potężnym Zakonem Krzyżackim najwybitniejsi rycerze stają w obronie korony polskich królów. Wśród nich sławny Zawisza Czarny z Garbowa. Jak poradzi sobie w świecie spisków i intryg szpiegowskich?

Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana!

W maju wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawców, dystrybutorów oraz autorów książek historycznych zapraszamy do zgłaszania swoich tytułów do plebiscytu! Tym razem wybierzemy najlepsze książki historyczne I półrocza 2018 roku.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Zawisza Czarny. Wielka wojna”!

Szymon Jędrusiak w swojej powieści „Zawisza Czarny. Wielka wojna” opowiada o średniowiecznej Polsce, Europie oraz brutalnej polityce pełnej intryg i zaskakujących rozgrywek dyplomatycznych. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej książki!

Konkurs: „Złote lata polskiej chuliganerii”!

Jaki jest rodowód chuligana? Dlaczego chuligan stał się problemem politycznym? Jak mucha zwalczała chuliganerię? To tylko niektóre z wielu ciekawych pytań, które Piotr Ambroziewicz stawia w książce „Złote lata polskiej chuliganerii. 1950-1960”. Mamy dla Was do wygrania jej 4 egzemplarze!

Konkurs: „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera”!

Andrzej Brzeziecki w książce „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera” kreśli portret jednego z najbardziej bohaterskich Polaków działających w wywiadzie podczas II wojny światowej. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egz. tej książki!

W okolicach Krzczonowa odnaleziono szczątki zestrzelonego w 1944 r. „Liberatora”

Silnik i elementy bombowca „Liberator”, który został zestrzelony w 1944 r., zostały odnalezione w okolicach Krzczonowa (woj. świętokrzyskie) – poinformował w środę PAP Michał Sochoń, rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”, które prowadziło prace poszukiwawcze.

Filmy historyczne i seriale w telewizji (23 IV – 29 IV 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. To wszystko znajdziecie w naszym subiektywnym zestawie najciekawszych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!

Rok 1930: dwie pacyfikacje [Nieskończenie Niepodległa]

W roku 1930 dyktatorskie rządy Józefa Piłsudskiego wyraźnie się zaostrzają. Uderzenie wyprowadzone jest w dwóch kierunkach: przeciw opozycji parlamentarnej i Ukraińcom. Powszechnie używana jest przemoc.

Jak za księżnej Daisy – ogrody Zamku Książ odzyskają dawny blask

Historyczne ogrody Zamku Książ w Wałbrzychu znajdą się pod opieką naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy opracują koncepcję ich rewaloryzacji. Przedstawiciele obu instytucji podpisali w tej sprawie porozumienie określające zasady współpracy.

Z wystąpieniem wśród historyków, czyli XXVI OZHS w Łodzi

W Łodzi przywitał mnie senny jeszcze dworzec Fabryczna. Przez ogromne okna nowoczesnego budynku zaczęły się właśnie wdzierać promienie słońca, dzień zapowiadał się naprawdę ładnie. A mnie czekał zjazd studentów historii.

Przeszłość powróci w przyszłości

Wyobraźcie sobie, że do walki o władzę w Polsce stają... Hitler i Stalin! Nie wkraczają na czołgach, ale postanawiają wystartować w demokratycznych wyborach.

Pocztówki znad krawędzi – koniec Polskiej Kroniki Filmowej?

Kiedy opowiadałam ludziom, że piszę pracę magisterską poświęconą Polskiej Kronice Filmowej, byli zdziwieni. Jeszcze bardziej dziwili się, kiedy wspomniałam, że takie dokumenty wciąż są realizowane – przez Studio Filmowe Kronika.

Patroni Histmaga wybierają artykuł, który opublikujemy dzięki ich wsparciu

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na stronach Histmag.org. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.pl.

„Droga do królestwa” – już niebawem premiera filmu o Mieszku I

Czy w działaniach Mieszka I można dopatrzyć się strategii budowy państwa? Jak naprawdę wyglądała mapa jego włości? Między innymi na te pytania próbuje odpowiedzieć film popularnonaukowy „Droga do królestwa”.

V Warszawskie Dni Kawaleryjskie 2018!

Warszawskie Dni Kawaleryjskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędą się już po raz piąty. Podczas tegorocznej edycji Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego będzie obchodzić 14. rocznicę swojego powstania. W dniach 1-6 maja kawalerzyści-ochotnicy przeniosą gości w magiczne lata 20., aby jeszcze raz poczuć klimat przedwojennej Warszawy. Wydarzenie pod patronatem naszego portalu. Zapraszamy!

„Cień czasu” – wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce!

Inspiracją do przygotowania wystawy było wpisanie do rejestru zabytków zegara słonecznego, stojącego na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce. Jednym z celów wystawy jest również pokazanie historii tego najstarszego przyrządu pomiaru czasu. Wystawa pod patronatem naszego portalu będzie czynna od 27 kwietnia do 30 września 2018 r.. Zapraszamy!

Andrzej Brzeziecki – „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera”

Roman Czerniawski, znany również jako Walenty, Armand, Hubert i Brutus to jeden z największych agentów w historii europejskiego wywiadu. Innowator, którego generał Sikorski osobiście odznaczył orderem Virtuti Militari. Człowiek, który rozkazywał Francuzom, wzbudzał podziw Abwehry, pracował dla rządu Jego Królewskiej Mości, oszukał Hitlera, a przede wszystkim służył Polsce.

„Złote lata polskiej chuliganerii” i „PeeReL zza krat”!

„Złote lata polskiej chuliganerii. 1950-1960” Piotra Ambroziewicza oraz „PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989” Heleny Kowalik to kwietniowe nowości Wydawnictwa PWN. Polecamy je Waszej uwadze!

Szymon Jędrusiak – „Zawisza Czarny. Wielka wojna”

Jakim człowiekiem był legendarny Zawisza herbu Sulima? Czy rzeczywiście ucieleśniał wszelkie cnoty? Kto przesądził o grunwaldzkiej wiktorii – waleczne rycerstwo czy dyplomaci i tajni agenci na usługach Korony? Na te pytania odpowiada Szymon Jędrusiak w porywającej trylogii o średniowiecznej Polsce, Europie oraz brutalnej polityce pełnej intryg i zaskakujących rozgrywek dyplomatycznych.

Andrzej Piasecki – „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018”

„Kalendarium dziejów Polski 1918–2018” stanowi kompendium wiedzy o polskich przemianach XX wieku, które wpłynęły na życie milionów obywateli. Nie jest to pełna kronika minionego stulecia. Dla każdego roku autor wybrał jedno ważne wydarzenie, które staje się pretekstem do ukazania szerszego tła i tamtego okresu. Książka jest częścią specjalnej serii „Publikacje niepodległościowe PWN” wydawanej w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jakub Kuza – „Bitwa o Polskę 2020” – recenzja

Czy o współczesnych wydarzeniach politycznych możemy mówić z przymrużeniem oka? A co, jeżeli w tej opowieści pojawią się znani wszystkim antybohaterowie?

Piotr Ossowski – „Czerwona Michalina. Michalina Tatarkówna-Majkowska. Prządka – działaczka – łodzianka” – recenzja

Po wielu latach o znowu zrobiło się o niej głośno. Kim była „Czerwona Michalina”? Czy zasłużyła na pamięć?

Roman Żuchowicz – „Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka” – recenzja

W polskim Internecie roi się od pseudonaukowych tekstów o „turbosłowianach” i rozległym Imperium Lechitów. Z tymi szkodliwymi opowieściami postanowił się rozprawić zawodowy historyk. Czy przekona zwolenników teorii o Wielkiej Lechii?

Grzegorz Nowik – „Odrodzenie Rzeczpospolitej w myśli politycznej Józefa Piłsudskiego 1918-1922” – recenzja

Na temat Józefa Piłsudskiego napisano już wiele prac. Co nowego wnosi książka Grzegorza Nowika?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone