10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (6 IV 17)

opublikowano: 2017-04-06 15:29
wolna licencja
poleć artykuł:
Najwięksi dowódcy II wojny światowej, legendy polskiej nauki, niezwykłe miejsce pochówku „wyklętych” mistrzów krzyżackich, Bartłomiej de Las Casas – obrońca Indian. To tylko niektóre tematy, które poruszaliśmy w ostatnich dniach na naszych łamach. Polecamy przegląd najciekawszych treści z Histmag.org!
REKLAMA


Rommel, Żukow, Patton... 10 generałów drugiej wojny światowej, których warto znać [Galeria]

Dowodzili na froncie wschodnim i zachodnim, Afryce i dalekiej Azji. Do dziś ich operacjami interesują się miłośnicy historii wojskowości. Prezentujemy sylwetki dziesięciu generałów różnych armii z okresu drugiej wojny światowej, których warto znać. A które postacie Wy byście tu umieścili?

Katedra w Kwidzynie - pochówek „wyklętych” mistrzów krzyżackich

W 1330 r. zamordowany został Wielki Mistrz zakonu krzyżackiego, Werner von Orseln. Dlaczego pochowano go w Kwidzynie, a nie w Malborku? Czy mistrz w oczach reszty zakonników zasłużył na niepamięć?

Dlaczego policja strzelała przed wojną?

Niekiedy w dyskusjach na temat pamięci o II RP i PRL przytacza się fakty, zgodnie z którymi policja przedwojennej Polski była równie brutalna co PRL-owska, a i protesty kończyły się strzałami z jej strony. Pytanie, czy można te dwie sytuacje porównać?

Władysław Łokietek - początki panowania [Video]

Początek rządów Władysława Łokietka i historia takich wydarzeń jak atak Brandenburczyków na Pomorze czy też Rzeź gdańska przeprowadzona przez Krzyżaków to tematy kolejnego odcinka „Historii na Szybko” na popularnym kanale na YouTube ThrashingMadPL. Zapraszamy do oglądania!

Legendy polskiej nauki – 10 naukowców, którzy zmienili świat

Skłodowska-Curie, Banach, Malinowski. Polscy naukowcy wpłynęli na światową naukę bardziej, niż mogłoby się nam wydawać. Nie tylko Mikołaj Kopernik rozsławiał Polskę za granicą. Jakie wybitne umysły wydał nasz kraj?

Bartłomiej de Las Casas - rzecznik praw Indian

Okrucieństwa hiszpańskich konkwistadorów były znane w nowożytnej Europie dzięki książce pewnego zakonnika. Autor przedstawił w niej liczne pogromy dokonywane przez kolonizatorów. Spośród wszystkich opisów najbardziej poruszająca jest jednak historia pojedynczego człowieka – Hatueya, indiańskiego wodza walczącego w przegranej sprawie.

„Papieskie pielgrzymki w PRL” – konferencja w ECS w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Papieskie pielgrzymki w PRL” która odbędzie się w dniach 12–13 czerwca 2017 w siedzibie ECS w Gdańsku. Na konferencje można wysyłać zgłoszenia do 30 kwietnia!

Zmiany w składzie Redakcji Histmag.org!

Wiosna przyniosła zmiany w Redakcji Histmag.org – jedną z nich jest dołączenie do naszego zespołu redaktora publicystyki.

Sonda Histmag.org: czy nasz portal jest prawicowy czy lewicowy?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, jak politycznie określilibyście nasz portal. Wyniki nie były jasne. Zapraszamy także do udziału w kolejnym głosowaniu – tym razem związanym z podróżą w przeszłość.

Histmag.org na Twitterze!

Czy da się o historii opowiadać w 140 znakach? Wszystkich naszych Czytelników - użytkowników Twittera zapraszamy do obserwowania naszego konta! Prezentujemy w nim nasze najciekawsze artykuły, konkursy z nagrodami oraz interesujące rocznice przypadające danego dnia.



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Ponad 185 tys. Czytelników Histmag.org w marcu

W marcu odwiedziło nas 186 215 unikalnych użytkowników, otwierających nasze strony 525 932 razy. W porównaniu z ubiegłym rokiem, nasze wyniki wzrosły o ok. 25 procent. Dziękujemy za zainteresowanie treściami publikowanymi na naszych stronach!

Histmagowe e-booki w Ebookpoint od 3,90 zł!

Wystartowała promocja naszych e-booków w sieci Ebookpoint.pl! Do końca tygodnia można zakupić nasze e-książki historyczne w cenach od 3,90 zł! Wpływy ze sprzedaży wspierają rozwój naszego portalu!

„Historia Bliska” – XX edycja historycznego konkursu dla młodzieży!

Ośrodek KARTA ogłasza XX edycję konkursu „Historia Bliska” dla młodzieży szkół ponadpodstawowych w cyklu tematycznym „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana..." w 2017 roku pod specjalnym tytułem Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918–2018. Prace można zgłaszać do 10 czerwca 2017 roku. Konkurs pod naszym patronatem!

Zapomniana kolęda. Zrekonstruowano utwór muzyczny z XVI wieku

Zapomniana od 500 lat kolęda została zrekonstruowana przez angielski zespół Schola Gregoriana. Co wiemy o tym utworze?

W Muzeum II Wojny Światowej odnaleziono polską narrację!

Niesamowitego i epokowego odkrycia dokonali gdańscy historycy. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach udało się wreszcie odnaleźć polską narrację na wystawie głównej nowo otwartego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Konkurs: „Czarna księga komunizmu”

„Czarna księga komunizmu” przedstawia bilans ofiar krwawych represji i prześladowań w krajach rządzonych przez komunistów - od rewolucji bolszewickiej 1917 r. po lata osiemdziesiąte XX wieku. Mamy dla Was do wygrania 4 egz. tej książki!

Rozstrzygnięcie lutowych konkursów!

W naszych lutowych konkursach można było wygrać egzemplarze książek „Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660” i „300 lat milczenia. W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan”. Sprawdź, czy jedna z nich nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Clark Christopher – „Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w 1914” (informacja)

Już w sprzedaży polskie wydanie książki Clarka Christophera „Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w 1914”. Autor w książce przedstawia przyczyny wielkiej europejskiej tragedii, jaką był wybuch I Wojny Światowej.

„Czarna księga komunizmu” (informacja)

Już w sprzedaży nowe wydanie bestsellerowej „Czarnej księgi komunizmu”. Książka przedstawia bilans ofiar krwawych represji i prześladowań w krajach rządzonych przez komunistów - od rewolucji bolszewickiej 1917 r. po lata osiemdziesiąte XX wieku.

Andrzej Nowak – „Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła” – recenzja

Andrzej Nowak jest nie tylko jednym z najbardziej znanych polskich historyków. Jest także jednym z najbardziej płodnych. Szczęśliwie, liczba publikacji nie odbija się negatywnie na ich jakości, czego ta książka jest widomym dowodem.

„Sowieci a polskie podziemie 1943-1946. Wybrane aspekty stalinowskiej polityki represji” - red. Ł. Adamski, G. Hryciuk, G. Motyka - recenzja

Rok 1943 - rok złych wróżb, jak określił go w swoich wspomnieniach Tadeusz Katelbach. W tym roku zakończył się trwający od 1941 r. sojusz między ZSRS a Rzeczpospolitą. Choć bardziej adekwatne byłoby raczej mówienie o okresie wymuszonej normalizacji stosunków dyplomatycznych. Od 1943 r. ZSRS stało się „sojusznikiem naszych sojuszników”.

Elżbieta Cherezińska – „Harda” i „Królowa” – recenzja

Historię piszą mężczyźni? Królowie, cesarze, papieże, generałowie? Niekoniecznie. Elżbieta Chrezińska wydobywa z mroku historii kolejną postać, która powinna być nam znana niczym królowa Jadwiga. Nadszedł czas Hardej, królowej Świętosławy, prowadzącej na smyczy rysie.

„Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej” – IV Obrady o kulturze staropolskiej

Już w ten czwartek i piątek (6 i 7 kwietnia) odbędzie się czwarta z kolei edycja obrad o kulturze staropolskiej. W tym roku temat przewodni ogólnopolskiej studencko-doktorancko-eksperckiej konferencji naukowej to "Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej". Konferencja pod naszym patronatem!

Zabawa w chińskie cienie [Galeria]

Skoro dziś piątek, proponujemy nową zabawę z epoki naszych dziadków.

Zapowiedzi imprez historycznych (06.04.2017)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone