Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-04-08 16:58
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (8 IV 21)

Krzysztof Krawczyk - Trubadur polskiej sceny muzycznej; Prawdziwi piraci z Karaibów: Aye aye, captain!; Polowanie na zabójców Cezara; Ulicami Kairu przeszła procesja z mumiami 22 faraonów – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Krzysztof Krawczyk - Trubadur polskiej sceny muzycznej

Jego przeboje znają wszyscy, a nazwisko jest symbolem polskiej muzyki rozrywkowej. Krzysztof Krawczyk to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny muzycznej. Po zwycięskiej walce z koronawirusem artysta zmarł nagle 5 kwietnia, wprawiając najbliższych i fanów w niemałe osłupienie. Jak wyglądało życie i ścieżka muzyczna piosenkarza?

Prawdziwi piraci z Karaibów: Aye aye, captain!

Niedawno na jednej z platform streamingowych pojawił się serial dokumentalny, opowiadający o losach piratów z Karaibów. Awanturnicze przygody, bezpardonowe grabieże, a do tego często szczytne cele i ideały – to w skrócie obraz, jaki możemy zobaczyć na ekranie. Jak naprawdę wyglądała piracka rzeczywistość?

Polowanie na zabójców Cezara

Po zabójstwie Juliusza Cezara Oktawian, Marek Antoniusz i Lepidus zawiązują II triumwirat i dzielą się władzą nad światem. W Rzymie pojawiają się listy proskrypcyjne. Spiskowcy na życie dyktatora nie mogą spać spokojnie. Rozpoczyna się krwawe polowanie...

Ulicami Kairu przeszła procesja z mumiami 22 faraonów

W sobotę, 3 kwietnia, w Egipcie miała miejsce złota parada faraonów. Podczas uroczystej procesji przetransportowano 22 zmumifikowane szczątki faraonów z Muzeum Egipskiego, mieszczącego się przy placu Tahrir, do nowo otwartego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Fustat w Kairze.

Szkolenie wywiadowców Oddziału Wywiadowczego Sztabu Głównego WP

Działalność szkoleniowa Oddziału Wywiadowczego Sztabu Głównego „ludowego” Wojska Polskiego owiana jest tajemnicą. Dla kogo były przeznaczone te szkolenia? Jaki był ich zakres?

Zmiany klimatu w VI w. a doniesienia o tzw. cudach wodnych

W VI wieku przynajmniej część Italii dotknęły ulewne deszcze i powodzie. W tym czasie w żywotach świętych zaczęły się pojawiać doniesienia o „cudach wodnych”, w których święci ściągają lub zatrzymują gwałtowne deszcze, burze i powodzie - pokazują badacze w „Climatic Change”. To potwierdzenie istnienia zmian klimatycznych, ale także świadectwo wpływu tych zmian na przemiany społeczne i kulturowe.

Jak polscy myśliwcy wywalczyli przewagę powietrzną nad Francją i Belgią?

Heroiczne boje podczas zwycięskiej bitwy o Anglię nie stanowiły jedynego wkładu polskich lotników w walkach powietrznych z Luftwaffe. Nasi piloci brali również udział w starciach nad Francją i Belgią. Brytyjska prasa nazwała ich „narzędziem sprawiedliwości”.

Germania – nowy kanał historyczny na YouTube, poświęcony nowożytnej historii Niemiec. Zobaczcie filmik!

„Germania” to kanał historyczny na YouTube, dedykowany nowożytnej historii naszego zachodniego sąsiada. Omawia niemieckie mity, kulturę i politykę; krętą drogę od Wersalu i z powrotem, od Bismarcka do Hitlera. Narracja materiałów wsparta jest zdjęciami, filmami i dokumentami z epoki. Zobaczcie filmik z kanału!

Wielkanoc przez wieki i w różnych kulturach: żandary, pisanki i inne tradycje – Sebastian Adamkiewicz w „Wieczorze” Radia dla Ciebie

Gościem audycji „Wieczór” Radia dla Ciebie był Sebastian Adamkiewicz, redaktor portalu Histmag.org i pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Opowiadał o pochodzeniu świąt wielkanocnych oraz o tradycjach szlacheckich związanych z tymi świętami. Posłuchajcie!Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie marcowych konkursów!

W marcu przeprowadziliśmy w naszym portalu cztery konkursy, w których można było wygrać ciekawe książki i grę komputerową. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Nina Niovilla: zapomniana matka polskiej kinematografii?

Wśród reżyserów przedwojennych polskich filmów znajdziemy zaledwie kilka kobiecych nazwisk. Tymczasem Nina Niovilla była nie tylko reżyserką i scenarzystką, ale też właścicielką wytwórni filmowej.

Święta Wielkanocne w latach 30. XX wieku [Galeria]

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy będą z pewnością inne niż mogliśmy się spodziewać. Spędzimy je w kameralnym gronie najbliższej rodziny. Większość parafii w Polsce zdecydowała się zrezygnować z tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny, a we mszach świętych można uczestniczyć za pośrednictwem internetu lub telewizji. Warto przyjrzeć się archiwalnym zdjęciom i powspominać, jak w latach 30. ubiegłego wieku celebrowano ten ważny czas.

Sonda Histmag.org – Czy prowadziliście kiedyś badania genealogiczne własnej rodziny?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy prowadziliście kiedyś badania genealogiczne własnej rodziny? Zobaczcie, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy Waszym zdaniem historyczne gry komputerowe są dobrym źródłem wiedzy historycznej?

„Mata Hari” to nowy serial w ramówce TVP 2. Jak go oceniacie? [Galeria]

Mata Hari to „najsłynniejsza kobieta-szpieg”, ale też egzotyczna tancerka i femme fatale. Postać ta jest pełna niespodzianek. Czy była szpiegiem niemieckim czy francuskim, a może podwójną agentką? O dziejach Margarethy Geertruidy Zelle opowiada nowy serial „Mata Hari”, emitowany od wtorku do czwartku na antenie TVP o godzinie 21.40. Produkcja inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Co o niej sądzicie?

UW opracował naukową publikację prekolumbijskiego manuskryptu, przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej.

Jak wyglądał kalendarz Azteków? Jakim bogom Aztekowie oddawali cześć? Tego można dowiedzieć się z „Kodeksu Watykańskiego B (Vat. Lat. 3773)”. Międzynarodowy zespół kierowany przez badaczkę z UW opracował naukową publikację prekolumbijskiego manuskryptu, przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej.

Triduum Paschalne – historia i symbole: Wielki Piątek

Śmierć Chrystusa na krzyżu należała do najokrutniejszych i najbardziej hańbiących kar, jakie mógł wydać sąd rzymski. Dlatego w pierwszych latach chrześcijaństwa tego faktu nie uwypuklano i nie otaczano szczególnym kultem. Wszystko zmieniło odnalezienie relikwii Krzyża Świętego przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna.

Triduum Paschalne – historia i symbole: Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania

Św. Augustyn nazywał tę noc Matką wszystkich Wigilii. Sięgająca najgłębiej do tradycji starożytnych misteriów Liturgia Wigilii Paschalnej była wielkim teatrem, w którym siła gestu i symbolu łączyła się z bogatą treścią teologiczną.

Wirtualny spacer po Rzymie w II w. n.e.! [Video]

Czy chcielibyście zobaczyć, jak wyglądały w latach świetności Cesarstwa Rzymskiego miejsca takie jak świątynia Jowisza, Forum Romanum czy Basilica Aemilia? Dzięki cyfrowej rekonstrukcji wykonanej przez Manuela Bravo możecie wybrać się w wirtualny spacer po starożytnym Rzymie – zobaczcie filmik!

Polskie tradycje wielkanocne z Panem Skarpetą [Video]

W trakcie świąt wielkanocnych zapraszamy najmłodszych i tych nieco starszych do odkrywania świątecznych tradycji z całej Polski razem z Panem Skarpetą!

Bitwa pod Grunwaldem – cz. 1 [Video]

W kolejnej odsłonie Historii na Szybko na popularnym kanale ThrashingMadPL, autor szczegółowo przybliża bitwę pod Grunwaldem, zwracając uwagę na przyczyny konfliktu, strukturę walczących wojsk oraz ich uzbrojenie. Zobaczcie film!

III edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej Colloquia Ceranea odbędzie się on-line 15-17 kwietnia

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana (Ceraneum) Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza społeczność akademicką oraz pasjonatów historii i dziedzictwa kulturowego na III edycję międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej Colloquia Ceranea. Tegoroczne obrady odbędą się w formie telekonferencji w dniach 15-17 kwietnia.

Kwietniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 04/2021)

Najnowszy numer miesięcznika „Odkrywca” skupia się na podziemnej eksploracji oraz rozwiązaniach technicznych umożlwiających drążenie w ziemi, a także wypadkach pod ziemią. Korytarze w skarpie pod zamkiem, kopalnia węgla kamiennego, tunel kolejowy, piwnice w roli schronów, krypta, nieznany dokument ostatniej wizji planistycznej „Riese” i system komunikacyjny baterii planowanych na MRU – to właśnie „podziemne tematy”.

Jacek Komuda – „Zawisza. Czarne Krzyże”

Książka Jacka Komudy „Zawisza. Czarne Krzyże” opowiada o najsłynniejszym polskim rycerzu, którego imię żyje do dziś. To historia wyjątkowego człowieka spisana ze swadą właściwą prozie Jacka Komudy, która zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie wszystkim ceniącym przede wszystkim żywą, trafiającą w serce opowieść.

Michał Kubicz – „Liwia. Matka bogów”

Książka „Liwia. Matka bogów” to czwarta część rzymskiej sagi Michała Kubicza. Powieść poświęcona jest młodości Liwii – najbardziej nietuzinkowej kobiety wczesnego cesarstwa rzymskiego, obdarzonej wręcz legendarną inteligencją. Ukazuje drogę, jaką młoda patrycjuszka musiała przebyć, by wejść na szczyt rzymskiej polityki i zająć miejsce u boku Oktawiana Augusta.

Władysław Studnicki – „Polska za linią Curzona” – recenzja i ocena

Niewątpliwie jesteśmy świadkami renesansu popularności Władysława Studnickiego. W ostatnich latach zaczęły ukazywać się prace tego myśliciela. Niedawno ukazała się jego biografia, a teraz Nowa Konfederacja oddaje do rąk czytelników wieńczącą dorobek czołowego zwolennika „opcji niemieckiej” książkę zatytułowaną „Polska za linią Curzona”.

Łukasz Niesiołowski-Spano, Krystyna Stebnicka – „Historia Żydów w starożytności. Od Thotmesa do Mahometa” – recenzja i ocena

Jak zmieniała się Palestyna od panowania egipskiego do nadejścia Rzymian i następnie Arabów? Czy Biblia jest użytecznym źródłem do poznania dziejów Żydów w starożytności?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy