Przegląd nowości wydawniczych z targami w tle (VIII, cz. II)

opublikowano: 2009-11-23 14:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jakie historyczne nowości pojawiły się w księgarniach w październiku i listopadzie? Prezentujemy drugą część przeglądu rynku książek historycznych, sporządzonego w oparciu o nadsyłane do naszej redakcji informacje i egzemplarze oraz dzięki rozmowom z kilkudziesięcioma wydawcami na 13. Targach Książki w Krakowie.
REKLAMA

++<< Zobacz pierwszą część przeglądu++

Rebis

Rebis jak zawsze pojawił się na krakowskich targach w pełnej klasie, zajmując jedno z najbardziej rzucających się w oczy i najlepiej przygotowanych stoisk. Tradycyjnie obecność poznańskiego wydawnictwa została uzupełniona spotkaniami z szeregiem autorów. Przyprowadziliśmy wywiady z dwoma z nich: Kamilem Grucą, autorem debiutanckiej powieści „Panowie z Pitchfork” oraz Tadeuszem A, Kisielewskim, którego nowa książka „Gibraltar i Katyń” właśnie trafiła do księgarń. Zapisy obydwu rozmów ukażą się na naszych stronach w przyszłym tygodniu. Obie też zostaną przez nas zrecenzowane.

Spotkanie autorskie Kamila Grucy, autora powieści Panowie z Pitchfork.
Spotkanie autorskie Tadeusza A, Kisielewskiego.

Rebis w ostatnich tygodniach wypuścił też szereg innych interesujących nowości. Ukazała się nowa książka Umberto Eco – w „Szaleństwie katalogowania” sławny włoski pisarz i historyk rozwija tematy wcześniej podejmowane już w „Historii piękna” i „Historii brzydoty”. Wydawca pisze o tej publikacji: Wraz z zamieszczoną w niej antologią pokazuje, jak nieskończenie bogata w listy jest historia literatury wszystkich czasów - od Hezjoda po Joyce'a, od Ezechiela po Gaddę. Często są to wykazy spisane z upodobania do wyliczeń, dla śpiewności wykazu lub nawet dla oszałamiającej przyjemności łączenia elementów niemających ze sobą szczególnego związku, jak to jest w przypadku tak zwanych enumeracji chaotycznych.

Z „lżejszych” nowości warto wskazać np. na bardzo estetycznie wydane „Tajemne miejsca”. Książka traktuje o trzydziestu dwóch starożytnych miejscach położonych w rozmaitych zakątkach świata – od tajemniczych megalitów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, grobowców Etrusków, po starożytne miasto Indian Cahokię, enigmatyczną kambodżańską świątynię Angkor Wat i świętą skałę aborygenów, Uluru.

Ukazała się też powieść Władimira Makanina pt. „Asan”. Ukazuje ona wojnę w Czeczenii nie jako walkę mężnych Rosjan z watahami islamskich bojówek (jaki to obraz można zobaczyć np. w prokremlowskiej telewizji), ale brutalną jatkę, w której przeplatają się motywy polityczne i biznesowe machlojki. Jak pisze wydawca: Handel, porwania dla okupu, krwawe zasadzki w wąwozach i śmiercionośne naloty – wojna brutalnie zmienia światopogląd i charakter uwikłanego w nią człowieka. Tytułowy Asan – starokaukaskie bóstwo wojny – staje się drugim imieniem Żylina [głównego bohatera]. Z tą różnicą, że mityczny Asan łaknął krwi, Asan-Żylin zaś pragnie pieniędzy...

REKLAMA

Replika

Nakładem Repliki wydano kolejną książkę Leszka Adamczewskiego. „Pierwszy błysk. Tajemnica hitlerowskiej broni jądrowej” opowiada – zgodnie z podtytułem – o owianym licznymi tajemnicami i niedomówieniami niemieckim programie atomowym. Poprzednia książka Adamczewskiego zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, dlatego z chęcią sięgnę także po „Pierwszy błysk”. Recenzja tej publikacji ukaże się w grudniu.

Replika wydała także drugą w Polsce książkę poświęconą konfliktowi gruzińsko-osetyjskiemu. Pierwszą publikacją na ten temat były opublikowane przez „Histmaga” i Instytut Wydawniczy Erica „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”, gdzie aż 240 stron poświęciliśmy Gruzji, Abchazji i Osetii Południowej. Nasza książka miała charakter w przeważającej mierze historyczny, natomiast „Wojna gruzińsko-rosyjska 2008. Przyczyny - przebieg - skutki” Radosława Grodzkiego to publikacja o profilu wyraźnie politologicznym. Traktuje przede wszystkim o wydarzeniach z ostatniego roku, nie zaś ich tle i przyczynach. Wkrótce ją zrecenzujemy.

Sorus

Na krakowskich targach nawiązaliśmy bliższy kontakt z kilkoma wydawnictwami, z którymi dotąd nie współpracowaliśmy, bądź współpracowaliśmy bardzo luźno. Ciepło przyjęto nas na stoisku oficyny Sorus, gdzie otrzymaliśmy egzemplarz książki Kazimierza Nowaka „Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z 1931-1936”. To już czwarte wydanie bardzo popularnej książki. Zrecenzuje je na naszych łamach Tomasz Leszkowicz, który wcześniej pisał wielokrotnie o innym podróżniku i reportażyście, Ryszardzie Kapuścińskim. Recenzował także jego książki.

REKLAMA

Universitas

Sporo ciekawych nowości pojawiło się w Universitasie. Wspomnijmy tylko o trzech z nich. Jedna z naszych najbardziej krytycznych recenzentek właśnie pastwi się nad pracą pod redakcją „Geje i lesbijki. Życie i kultura”. Historia seksualności dotąd była w Polsce traktowana po macoszemu, tym bardziej warto więc sprawdzić na ile wskazana publikacja może zapełnić istniejące luki. Universitas wznowił też interesującą w kontekście niedawnej okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej pracę Stanisława Cata-Mackiewicza „Polityka Becka”. Także jej recenzję wkrótce opublikujemy. Studentów historii, prawa czy filologii powinna natomiast zainteresować informacja o kolejnym wznowieniu podstawowego tematycznego słownika łaciny, autorstwa Janusza Sondla („Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków”).

WAB

Za kilka dni w WAB-ie ukaże się bodaj pierwsza w Polsce biografia obecnie panującej królowej Wielkiej Brytanii: „Elżbieta II. Ostatnia królowa” autorstwa Marca Roche’a. Jak pisze wydawca, Roche przybliża postać Elżbiety II w sposób daleki od hagiografii. Nie stroni od anegdot i obiektywnie opisuje wady tej skromnej, zawsze zdystansowanej kobiety. Królowa popełnia błędy jak każdy z nas. Może dlatego cieszy się szacunkiem poddanych, którzy w większości życzą sobie, by panowała aż do śmierci. Książka – jak wszystkie wcześniejsze biografie Elżbiety Windsor – nigdy nie została przez nią autoryzowana.

WAM

Krakowski WAM opublikował niedawno dwie książki poświęcone historii Kościoła w XX wieku: „Mniszki Pierwszej Rzeczpospolitej” autorstwa Jadwigi Stabińskiej oraz „Duszpasterstwo w czasach stalinowskich: Władze komunistyczne wobec działalności duszpasterskiej kościoła rzymskokatolickiego w archidiecezji krakowskiej w latach 1945-1956” Stanisława Mardyły.

REKLAMA

Wektory

Interesująco prezentuje się oferta Wektorów, które są wydawnictwem o bardzo wyraźnym profilu światopoglądowym. Na stoisku oficyny polecono naszej uwadze m.in. monumentalną pracę „Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej” Warrena Carrolla, a także pierwszy z pięciu tomów „Historii chrześcijaństwa” tego samego autora.

WUJ

Z oferty Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego chcielibyśmy szczególnie polecić książki wydane pod naszym patronatem. Pierwsze dwie stanowią polskie edycje zachodnich podręczników akademickich. Mowa o „Ukrainie” Serhya Yekelchyka oraz „Historii Rosji” Nicholas V. Riasanovsky i Mark D. Steinberg.

Trzecia z publikacji to książka z pogranicza historii, filozofii i politologii – „O tyranii” L. Straussa. Nad recenzją tej ostatniej publikacji już pracuje nasz dyżurny filozof. Także pozostałe do końca roku zostaną wnikliwie omówione. Na marginesie warto przypomnieć niedawno opublikowaną recenzję innego podręcznika z WUJ-u: „Historii Bizancjum” Timothy'ego E. Gregory'ego.

Wydawnictwo Dolnośląskie

Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się książka „Rewolucja 1989. Jak doszło do upadku komunizmu” autorstwa brytyjskiego dziennikarza i korespondenta, Victora Sebestyena. O przemianach sprzed dwóch dekad opowiada on nie tylko przez pryzmat archiwów i przeprowadzanych przez siebie wywiadów z kluczowymi postaciami Europy Środkowej-Wschodniej, ale też w oparciu o własne doświadczenia jako reportera pracującego za żelazną kurtyną, kiedy ta była podnoszona.

Także „Walka o Śląsk” Hansa von Ahlfena jest pracą autorstwa świadka omawianych faktów. Wydawca pisze o niej następująco: Historia walk na Śląsku pióra uczestnika i świadka wydarzeń związanych z zajmowaniem Śląska przez Rosjan. Własne wspomnienia autor uzupełnił o informacje pochodzące od kilkudziesięciu dowódców oddziałów walczących na Śląsku i materiały archiwalne. Książka ma wartość materiału źródłowego uzupełniającego wiedzę na temat działań wojennych w tym rejonie, które do tej pory znane są głównie z sowieckiego punktu widzenia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone