Przegląd nowości wydawniczych z targami w tle (VIII, cz. I)

opublikowano: 2009-11-23 11:09
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Już w czwartek ruszają Targi Książki Historycznej w Warszawie Dla miłośników literatury historycznej doskonałym wstępem do tej imprezy były krakowskie 13. Targi Książki – impreza znacznie większa, ale o ogólnotematycznym charakterze. Te targi to dobra podstawa do opisu listopadowych nowości wydawniczych. Najciekawsze z nich można było zobaczyć w Krakowie, lub też zostaną zaprezentowane w czwartek w Warszawie.
REKLAMA

Arkady

Czym jest sztuka i jakie były jej początki? Dlaczego ją tworzymy i czemu ulega zmianom? Co wspólnego mają ze sobą starożytny chiński obraz na zwoju jedwabiu i zdjęcie wykonane przez paparazziego? – na te i inne pytania odpowiada nowa synteza historii sztuki autorstwa Juliana Bella, wydana przez Arkady. Właśnie „Lustro świata” Tadeusz Deptuła, zastępca dyrektora ds. handlu i marketingu w Arkadach, przedstawił nam na targach jako najciekawszą nowość oficyny.

Avalon

Nakładem krakowskiego Avalonu ukazała się książka stałej publicystki „Histmaga” Anny Nowakowskiej-Wierzchoś pt. „Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu”. Książka poświęcona jest jednej z najdzielniejszych Polek, która w męskim przebraniu wyruszyła na front I wojny światowej. Całe swoje życie oddała wojsku m.in. współtworząc Organizację Przysposobienia Wojskowego Kobiet, blisko współpracując z Marszałkiem Piłsudskim, organizując oddział dywersji i sabotażu kobiet podczas II wojny światowej. Na początku grudnia w Krakowie „Histmag” organizuje spotkanie z autorką. Zapraszamy!

Bellona

W Bellonie jak zawsze – w końcu to jedno z największych wydawnictw historycznych w Polsce – prawdziwe zatrzęsienie nowości. W serii „Historyczne bitwy” ukazały się „Płowce 1331” – monografia kontrowersyjna już ze względu na sam podjęty temat, bo w końcu o tej ważnej bitwie źródła przynoszą nad wyraz skromne informacje. Czy jest ich dostatecznie wiele, by stworzyć wartościową pracę zajmującą ponad 200 stron? Postaramy się to sprawdzić. Niedawno na naszych łamach recenzowaliśmy inną nowość z tej samej serii – „Masadę 66-73” na czynniki pierwsze rozebrał i wnikliwie przeanalizował Waldemar Kowalski.

Bellona wydała także ciekawie zapowiadającą się pracę z zakresu popularnych ostatnio zagadnień genderowych. „Miłość kobieta i małżeństwo w XIX wieku” Agnieszki Lisak to publikacja, która ma na celu przełamać stereotyp na temat dziewiętnastego wieku jako epoki surowych, skostniałych obyczajów i pruderii. Ciekawym może okazać się porównanie tej publikacji z recenzowanym przez nas jakiś czas temu tomem „Ponętna, uległa, akuratna… Ideał i wizerunek kobiety polskiej...” autorstwa Małgorzaty Stawiak-Ososińskiej.

_|

|

|

|

Z innych nowości zwraca uwagę „Historia śmierci” Michaela Kerrigana (czyżby Philippe Ariès w wersji „dla każdego”?), a także nowa książka Jerzego Besali – „Najsłynniejsze miłości królów polskich”. Z panem Besalą interesujący wywiad przeprowadziliśmy rok temu przy okazji poprzednich Targów Książki Historycznej.

REKLAMA
Redaktor „Histmaga” Romek Sidorski z Jerzym Besalą, na stoisku Bellony na XVII Targach Książki Historycznej w Warszawie.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch niepozornych, ilustrowanych publikacjach poświęconych oddziałom walczącym w II wojnie światowej – redakcję merytoryczną „Żołnierzy niemieckich na froncie wschodnim 1943-1944” i „Gebirgsjager. Niemieckiej Piechoty Górskiej” wykonał „Histmag.org”.

Difin

Izabela Babul z wydawnictwa Difin poleciła naszej uwadze zestawy testów maturalnych do różnych przedmiotów, w tym rzecz jasna historii. Najbardziej interesujący nas tom tej serii zawiera ponad 300 zadań wszystkich typów, z jakimi można spotkać się na maturze – tak na poziomie podstawowych, jak i rozszerzonym. Difin wydał też kilka bardziej specjalistycznych pozycji z pograniczny nauk historycznych, które nie powinny przejść niezauważone, m.in.: „Rewitalizacja miast w Polsce przy wsparciu funduszami UE w latach 2004-2008 ”, „Tożsamości religijne w społeczeństwie polskim. Socjologiczne studium przypadków”, czy „Dwie dekady zmian: Rumunia 1989-2009”.

Zestaw testów maturalnych wydawnictwa Difin.

Finna

Nakładem Finny ukazał się kolejny tom z „Serii z kotwiczką”. Tym razem to wspomnienia Eryka Sopoćko zatytułowane „Patrole Orła”, wydane po angielsku już podczas wojny, ale zbyt nieprawomyślne, by mogły ukazać się w kraju w epoce PRL-u. Wydawca odważnie stwierdza, że Eryk Sopoćko ma szanse stać się tym dla marynarki, czym dla lotnictwa stał się Arkady Fiedler ze swoim „Dywizjonem 303”. Z tej samej serii przed kilkoma dniami recenzowaliśmy wspomnienia Jana Stankiewicza.

Dwutomowe „Życie niewłaściwie urozmaicone” Kazimierza Leskiego to z kolei jedna z najważniejszych emigracyjnych prac poświęconych Polskiemu Państwu Podziemnemu. Publikacja otrzymała nagrodę PEN-Clubu za najlepszą książkę wspomnieniową w 1990 roku oraz nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w roku 1995.

Histmag.org

Wydając w czerwcu „Źródła nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” zapowiadaliśmy, że to pierwsza, ale nie ostatnia publikacja książkowa „Histmaga”. Kolejna będzie mieć swoją premierę już w sobotę. „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego” to unikalny zbiór wspomnień autorstwa prof. Macieja Bernhardta. Ich fragmenty publikowaliśmy rok temu na łamach „Histmaga”. Odzew i zainteresowanie były bardzo duże – stąd decyzja by wydać wspomnienia w rozbudowanej wersji, w wygodnej formie książkowej.

Inicjał

Inicjał wydał kolejny tom „serii z gwiazdą”: „Kadry decydują o wszystkim”. Jest to trzecia publikacja Władimira Bieszanowa przetłumaczona i opublikowana przez tę oficynę. Poprzedni tom wskazanej serii został objęty naszym patronatem. Recenzja „Kadr...” od kilku dni znajduje się na stronach „Histmaga”.

REKLAMA

Iskry

Gdyby na każdym stoisku gości przyjmowano równie serdecznie, co w „Iskrach”, niechybnie czekałoby nas spędzenie na Targach pełnych czterech dni. Pani Agnieszka Dziewulska poleciła nam cały szereg interesujących nowości, a i podyskutowała z nami o... obyczajach randkowych na początku XX wieku.

Relację ze stoiska „Iskier” wypada zacząć od nowej książki prof. Stanisława Nicieji pt. „Lwowskie Orlęta”. Z autorem przeprowadziliśmy na targach krótki wywiad – o jego książce, pracy, Cmentarzu Łyczakowskim i micie obrony Lwowa.

Stanisław Nicieja podczas spotkania autorskiego na 13. Targach Książki w Krakowie.

Iskry wydały też ostatnio pracę znanego poety, prozaika i historka literatury Krzysztofa Jaworskiego pt. „Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim”. Z autorem nawiązaliśmy bardzo miły kontakt i prawdopodobnie wkrótce na stronach „Histmaga” ukaże się jego artykuł.

Na dniach do sprzedaży trafi też nowa edycja „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska – jednego z najciekawszych źródeł do dziejów sarmatyzmu i kultury szlacheckiej XVII wieku.

Karta

Niezwykle serdecznie przyjęto nas na stoisku KARTY – zresztą, jak zawsze. Wśród nowości wydawniczych Ośrodka wypatrzyliśmy m.in. bogato ilustrowany i wydany nad wyraz estetycznie „Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-1945”. Album zawiera ponad 200 tekstów wspomnieniowych i ponad 200 zdjęć z „archiwum rumuńskiego”. Jak stwierdza wydawca, album jest rodzajem obowiązku − pokazania przez KARTĘ tego fragmentu historii, który w Polsce jest niemal nieznany. Wkrótce zrecenzujemy tę publikację na łamach „Histmaga”.

Libron

Filip Lohner z krakowskiego Libronu polecił nam dwie nowości, jednocześnie wręczając ich egzemplarze recenzenckie. „Kuchnia Słowian” Hanny i Pawła Lisów wpisuje się w serię publikacji poświęconych Słowiańszczyźnie, obok publikowanej w częściach „Kroniki Słowian” Witolda Chrzanowskiego. Praca imponuje już samym rozmachem i szczegółowością, widocznymi na pierwszy rzut oka. Jak stwierdza wydawca na okładce, jest to fascynująca i nowatorska opowieść o kulturze kulinarnej Słowian, omawiająca wszelkie aspekty związane z kuchnią naszych przodków – naczynia, potrawy, zioła, zachowanie przy stole i inne. W książce znajduje się również kilkadziesiąt stron receptur kulinarnych wprost znad wczesnośredniowiecznego paleniska.

REKLAMA

Pan Lohner zwrócił naszą uwagę także na inną nowość – powieść dokumentalną „Capesius – aptekarz oświęcimski” Dietera Schlesaka. Sam autor pisze o niej we wstępie: Za jej pośrednictwem zetkną się Państwo ze znanym mi osobiście z dzieciństwa masowym mordercą, Victorem Capesiusem – kimś, kto dysponował cyklonem B i wydawał rozkazy zabijania nim w komorach gazowych, a mimo to do końca życia uważał się za niewinnego. Zdecydowałem się o nim opowiedzieć po wielu latach wysiłków zmierzających do zrozumienia nieopisanego rozziewu w człowieku i w historii ludzkości, który objawił się w Państwa stronach – rozziewu między krzykiem tysięcy istot ludzkich mordowanych gazem w oświęcimskiej fabryce śmierci a „dobrym człowiekiem”, „porządnym obywatelem”... Podobnie zresztą jest w wypadku innego oprawcy, z którym spotkają się Państwo w tej książce – Rolanda Alberta; ten w dodatku pięknie grał na pianinie... Nikt właściwie – ani ja, ani inni, w tym również wnuczki obu morderców – nie jest w stanie zbudować pomostu między owym „dobrym człowiekiem”, tym kimś, kogo one nazywają dziadkiem, a masowym mordercą. Nie pomogą tu żadne analizy, żadne wyjaśnienia.

MAG

Nakładem wydawnictwa MAG ukazała się chwalona w recenzjach i komentarzach książka „Peanatema” autorstwa Neala Stephensona, znanego przede wszystkim z „Cyklu barokowego”. Jest to swoisty komentarz do współczesnej rzeczywistości. Stephenson opisał badaczy, filozofów, naukowcy, którzy zostali zamknięci w zakonach i pozbawieni dostępu do komputerów, akceleratorów cząstek oraz reszty niezbędnego ustrojstwa, lecz nie zaprzestali swoich badań. Opracowali nowe metody pracy, równie dobre, a może nawet lepsze od starych, bo działające wyłącznie w oparciu o wszechstronne możliwości psychofizycznego instrumentarium człowieka. Tym samym Stephenson zdaje się mówić wprost – jedyną technologią, którą warto rozwijać jest człowiek. Więcej o tej powieści pisaliśmy już wcześniej. Wkrótce opublikujemy jej recenzję.

Ossolineum

Nakładem Ossolineum ukazało się kilka interesujących wznowień. To przede wszystkim pozycje z bodaj najbardziej znanej serii biografii historycznych w kraju. Ponownie będzie można znaleźć w księgarniach życiorysy m.in. Anny Jagiellonki (Maria Bogucka), Elżbiety Wielkiej (Stanisław Grzybowski) i Ottona III (Jerzy Strzelczyk). Ponownego wydania doczekały się także monumentalne „Dynastie Europy” – jej nowa edycja spotkała się z wielkim zainteresowaniem na naszym stoisku na XVIII Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Olsztynie.

PISM

Na stoisku Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jak zawsze spotkało nas miłe przyjęcie, zabrakło natomiast... najciekawszej publikacji ośrodka. Zanim zdążyliśmy dotrzeć na stoisko PISM wszystkie egzemplarze „Kryzysu 1939 roku w interpretacjach polskich i rosyjskich historyków” zostały już sprzedane. Książkę można oczywiście nadal kupić m.in. za pośrednictwem strony internetowej instytutu. O publikacji już na kilka miesięcy przed jej wydaniem opowiadał, w wywiadzie udzielonym „Histmagowi”, dyrektor PISM dr Sławomir Dębski.

Ukazała się już także inna wspominana wówczas przez niego książka – przeznaczona dla zagranicznego odbiorcy edycja kluczowych dokumentów z lat 1939-1939 pt. „Polish Documents on Foreign Policy. 24 October 1938 – 30 September 1939”.

++Zobacz drugą część przeglądu >>++

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone