Książka „Histmaga” za oceanem. Nowojorska premiera „Źródeł Nienawiści”

opublikowano: 2010-01-13, 01:24
wszelkie prawa zastrzeżone
Jak informowaliśmy z wyprzedzeniem 18 listopada 2009 roku w Nowym Jorku odbyła się prezentacja „Źródeł nienawiści” Miała ona miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej przy 119 East 15th Street. Zgromadzonym na premierze gościom o kulisach powstania wspólnej publikacji „Histmaga” i Instytutu Wydawniczego Erica opowiedział stały współpracownik naszego portalu, dr Dariusz Wierzchoś. Ze względu na szereg nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, dopiero dzisiaj jesteśmy w stanie zaprezentować fotografie z tego wydarzenia...
reklama

Dariusz Wierzchoś, zatrudniony w Archiwum Akt Nowych i wykładający na Uniwersytecie Warszawskim, jest autorem jednego z rozdziałów „Źródeł nienawiści”, pt. „Krym. Od Scytów do Rosjan”. Spod jego pióra wyszła także książka „Generał Piotr Wrangel – działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. Zarówno on, jak i jego żona, są już od kilku lat blisko związani z „Histmagiem”.

Spotkanie otworzył dr Teofil Lachowicz – archiwista SWAP, autor takich publikacji jak „Dla ojczyzny ratowania”, „Weterani polscy w Ameryce do 1939 roku”. Występujący po nim Dariusz Wierzchoś przybliżył zebranym na premierze gościom samą publikację oraz główne tezy swego rozdziału, po czym rozpoczęła się dyskusja. Zebrani byli żywo zainteresowani problematyką poruszaną w książce „Źródła Nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”. Pytano najczęściej o teksty dotyczące Zakaukazia (autorstwa Kamila Janickiego; zobacz fragment), o historię regionu.

Zebrani zadali szereg pytań w kwestiach warsztatowych, szczególnie w sprawach bazy materiałowej. Najczęściej zastanawiano się nad tym, z czyich prac korzystali autorzy. Padły również pytania o to, kim są autorzy opublikowanych w „Źródłach Nienawiści” tekstów. Emocji spotkaniu niewątpliwie dodała obecność bardziej znanych gości, chociażby Adama Brosza, erudyty i autor doskonałego przewodnika po Rzymie. Jeden z egzemplarzy książki zakupił za pośrednictwem znajomej nieobecny na spotkaniu Marek Jan Chodakiewicz – znany, a zarazem kontrowersyjny historyk polonijny.

Zgromadzeni na wieczorze promocyjnym dowiedzieli się, że pośród autorów są młodzi pracownicy naukowi polskich uczelni, doktoranci, dziennikarze – zarówno historycy, jak i politolodzy. Goście zgodnie przyznali, że dzięki takiemu doborowi osób i tematów „Źródła Nienawiści” są książką dla każdego, kto choćby w minimalnym stopniu interesuje się konfliktami etnicznymi.

Bez żadnych problemów rozeszły się wszystkie egzemplarze książki, które Dariusz wziął ze sobą do Nowego Jorku. Ponieważ książka nie jest obecnie dostępna w amerykańskich (w tym polonijnych) księgarniach, zapraszamy do zamawiania jej w naszym sklepie internetowym. W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy ([email protected]">[email protected])">[email protected]) lub telefoniczny (692 929 681). Cena przesyłki będzie ustalana indywidualnie. W przypadku zamówienia większej liczby egzemplarzy zapewniamy atrakcyjne zniżki lub zwolnienie z kosztów wysyłki.

Spotkanie w Nowym Jorku było pierwszą zagraniczną prezentacją „Źródeł nienawiści”, mamy jednak nadzieję, że nie ostatnią. Szczególnie zależy nam na dotarciu z publikacją do osób zamieszkujących w opisywanych przez nas krajach, a także do przedstawicieli diaspor przedstawionych w „Źródłach nienawiści” narodów, którzy zdecydowali się osiedlić w Polsce. O sukcesach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.

Tekst opracował Kamil Janicki w oparciu o informacje i materiały otrzymane od Dariusza Wierzchosia. Fotografie wykonał Teofil Lachowicz

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
16,90 zł
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1
reklama
Komentarze
o autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).
Teofil Lachowicz
Doktor historii, archiwista Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z siedzibą w Nowym Jorku, autor książek „Dla ojczyzny ratowania” i „Weterani polscy w Ameryce do 1939 roku”.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone