Autor: Justyna Skalska
Tagi: II wojna światowa, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Newsy, Kraków, Polska, Małopolska
Opublikowany: 17 lipca 2014
Licencja:wolna licencja

Akcja „Opaska Powstańca” na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie

W Internecie ruszyła właśnie akcja „Opaska Powstańca”, wpisująca się w obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest pochodzący z podkrakowskich Krzeszowic podróżnik i autor bloga Kurs na Wschód Bartosz Wojdon.

W jaki sposób narodziła się idea „Opaski Powstańca”? Jak mówi jej organizator – który już od paru lat organizuje różne streetartowe akcje w rocznice Powstania Warszawskiego, takie jak rozklejanie plakatów i wlepek na ścianach i słupach ulicznych każdego 1 sierpnia – celem akcji jest chęć dotarcia do osób nieświadomych tego fragmentu historii, który władze komunistyczne chciały skazać na zapomnienie. – Działania PRL-owskiego reżimu są widoczne do dziś i dlatego takie akcje są potrzebne. Dzięki Powstaniu Warszawskiemu można uczyć nowoczesnego patriotyzmu młode pokolenia urodzone po '89 i żyjące w wolnej i niepodległej Polsce – mówi Bartek Wojdon.

Pomysłodawca akcji zwraca również uwagę na to, że w Powstaniu Warszawskim brali udział przede wszystkim ludzie młodzi, którzy oddali swoje życie w walce o wolność. – Uważam, że ich historia jest godna upamiętnienia, a obchody rocznicowe powstania powinny stać się świętem narodowym młodych ludzi.

Zobacz też:

Akcja „Opaska Powstańca” będzie polegać na rozdawaniu 1 sierpnia na terenie Krakowa opasek upamiętniających te noszone przez powstańców. – Chcemy by jak najliczniejsze grono Krakusów stanęło na baczność z opaskami na ramionach w Godzinę „W”. Inicjatywa przypomina o znaczeniu powstańczej opaski. – Dzięki opaskom można było rozróżnić w zgliszczach miasta swojego od wroga. Ludzie nosili na sobie biało-czerwone barwy, chociaż one sprawiały, że byli łatwiejszymi celami. Pomysłodawca zwraca również uwagę na symboliczny wymiar powstańczej opaski. – Biało-czerwone barwy stawały się znakiem otwartej konfrontacji ze złem – dodaje.

Jednak to nie jedyny element akcji zaplanowanej w 70. rocznicę powstania. – Będzie można otrzymać również zestaw powstańczych wlepek, aby dzięki mocy przekazu sztuki ulicznej docierać do naszego społeczeństwa – podsumowuje Bartek Wojdon.

Więcej informacji: opaskapowstanca.pl, Profil projektu w serwisie Facebook, Wydarzenie „Godzina W”.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy