Anna Czerwińska-Rydel – ,,Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-12-20 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Polski matematyk, genialny uczony, ponadprzeciętny umysł. Tak w kilku słowach można opisać Stefana Banacha, jednego z przedstawicieli sławnej lwowskiej szkoły matematycznej. Kim był? Czym zasłynął? Co mu zawdzięczamy? Książka dla najmłodszych ,,Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” stanowi próbę odpowiedzi na niemal wszystkie pytania stawiane przez dzieci (i nie tylko!)
REKLAMA

Anna Czerwińska-Rydel –,,Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” – recenzja i ocena

Anna Czerwińska-Rydel
„Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu”
nasza ocena:
8/10
cena:
26,90 zł
Wydawca:
Literatura
Okładka:
twarda
Liczba stron:
108
Ilustracje:
Marcin Minor
Seria:
Nieprzeciętni
ISBN:
978-83-7672-799-8
EAN:
9788376727998

Autorka książki, Anna Czerwińska-Rydel, jest muzykiem, pedagogiem, twórczynią publikacji dla dzieci i młodzieży głównie o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (poświęconej słynnym gdańszczanom), Gdańskiej Trylogii 2 (o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (o wielkich gdańskich artystach). Jest także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

Stefan Banach tworzył matematykę dotychczas nieznaną, dodatkowo uprawiał ją w sposób bardzo niekonwencjonalny. Pomimo wybitnych osiągnięć naukowych, nie zyskał on takiej sławy, jak Mikołaj Kopernik czy Jan Heweliusz, choć nie ma na świecie matematyka, który nie znałby nazwiska Banacha. „Gen i już!...” w przystępny sposób opowiada historię życia naszego matematyka. Nie zagłębiając się w zawiłe szczegóły matematycznych twierdzeń Banacha (wszak nie jest to książka naukowa), pozwala zetknąć się z osobą, której zawdzięczamy m.in. podstawy i twierdzenie analizy funkcjonalnej, która stała się nową dyscypliną matematyczną. Autorka przywraca pamięć najwybitniejszemu przedstawicielowi słynnej lwowskiej szkoły matematycznej i odkrywa jego niebanalną sylwetkę przed najmłodszymi czytelnikami.

Recenzowana książka biograficzna autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel jest intrygującą powieścią przeznaczoną dla dzieci od 9 roku życia. Choć, warto nadmienić, że górna cezura wiekowa nie istnieje! Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, szczególnie, że jej wysoki walor edukacyjny należy naprawdę bardzo pochwalić. Samo wydanie publikacji jest bardzo atrakcyjne. Kolorowe ilustracje (wykonane przez Marcina Minora), duża, czytelna czcionka oraz krótkie rozdziały tematyczne, ułatwiają czytanie i sprawiają wrażenie miłej dla oka lektury. Jest to nie bez znaczenia, szczególnie uwzględniając kategorię wiekową, dla której pierwotnie przeznaczona jest książka. Na uwagę zasługuje również płynny, wciągający tekst. W mojej opinii nie zanudza dorosłego czytelnika, a tym bardziej nie powinien znużyć dziecka.

REKLAMA

Najmłodsi, dzięki recenzowanej publikacji, poznają nie tylko postać genialnego matematyka, ale także innych znaczących uczonych, jak również postaci historyczne związane m.in. z II wojną światową. Bardzo podobają mi się, znajdujące się na końcu książki, krótkie noty biograficzne przywołanych w tekście postaci, jak i niewielki rozdział W czasie, gdy żył Stefan Banach, świat się zmieniał… Rysuje on szerszy ogląd na czasy, w których żył tytułowy bohater.

Niestety, pomimo ogólnego dobrego wrażenia powieści znalazły się także mankamenty. Po przeczytaniu książki został mi lekki niedosyt. Autorka poruszyła pewne kwestie związane z życiem Banacha, jednak nie rozwinęła ich, pozostawiając czytelnika z niedopowiedzeniami. Taką istotną informacją jest poznanie (z listu ojca) prawdy o swojej matce. Kończąc książkę zastanawiałam się, co mógł odczuwać dorosły już Stefan, kiedy nagle poznał informacje na jej temat. Trochę brakuje zakończenia tego wątku, który był dość istotny w życiu matematyka biorąc pod uwagę fakt, że autorka przywoływała go wielokrotnie. W książce jest również sporo nawiązań do złych nawyków i używek, które mogą niekoniecznie dobrze wpłynąć na rozwój dziecka. Dziecko inspirując się bohaterem może chcieć, podobnie jak on, prowadzić niezbyt zdrowy tryb życia. Myślę, że w publikacji dla dzieci wątki te można było pominąć albo opatrzeć stosownym komentarzem.

Powieść biograficzna Anny Czerwińskiej-Rydel, opowiadająca o życiu polskiego matematyka Stefana Banacha, jest przyjemną lekturą dla każdego. Mająca jedynie nieco ponad 100 stron książka, spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednego małego czytelnika. Dobra na długie zimowe wieczory. Polecam również jako propozycję prezentową na Święta Bożego Narodzenia.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Anny Czerwińskiej-Rydel –,,Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone