Opublikowano
2013-08-19 16:07
Licencja
Wolna licencja

„Armia Ludowa” - komunistyczna prasa z powstania warszawskiego

Poprzednio pisałem o jednym z powstańczych pism jakim był „Żołnierz Starego Miasta”, wydawany przez członków Narodowych Sił Zbrojnych. Tym razem chciałbym zaprezentować pismo redagowane przez całkowicie inne ugrupowanie polityczne, czyli Polska Partię Robotniczą.


Czytaj też: Jednokartkowy „Głos Starego Miasta” w powstańczej Warszawie

Oczywiście, jak każda inna partia, również PPR wydawała swoje pisma, w przeciwieństwie jednak do innych ugrupowań, miała ona wyjątkowo nieliczną reprezentację, a co za tym idzie nie posiadała licznych tytułów prasowych. Jednym z tych nielicznych był dziennik „Armia Ludowa”. Dosyć ciekawą sytuacją był fakt, że gazeta pod tym tytułem wychodziła równolegle w trzech różnych dzielnicach: na Starym Mieście, w Śródmieściu Północnym i Południowym. Ten oficjalny organ AL był zazwyczaj zadrukowany tylko z jednej strony i naklejany na ściany domów. Każda z mutacji tytułu miała inną redakcję (na Starówce kierował nią Stanisław Nowicki, w północnym Śródmieściu Andrzej Weber, zaś w południowym Jerzy Morawski). Ich losy układały się różnie, na przykład koniec wydawania „Armii Ludowej” na Starym Mieście zbiegł się ze śmiercią sztabu AL w tej dzielnicy. Ostatecznie organ przestał istnieć, kiedy pod koniec września 1944 roku AL i Polska Armia Ludowa zjednoczyły się i zaczęły wydawać pismo „Wojsko Polskie”.

Sama gazeta wydaje się o wiele uboższa niż organ NSZ, dużo było w „Armii Ludowej” propagandy i oczekiwania z utęsknieniem na przybicie Rosjan, natomiast nie było w nim prawie w ogóle praktycznych porad czy wierszy.

„Armia Ludowa” – Starówka

„Armia Ludowa” – Śródmieście

Po otwarciu każdego z obrazków w nowej karcie istnieje możliwość zobaczenia zdjęcia w wyższej rozdzielczości

Zobacz też:

Czytaj wspomnienia prof. Bernhardta opublikowane w naszym serwisie. Polecamy!

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

24 zł

(papierowa)

8,9 zł

(e-book)

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: internacjonalista |

Walka o pracę i chleb dla wszystkich Polaków, to hasło aktualne zawszeOdpowiedz
Paweł Rzewuski

Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org