Budowa bazyliki Sagrada Familia na finiszu. Wiemy kiedy nastąpi finał prac budowlanych

opublikowano: 2024-03-26 09:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Hiszpańska bazylika Sagrada Familia niebawem zostanie ukończona. Jak zapowiadają przedstawiciele Fundacji La Sagrada Familia, finał prac nastąpi w 2026 roku, czyli w setną rocznicę tragicznej śmierci Antoniego Gaudiego, architekta, który zaprojektował jeden z najsłynniejszych kościołów na świecie.
REKLAMA
Sagrada Familia (fot. Mateusz Balcerkiewicz). 

Zobacz także:

Sagrada Familia to jeden z najważniejszych zabytków Barcelony i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Hiszpanii, który należy zobaczyć. Co ważne, od 2005 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bazylika ta została zaprojektowana przez wybitnego katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, a jej budowę rozpoczęto w 1882 roku. Gaudi poświęcił jej ostatnie 15 lat życia. Architekt zmarł 10 czerwca 1926 roku w Barcelonie, a przyczyną śmierci były poważne obrażenia, jakich doznał po tym, jak potrącił go tramwaj.

Gaudi chciał, aby obiekt ten przypominał żyjący organizm, a wspomniana organiczna forma oraz niepowtarzalność detali architektonicznych sprawiło, że budowla nie została jeszcze ukończona. Wpłynęło na to także wiele innych czynników jak chociażby przedwczesna, tragiczna śmierć architekta, brak materiałów budowlanych czy fakt, że budowa możliwa jest dzięki darowiznom i tylko z nich przedsięwzięcie to jest finansowane. Co więcej, podczas wojny domowej, która miała miejsce w Hiszpanii w latach 1936-1939, zniszczeniu uległa krypta znajdująca się w kościele Sagrada Familia, gdzie przechowywano plany budowy i szkice.

Kiedy zostaną zakończone prace budowlane?

Budowa trwa już 144 lata. Co ciekawe, przez wiele lat budowlańcy nie posiadali oficjalnego pozwolenia budowę. To zostało bowiem udzielone przez władze Barcelony dopiero w 2019 roku. Z kolei nieco wcześniej, bo w 2010 roku świątynia została poświęcona, a mszę konsekracyjną odprawił papież Benedykt XVI. Kiedy nastąpi finał prac? Data jest już znana.

Podczas prezentacji dorocznego raportu związanego z funkcjonowaniem bazyliki, wyjaśniono, że ostatni etap budowy rozpoczęto w listopadzie 2023 roku wraz z ukończeniem wież Ewangelistów. Obecnie trwają prace przy Kaplicy Wniebowzięcia i wieży Jezusa Chrystusa. Zaznaczono, że Kaplica Wniebowzięcia ma zostać ukończona w 2025 roku, a wieża Jezusa Chrystusa w 2026 roku.

Jak zapowiedział Esteve Camps, prezes organizacji odpowiedzialnej za prace budowlane, koniec budowy bazyliki Sagrada Familia nastąpi w setną rocznicę śmierci Gaudiego. W 2026 roku przypadać będzie też 144. rocznica wmurowania jej pierwszego kamienia. Jak podała stacja TVN 24, „zakończenie budowy nie jest równoznaczne z zakończeniem prac we wnętrzu katedry”. Te mają dobiec końca dopiero w 2034 roku.

Źródła:

www.tvn24.pl,

www.sagradafamilia.org,

www.polsatnews.pl

Polecamy e-book Małgorzaty Król pt. „Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”:

„Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-65-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone