Cudka z Rzochowa: na dworze króla Kazimierza, ale nie w łożu...
Cudka jest jedną z bohaterek serialu „Korona Królów”. Dowiedz się więcej o tej produkcji!
We współczesnej literaturze historycznej nadal często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że kochanką i matką nieślubnych dzieci króla Kazimierza III Wielkiego była kasztelanka sieciechowska Cudka. Niektórzy badacze (np. Zdzisław Kaczmarczyk) podają nawet orientacyjne lata istnienia tego związku – miał się on rozpocząć krótko przed 1347 rokiem, a zakończyć w 1352 roku. Romans ten miał być efektem kryzysu małżeńskiego monarchy, któremu żona Adelajda heska nie była w stanie urodzić upragnionego potomka. Tymczasem Cudkę „związał” z Kazimierzem Wielkim dopiero Oswald Balzer w swoim monumentalnym dziele Genealogia Piastów z 1895 roku. Oparta na wątłych przesłankach teoria badacza o związku Kazimierza z Cudką została dwa lata później w przekonujący sposób podważona przez historyka Stosława Łagunę. Część badaczy nie zapoznało się jednak z krytyką Łaguny i nadal czyniło z kasztelanki królewską nałożnicę.
Postać Cudki utrwaliło również kino. W 1975 roku w filmie Kazimierz Wielki zagrała ją Zofia Saretok (która w 1980 roku w Królowej Bonie zagrała równie wątpliwą kochankę Zygmunta II Augusta Dianę di Cordonę), a w 2018 roku w serialu Korona królów Paulina Lasota. Chociaż Cudka z Rzochowa nie była kochanką monarchy, warto jednak przypomnieć jej prawdziwy życiorys.

Cudka – jedyna dziedziczka szlachetnego rodu
Cudka (Czudka) urodziła się prawdopodobnie ok. 1315 roku. Była jedyną córką Pełki z Rzochowa, kasztelana sieciechowskiego (1333–1339) i sądeckiego (1340–1350), oraz Małgorzaty. Pochodziła z rodu, który od pokoleń pozostawał w bliskim związku z przedstawicielami dynastii Piastów. Jej ojciec Pełka, zanim otrzymał kasztelanię sieciechowską, był komornikiem królowej Jadwigi Łokietkowej, a dziadek Michał pełnił urząd skarbnika krakowskiego (1306–1307) i kasztelana radomskiego (1316–1317), a następnie sędziego sandomierskiego. Wiemy również, że pradziad Cudki Pełka Michałowic w latach 1257–1280 sprawował między innymi urzędy kasztelana czechowskiego, stolnika krakowskiego i kasztelana sandomierskiego. Wydaje się więc dość prawdopodobne, że Cudka jako córka komornika monarchini już w dzieciństwie niejednokrotnie miała okazję przebywać na królewskim dworze na Wawelu.
Okoliczności zawarcia małżeństwa przez rodziców Cudki były dosyć dramatyczne. Jeszcze będąc jedynie narzeczoną Pełki Małgorzata została porwana z domu rodzinnego przez jednego z jego najbliższych krewnych, przez co legalność tego związku budziła wątpliwości. Dopiero po prawie 35 latach od ślubu, 7 lipca 1341 roku papież Benedykt XII nakazał biskupowi krakowskiemu Janowi Grotowi ponowne pobłogosławienie związku i legitymizował jedyną córkę pary. W 1339 roku Pełka i Małgorzata w zapisie posagowym na rzecz córki uczynili Cudkę wyłączną spadkobierczynią na wszystkich swoich dobrach, obejmujących między innymi Rzochów nad dolną Wisłoką, Tarnowiec, Szczytniki pod Wiślicą i Gruszów koło Bochni. Decyzja ta została zatwierdzona przez króla Kazimierza III Wielkiego 31 maja 1339 roku.

Cudka – Żona królewskiego ambasadora
Pełka i Małgorzata zadbali również o zabezpieczenie przyszłości swojej jedynaczki, wybierając jej odpowiedniego kandydata na męża. Przed 1339 rokiem, a zapewne jeszcze w połowie lat 30. XIV w. Cudka z Rzochowa została żoną Niemierzy z Gołczy zwanego Mądrostka, pochodzącego z małopolskiej rodziny możnowładczej. Niemierza cieszył się zaufaniem króla Kazimierza III Wielkiego, który w sierpniu 1335 roku wysłał go z czterema innymi posłami do Trenczyna, aby poprowadził rokowania pokojowe z królem Czech Janem Luksemburczykiem. W późniejszych latach mąż Cudki odgrywał z kolei ważną rolę w dążeniach do zawarcia porozumienia z zakonem krzyżackim. Od wiosny 1340 roku do lipca 1341 roku znajdował się w Awinionie, gdzie między innymi przedstawił Kurii akta procesu warszawskiego między Polską a Krzyżakami i prosił o korzystny dla swego kraju wyrok papieża. Wiosną 1343 roku ponownie przybył jako ambasador królewski do ówczesnej stolicy papiestwa, aby kontynuować sprawę krzyżacką oraz poprosić nowego biskupa Rzymu Klemensa VI o wsparcie dla przebudowy katedry gnieźnieńskiej.
Dwa lata później Niemierza odegrał ważną rolę w nawiązaniu przymierza króla Kazimierza z cesarzem Ludwikiem IV Wittelsbachem, które zostało umocnione małżeństwem syna Ludwika IV, również Ludwika (zwanego Rzymianinem, margrabiego brandenburskiego) z córką polskiego monarchy, Kunegundą. Przypuszcza się, że Cudka jako żona zaufanego królewskiego mogła pełnić na dworze królewskim funkcję ochmistrzyni królewny Kunegundy. Z małżeństwa z Niemierzą doczekała się co najmniej czworga dzieci: synów Pełki z Gałowa (założyciela rodów Gołeckich, Gałowskich i Bydlińskich) i Niemierzy z Gołczy (prawdopodobnie bezpotomnego), oraz córek Elżbiety i Pachny. Elżbieta została w późniejszym czasie żoną Wojciecha z Sepnicy zwanego Cielej, a Pachna Paska z Giedczyc zwanego Treska.
Kup e-booka „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :
Wdowieństwo
We wrześniu 1350 roku Niemierza, który w 1347 roku awansował na stanowisko podkomorzego sandomierskiego, ponownie został wysłany przez króla Kazimierza z misją dyplomatyczną, tym razem do Brandenburgii. Prawdopodobnie podczas pobytu za granicą zmarł, bowiem już 19 października 1350 roku funkcję podkomorzego sprawował Dobiesław z Kurozwęk. Po owdowieniu Cudka sfinalizowała część zaległych spraw majątkowych swojego męża. Kiedy dokumentem z 26 maja 1352 roku margrabia brandenburski Ludwik Wittelsbach kwitował króla Kazimierza Wielkiego z wypłacenia sumy posagowej, 107 grzywien nakazał przekazać Cudce. Miała to być dla niej forma wynagrodzenia za pośrednictwo jej męża w dojściu do skutku małżeństwa Wittelsbacha z królewną Kunegundą. W gestii żony Niemierzy znalazło się również zarządzanie częścią pozostawionego przez niego majątku. Wiemy między innymi, że przekazała należące do uposażenia męża wójtostwo w Skale kasztelanowi sandomierskiemu Wilczkowi.
Cudka z Rzochowa przeżyła swojego męża tylko o kilka lat, bowiem po 1352 roku zniknęła z dokumentów. Na pewno nie żyła w 1361 roku, kiedy to jej córki Elżbieta i Pachna sprzedały odziedziczoną po matce wieś Gruszów podkomorzemu sandomierskiemu Rafałowi z Tarnowa.
Rzekoma królewska kochanka
W 1895 roku za sprawą historyka Oswalda Balzera Cudka została zaliczona w poczet kochanek króla polskiego Kazimierza III Wielkiego (wcześniej sugerował to już Julian Bartoszewicz). Lwowski badacz w Genealogii Piastów uznał ją za matkę nieślubnych synów władcy, których utożsamił z Niemierzą z Gołczy i Pełką z Gałowa. Nie mając dostępu do dokumentów wyjaśniających okoliczności otrzymania przez Cudkę 107 grzywien od króla na prośbę Ludwika Wittelsbacha, Balzer uznał ten dar za ślad bliskiej relacji kasztelanki sieciechowskiej z monarchą. Stwierdził też, że dobra, które Kazimierz nadał w testamencie swym nieślubnym synom Niemierzy i Janowi (zdaniem Balzera był to trzeci syn Cudki) leżały w pobliżu dóbr należących do rodu Gołeckich.
Już dwa lata później teorię tę obalił Stosław Łaguna. Wykazał między innymi, że wspomniane dobra wcale nie znajdowały się w pobliżu posiadłości dzieci Cudki i ustalił prawdziwe okoliczności i powody otrzymania przez nią 107 grzywien. Badacz zwrócił też uwagę na fakt, że Niemierza i Cudka z całą pewnością nie mieli syna Jana, a imiona obecne w rodzie Gołeckich były popularne wśród różnych rodów rycerskich. Dodać też należy, że Niemierza z Gołczy i Pełka z Gałowa urodzili się z całą pewnością kilka lat wcześniej niż nieślubne dzieci Kazimierza III Wielkiego.
Ustalenia Łaguny zostały jednak przez wielu badaczy zignorowane i obecnie nadal możemy spotkać się w historiografii ze stwierdzeniem, że Cudka miała z królem romans. Dodaje się też do dziejów tego rzekomego związku nowe niemające poparcia w źródłach szczegóły. Pamięć o Cudce z Rzochowa pozostaje więc żywa, choć niestety jest niemal w całości przekłamana.
Bibliografia:
- Balzer Oswald, Genealogia Piastów, wyd. II, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2005.
- Boniecki Adam, Herbarz polski. T. 2: Bonieccy h. Bończa – Chmieleńscy, Gebethner i Wolff, Warszawa 1900.
- Bieniak Janusz, Wyrozumski Jerzy, Niemierza z Gołczy h. Mądrostki zwany Mądrostka (ok. 1305–1350) [w:] Internetowy Polski Słownik Biograficzny [dostęp: 31 stycznia 2018 roku] <[http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/niemierza-z-golczy-h-madrostki]>.
- Jasiński Kazimierz, Rodowód Piastów małopolskich i kujawskich, Wydawnictwo Historyczne, Poznań-Wrocław 2001.
- Kołodziejski Stanisław, Średniowieczne rezydencje obronne Półkoziców w zachodniej Małopolsce. Wstęp do problematyki badań, [w:] Acta Universitatis Lodziensis. Folia Archaeologica 22, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 1998.
- Łaguna Stosław, Rodowód Piastów, „Kwartalnik Historyczny”, r. XI, 1897, s. 746-784.
- Marzec Andrzej, „Domina terrae sandecensis”. Rola polityczna królowej Jadwigi Łokietkowej w kontekście jej związków z dostojnikami małopolskimi, „Kwartalnik Historyczny”, r. 107, 2000, nr 1, s. 3-23.
- Śliwiński Józef, Mariaże Kazimierza Wielkiego. Studium z zakresu obyczajowości i etyki dworu królewskiego w Polsce XIV wieku, Wydawnictwa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, Olsztyn 1987.
- Wyrozumski Jerzy, Kazimierz Wielki, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2004.