Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej wystawiono na sprzedaż

opublikowano: 2021-05-12 05:17
wolna licencja
poleć artykuł:
Kiedy świat obiegła informacja, że dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej został wystawiony na sprzedaż, w mediach społecznościowych zawrzało. Licytacja domu letniskowego noblistów wywołała burzliwą dyskusję. Głos w sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że Polska odkupi obiekt. Okazuje się, że takich niszczejących budynków związanych z polską historią jest znacznie więcej.
REKLAMA
Państwo Curie z córeczką Irène, w przyszłości także noblistką (ok. 1902 r., domena publiczna).

Zobacz także:

Budynek, w którym mieszkali Piotr Curie i Maria Curie-Skłodowska znajduje się w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse, w departamencie Yvelines. Dom wyceniono na 790 tys. euro.

Jak podał „Le Parisien”, dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse, w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Budynek zbudowano w 1890 roku z kamienia wydobywanego w pobliskim kamieniołomie. Ma powierzchnię 120 m², a otaczający go ogród – aż 900 m². Małżeństwo naukowców mieszkało w nim wraz z córkami Ève Curie i Irène Joliot-Curie w czasie wakacji i weekendów w latach 1904-1906. Ostatni raz pojawili się tu wspólnie w czasie Wielkanocy w 1906 roku. Po tragicznej śmierci Piotra, który 19 kwietnia 1906 roku na przy ul. Dauphine w Paryżu zginął pod kołami wozu konnego, polska noblistka przyjechała tu już zaledwie kilka razy.

Jak wskazuje redaktor „Le Parisien”, po przekroczeniu progu domu, wydaje się, że czas się tu zatrzymał. Ściany zdobią, a podłogę – wiekowe deski i kafle. Jest też zabytkowy piec. To „dom z duszą”, ale jak na wiekowy obiekt przystało, wymaga gruntownego remontu. Pojawiły się już wstępne dane szacunkowe, że inwestycja może pochłonąć nawet 200 000 euro. Rewitalizację musi przejść piwnica, strych i dach. Konieczne jest też wykonanie nowej izolacji.

Kto zamieszka w domu noblistów?

Sprawę sprzedaży obiektu skomentował na Twitterze eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski, który podkreślił, że to państwo polskie powinno jak najszybciej wejść w posiadanie zabytkowego budynku.

Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu – napisał na Twitterze.

To już kolejny zabytek związany z polską historią. Eurodeputowany Saryusz-Wolski przypomniał też sprawę Hotelu Lambert. Po jego pożarze apelował o zakup obiektu.

REKLAMA
(…) proponowałem składkę narodową, deklarowałem wpłatę mojej miesięcznej pensji. Niestety nie udało się. Może teraz spróbować go wykupić z rąk właściciela z jednego z krajów Arabskich. To przecież żywa część polskiej historii – podkreślił.

W sprawę zaangażował się premier RP Mateusz Morawiecki, który zapewnił, że Polska będzie chciała kupić budynek.

Szanowni Państwo, zleciłem pilne działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, który został wystawiony na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To miejsce jest ważną częścią polskiej historii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest już w tej sprawie w kontakcie z Ambasadą RP w Paryżu – napisał w mediach społecznościowych.

Jak można zaaranżować dom noblistów?

Nie wiadomo jeszcze czy Polska odkupi dom Curie-Skłodowskiej. Jednakże nie przeszkadza to w snuciu hipotez związanych z jego domniemanym przeznaczeniem. W rozmowie z Onetem dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Sławomir Paszkiet wskazał, że Maria i Piotr wykorzystywali tę podparyską rezydencję jako letnisko. To tu odpoczywali nie tylko od zgiełku wielkiego miasta, ale i od pracy naukowej. Z tego też powodu obiekt można przekształcić w miejsce wypoczynku dla naukowców. Dodał także, że w ruinie pogrążone jest jeszcze jedno miejsce związane z Curie-Skłodowską, a mianowicie dworek w Szczukach pod Warszawą.

Źródła:

www.polsatnews.pl, www.businessinsider.com.pl, www.next.gazeta.pl, www.wyborcza.pl, www.leparisien.fr

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
81
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-38-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone