Edward Rymar – „Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21–1278)” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-01-10 09:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Przedstawiciele pomorskiej dynastii Gryfitów cieszą się wśród polskich historyków dużo mniejszym zainteresowaniem niż Piastowie czy Jagiellonowie, a tymczasem można wśród nich odnaleźć wiele barwnych i nietuzinkowych postaci. Losy księcia Pomorza Zachodniego Barnima I opisał Edward Rymar w książce „Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21–1278)”, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Avalon.
REKLAMA

Edward Rymar – „Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21–1278)” – recenzja i ocena

Edward Rymar
„Barnim I Książe Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21-1278)”
cena:
Wydawca:
Avalon
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka
Liczba stron:
560
Format:
B5
ISBN:
978-83-7730-602-4
EAN:
9788377306024

Książę Barnim I z dynastii Gryfitów zapisał się w dziejach Pomorza Zachodniego jako władca odpowiedzialny za lokację aż trzydziestu miast, między innymi Szczecina, Stargardu, Gryfina i Goleniowa, a także fundację wielu klasztorów, jak choćby klasztoru cysterek w Marianowie. Mimo trwającego prawie sześćdziesiąt lat panowania, dużej aktywności politycznej i wprowadzenia wielu reform w księstwie, nie doczekał się on do tej pory osobnej biografii. Lukę tę wypełnił znakomity historyk i mediewista Edward Rymar, autor monumentalnego dzieła Rodowód książąt pomorskich, które śmiało można porównywać z Genealogią Piastów Oswalda Balzera czy Rodowodem Piastów Kazimierza Jasińskiego.

W książce Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21–1278) Rymar przedstawia politykę wewnętrzną władcy, lokowanie przez niego kolejnych miast, działalność władcy na rzecz Kościoła, a także jego życie rodzinne, które w wielu kwestiach nadal budzi spory wśród badaczy. Autor wyjaśnia wątpliwości, jakie na przestrzeni lat narosły wobec trzech małżeństw księcia, ustala w przekonujący sposób pochodzenie jego kolejnych żon oraz prostuje nieprawdziwe informacje, jakie pojawiły się wokół jego potomstwa.

Dużo uwagi poświęca również najbliższemu otoczeniu Barnima I, przybliżając sylwetki jego urzędników i opisując dzieje pomorskich rodów, które w XIII wieku zdobywały swoją pozycję i budowały swój prestiż. Niejednokrotnie wchodzi w polemiki z innymi autorami, obala zakorzenione w historiografii mity i podważa wiarygodność przekazów kronikarskich, lecz jednocześnie w przekonującym wywodzie wyjaśnia, jak jego zdaniem było naprawdę.

REKLAMA

Publikacja Edwarda Rymara jest wyczerpująca i szczegółowa, podzielona na rozdziały i podrozdziały, w których mediewista dokładnie bada każdy aspekt życia i działalności księcia Barnima I. Pierwszych jedenaście rozdziałów w sposób chronologiczny przedstawia dzieje władcy, jego politykę zagraniczną i relacje rodzinne. W dwunastym rozdziale autor analizuje prowadzoną przez Gryfitę akcję kolonizacyjną, zastanawiając się, czy słusznie uznaje się księcia za germanizatora polskich ziem. Rozdział trzynasty poświęca sprawom dworu księcia, jego urzędnikom i najbliższemu otoczeniu, jak również itinerarium Barnima, tytulaturze władcy i jego pieczęciom. W ostatnim rozdziale Rymar przypomina z kolei, jak panowanie Barnima I oceniali średniowieczni kronikarze i nowożytni historycy, a także przedstawia, w jaki sposób pamięć o nim jest kultywowana na terenie Pomorza Zachodniego.

Książka Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21–1278), jest publikacją o charakterze naukowym, z obszerną bibliografią i wieloma przypisami. Publikację tę należy więc polecić przede wszystkim historykom, choć spodoba się ona zapewne również pasjonatom średniowiecza i dziejów Pomorza Zachodniego. Autor zadbał bowiem o klarowność swojego wywodu, a dzięki wspomnianemu już podziałowi książki na rozdziały i podrozdziały czytelnik może bez większego problemu znaleźć interesujące go zagadnienia i aspekty panowania Barnima I.

Recenzowana publikacja stanowi cenne uzupełnienie wiedzy na temat dynastii Gryfitów, która nadal jest traktowana w polskiej historiografii trochę po macoszemu, a artykuły i książki autorstwa niemieckich badaczy nie są w naszym kraju szerzej dostępne. Na szczęście w ostatnich latach pojawia się coraz więcej publikacji na temat książąt pomorskich, a sam Edward Rymar już pracuje nad biografiami kolejnych trzech władców – Bogusława IV, Warcisława IV i Bogusława X. Pozostaje więc mieć nadzieję, że postacie te zostaną przez niego zbadane równie wnikliwie i szczegółowo.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Edwarda Rymara „Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21–1278)” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone