Historyk dziennikarzem, społecznikiem, ekspertem? Nowa specjalność na Uniwersytecie Jagiellońskim

opublikowano: 2009-01-23 12:36
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W „Histmagu” wielokrotnie podnosiliśmy problem przydatności studiów historycznych i perspektyw młodych historyków na rynku pracy. Jest jasne, że tradycyjne specjalności nie mogą zapewnić szansy wszystkim przeszło dwudziestu tysiącom studentów historii rocznie. Uniwersytet Jagielloński postanowił rzucić wyzwanie zmieniającej się rzeczywistości, od przyszłego roku uruchamiając specjalność „antropologia historyczna” na kierunku historia.
REKLAMA

Na temat sensu studiowania historii i życiowej przydatności tych studiów na tle współczesnej rzeczywistości pisaliśmy już nie raz. Rozmawiałem na ten temat m.in. z drem Darkiem Wierzchosiem z Archiwum Akt Nowych i drem Jarosławem Krawczykiem, redaktorem naczelnym magazynu „Mówią Wieki”, a także z przedstawicielami środowiska studenckiego: Adamem Świątkiem i Sebastianem Adamkiewiczem. Razem z Sebastianem poruszyliśmy ten temat także w dwóch felietonach (1, 2), przy okazji rozpoczęcia roku akademickiego 2008/2009.

Pomimo liczącej setki lat tradycji, Uniwersytet Jagielloński nie boi się współczesnej rzeczywistości i nowoczesnego podejścia do historii. Co z tego wyniknie?

Z wszystkich tych rozmów i dyskusji toczących się pod artykułami wynikało, że studiowanie historii niewątpliwie ma sens, ale studia te wymagają reformy: dostosowania programu do współczesnej rzeczywistości i do wymagań stawianych absolwentom w prawdziwym życiu. Mało kto zostaje przecież po historii wykładowcą czy archiwistą, a też nie każdego fascynuje praca nauczyciela. Właśnie z myślą o osobach, które po studiach trafią na rynek mediów i nowoczesnej kultury masowej, a także studentach zainteresowanych pracą w społecznościach lokalnych, Uniwersytet Jagielloński uruchamia od przyszłego roku nową specjalność, pod na pierwszy rzut oka zagadkową nazwą „antropologia historyczna”. Bynajmniej nie chodzi tu o antropologię kulturową w sensie dosłownym, bo ta wykładana jest w Instytucie Etnologii, ale o przygotowanie do pracy we współczesnych warunkach i nowoczesne podejście do historii.

Inicjatorami utworzenia nowej specjalności są prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz dwie badaczki znane z oryginalnego, nowoczesnego podejścia do historii: Barbara Klich-Kluczewska i Dobrochna Kałwa. Od strony kadrowej specjalność zapowiada się więc bardzo dobrze.

Jest to specjalność nawiązująca założeniami do koncepcji trzeciego pokolenia szkoły Annales. Jest to w warunkach Polski pierwsza tego typu specjalność (i studia historyczne), która już u swych podstaw zakłada ogromną interdyscyplinarność i otwartość na inne kierunki badawcze. – wyjaśnia i zachęca Ewelina Szpak, doktorantka w Instytucie Historii UJ.

REKLAMA

Pełny program zostaje póki co tajemnicą. Uczelnia zapowiada, że celem specjalności, nawiązującej do najnowszych, zachodnioeuropejskich i interdyscyplinarnych metod badania oraz postrzegania przeszłości będzie:

  1. pogłębianie i utrwalanie wiedzy o przeszłości i kulturze oraz rozszerzanie umiejętności praktycznych niezbędnych absolwentom w późniejszej pracy w sferze pozarządowej, we współpracy z instytucjami kultury, mediami oraz jednostkami samorządowymi i organami władzy.
  2. przygotowanie studentów do inicjowania i pracy w ramach międzynarodowych projektów kulturalnych i naukowych
  3. kształtowanie umiejętności pozwalających na samodzielne poszukiwanie i pogłębianie wiedzy.

W programie ramowym specjalności znajdują się następujące pozycje:

  1. realizacja i (współ)organizacja projektów grupowych polegających m. in. na prowadzeniu internetowego czasopisma naukowego, tworzeniu reportaży historycznych i filmów dokumentalnych)
  2. poznanie podstaw prawa autorskiego, promocji oraz funkcjonowania z sukcesem w środowisku lokalnym
  3. nabywanie umiejętności przygotowania atrakcyjnej formy prezentacji pracy naukowej, edukacyjnej i kulturalnej: wystawy, filmu, audycji radiowej, książki, artykułu prasowego, wywiadu

Projekt Instytutu Historycznego UJ wydaje nam się niezwykle interesujący, szczególnie że tego typu studia mogłyby doskonale przygotowywać np. do pracy w „Histmagu”. Aby zgłębić póki co dość tajemniczy temat, poprosiliśmy o udzielenie wywiadu wszystkie trzy osoby odpowiedzialne za nową specjalność: prof. dr hab. Andrzeja Chwalbę, dr Barbarę Klich-Kluczewską i dr Dobrochnę Kałwę. Wkrótce wywiad ten ukaże się w naszym serwisie. Tymczasem po więcej informacji odsyłam na stronę Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone