Japońskie wojowniczki: w cieniu samurajów [Video]

W historii Japonii kobiety niejednokrotnie stawały na polu walki u boku mężczyzn. Kimy były tajemnicze Onna-musha? Jak naprawdę wyglądały i jaką bronią walczyły? Co mówią o nich przekazy?
REKLAMA

Na kanale Kings and Generals pojawił się nowy film, opowiadający o Onna-musha - japońskich wojowniczkach, pozostających w cieniu bardziej znanych i powszechniej spotykanych samurajów. Onna-musha walczyły tak w obronie własnych domostw, jak i na wojnach w charakterze ofensywnym. W sztuce przedstawiane są najczęściej w sposób wyidealizowany - podkreślający ich kobiece cechy, a jednocześnie oderwany nieco od rzeczywistości (np. w zbroi, ale bez hełmu, aby wyeksponować włosy). Tak naprawdę kobiety w pancerzu nie różniły się wyglądem od mężczyzn. Na polu walki Onna-musha posługiwały się najczęściej naginatą - swego rodzaju połączeniem katany z włócznią (jap. yari), służącą do zadawania potężnych cięć. W okresie Edo szkolenie w sztuce walki tą bronią było częstym zajęciem o charakterze hobby wśród kobiet z klasy wojowników (jap. bushi), jednak miało też praktyczne zastosowanie w wypadku wojny. Do najbardziej znanych japońskich wojowniczek należą Tomoe Gozen, Takeko Nakano, czy Masako Hōjō. Cały materiał możecie zobaczyć poniżej:

Zobacz też:

POLECAMY

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 62
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-25-9

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, archiwista Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy