Japońskie wojowniczki: w cieniu samurajów [Video]

opublikowano: 2021-06-07 06:01
wolna licencja
poleć artykuł:
W historii Japonii kobiety niejednokrotnie stawały na polu walki u boku mężczyzn. Kimy były tajemnicze Onna-musha? Jak naprawdę wyglądały i jaką bronią walczyły? Co mówią o nich przekazy?
REKLAMA

Na kanale Kings and Generals pojawił się nowy film, opowiadający o Onna-musha - japońskich wojowniczkach, pozostających w cieniu bardziej znanych i powszechniej spotykanych samurajów. Onna-musha walczyły tak w obronie własnych domostw, jak i na wojnach w charakterze ofensywnym. W sztuce przedstawiane są najczęściej w sposób wyidealizowany - podkreślający ich kobiece cechy, a jednocześnie oderwany nieco od rzeczywistości (np. w zbroi, ale bez hełmu, aby wyeksponować włosy). Tak naprawdę kobiety w pancerzu nie różniły się wyglądem od mężczyzn. Na polu walki Onna-musha posługiwały się najczęściej naginatą - swego rodzaju połączeniem katany z włócznią (jap. yari), służącą do zadawania potężnych cięć. W okresie Edo szkolenie w sztuce walki tą bronią było częstym zajęciem o charakterze hobby wśród kobiet z klasy wojowników (jap. bushi), jednak miało też praktyczne zastosowanie w wypadku wojny. Do najbardziej znanych japońskich wojowniczek należą Tomoe Gozen, Takeko Nakano, czy Masako Hōjō. Cały materiał możecie zobaczyć poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
62
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-25-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone