„Kos” w reż. Pawła Maślony to nowy film o Tadeuszu Kościuszce

opublikowano: 2023-09-23 21:44— aktualizowano: 2023-09-23 20:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Kos” to film kostiumowy opowiadający o dziejach Tadeusza Kościuszki, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej. W postać głównego bohatera wciela się Jacek Braciak.
REKLAMA
(fot. screen ze zwiastuna filmu „Kos”).

Zobacz także:

Filmową opowieść o Tadeuszu Kościuszce kręcono od  4 maja do 31 lipca 2022 roku. Plan zdjęciowy ulokowano m.in. w takich miejscach jak: Wilcza Wola, skansen w Kolbuszowej, Bulowice, okolice Włocławka, jezioro Wapienniki pod Sulejowem, Dziektarzewo czy Zaborów.

Światowa premiera filmu „Kos” miała miejsce 18 września, a do polskich kin produkcja ta trafi 6 października.

Wiosna 1794 rok, Polska. Atmosfera w kraju jest gorąca, tym bardziej, gdy wraca do niego generał Tadeusz Kościuszko z planami wzniecenia powstania przeciwko Rosjanom. W tym celu planuje zmobilizować szlachtę i chłopów. Na drodze staje mu jednak bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała zanim wznieci on narodową rebelię. Na kanwie tej historii krzyżują się losy wiernego przyjaciela Kościuszki i Ignaca – młodego chłopa, który w chwili próby stoi przed ważnym dylematem: podążać za swoim marzeniem i zyskać upragnioną ojcowiznę czy przyłączyć się do Kościuszki i u jego boku walczyć o najwyższą stawkę - brzmi zapowiedź dystrybutora filmu.

Zobaczcie zwiastun filmu!

Za reżyserię filmu odpowiada Paweł Maślona, jego produkcją zajmują się zaś producenci „Bożego Ciała” i „Żeby nie było śladów”. Obraz powstał na podstawie scenariusza, który napisał Michał A. Zieliński. W obsadzie zobaczymy znane nazwiska polskiego kina. W tytułową rolę Tadeusza Kościuszki wcielił się Jacek Braciak. W filmie zobaczymy też m.in.: Roberta Więckiewicza, Bartosza Bielenia, Andrzeja Seweryna czy Agnieszkę Grochowską. Kostiumy przygotowała Dorota Roqueplo. 

Za produkcję odpowiada Aurum Film i K5 Film. „Kos” powstał w koprodukcji z Nordic Entertainment Group Sweden AB. Obraz udało się nakręcić m.in. dzięki współfinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy i Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Sukces podczas festiwalu w Gdyni

Podczas  48.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film ten otrzymał  Grand Prix - Złote Lwy. Co więcej, „Kos” został uhonorowany także nagrodą dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu. Nagrody otrzymali też 

  • Robert Więckiewicz za drugoplanową rolę męską,
  • Aneta Brzozowska za charakteryzację,
  • Piotr Kmiecik za montaż. 

Źródło:

www.filmweb.pl,

www.filmpolski.pl

Polecamy e-book Kamila Kartasińskiego pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”:

Kamil Kartasiński
„Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
75
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-10-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone