Matura historia 2020 – test: odpowiedzi, rozwiązania

opublikowano: 2020-02-11 22:41— aktualizowano: 2020-06-23 11:41
wolna licencja
poleć artykuł:
Matura z historii 2020 miała miejsce 24 czerwca. Znajdziesz tu arkusze oraz gotową, pełna lista odpowiedzi i rozwiązania części testowej – poziom rozszerzony. Sprawdź jak poszedł Ci test na maturze z historii!
REKLAMA

Matura historia 2020 arkusze CKE

Arkusze dla osób poprawiających starą formułę matury:

Matura z historii 2020 – odpowiedzi

Zadanie 1

Źródło opisuje kolonizację Fenicką.

Choć oba ludy prowadziły kolonizację, to jednak Greckie polis zakładały swoje zamorskie kolonie również w celu ekspansji, a nie jedynie w celu budowy bezpiecznej sieci portów. Fenicjanie słynęli przede wszystkim właśnie jako lud żeglarzy i kupców, dlatego powyższy opis najlepiej ich charakteryzuje. Również informacja o smole do uszczelniania kadłubów z Morza Martwego wskazuje na Fenicjan.

Zadanie 2

Oblężenie i zniszczenie Kartaginy było skutkiem przegranej Imperium Kartagińskiego z Rzymem w III wojnie punickiej.

Zadanie 3

P

F

F

Zadanie 4

Nie

W drugim tekście autor wspomina, że „nie miał władzy większej niż inni”. Dominat natomiast charakteryzowała władza absolutna cesarza.

Zadanie 5

5.1. Kazimierz Odnowiciel

5.2. Grody Czerwieńskie, Łużyce

5.3 B

Zadanie 6

1. P 2. F 3. P

6.2

Lokacja Krakowa, podobnie jak Wrocławia miała miejsce zgodnie z zasadami niemieckiego prawa magdeburskiego. Wskazuje na to m.in. zdanie: „Gdy zaś minie owe sześć lat, to od każdego siedliska obowiązani będą płacić nam ½ łuta”. Nowi osadnicy korzystali często ze zwolnienia z czynszów przez lata niezbędne do zagospodarowania (tzw. lata wolnizny)

Zadanie 7

A - Dwupolówka

B - Trójpolówka

Efektywniejszy był system trójpolówki. To sposób uprawy roli polegający na podzieleniu pola na trzy części. Każdego roku uprawiane są tylko dwie z nich, a trzecia ugoruje, co pozwala na „odpoczywanie” ziemi. Jedno pole obsiewano jesienią zbożem ozimym, drugie obsiewano wiosną zbożem jarym, a trzecie pole ugorowane stanowiło pastwisko. Trójpolówka pozwalała na bardziej efektywne wykorzystanie zagospodarowanej ziemi, ponieważ każdego roku odłogowano tylko 1/3 gruntów, a nie ½,

Zadanie 8

Źródło przedstawia kilka dokonań Władysława Jagiełły. Możemy zobaczyć m.in. wykładowcę na ambonie, co oznacza odnowienie Akademii Krakowskiej. Jest tu pokazany jego chrzest i jego działania na rzecz włączenia Litwy w obręb świata chrześcijańskiego, symbolicznie przedstawione poprzez ludzi klęczących przed biskupem i chrzcielnicą. Jagiełło trzyma też zdobyczną chorągiew krzyżacką - symbol jego triumfu w wojnie z Zakonem i zwycięstwa pod Grunwaldem.

Zadanie 9

Tak

REKLAMA

Uzasadnienie: Jezus został przedstawiony w koronie cierniowej, podczas gdy papież nosi na swoich skroniach monstrualną, złotą koronę. Jezus siedzi na osiołku, a papież na rączym rumaku, co więcej, zarówno biskup Rzymu, jak i jego koń odziani są w kunsztownie wykonane i ociekające bogactwem szaty.

Zadanie 10

Rozstrzygnięcie: Tak

Uzasadnienie: W źródle 1. wspomniana jest walka o dziedzictwo Gustawa Wazy – którym było królestwo Szwecji, a o które zabiegał Zygmunt III Waza. Z kolei źródło 2. przedstawia starcie dwóch armii dowodzonych przez Karola IX i Jana Karola Chodkiewicza w pobliżu rzeki Dźwiny, co wskazuje na bitwę pod Kircholmem, w której oddziały Rzeczpospolitej zmierzyły się ze Szwedami. W obu przypadkach mowa więc o tym samym przeciwniku.

Zadanie 11

Rozstrzygnięcie: A

Nazwa: Barok

Zadanie 12.1

Uzasadnienie: Dokument Instrument Rządzenia określał wprost ustanowienie w Anglii systemu republikańskiego z rolą zwierzchnią lorda protektora i rządami parlamentarnymi

Zadanie 12.2

Oliver Cromwell

Zadanie 13

Zmiana wyniknęła m.in. z powodu zmiany granic państwa pruskiego – rok 1740 to jeszcze czas przed rozbiorami Polski. W ich wyniku, w roku 1800 w granicach Prus znalazła się ludność polska, w znacznej mierze katolicka, stąd nastąpiła zmiana w strukturze wyznaniowej.

Zadanie 14

Rozstrzygnięcie: przed uchwaleniem

Uzasadnienie: W tekście nakreślono sprzeciw Tadeusza Rejtana przeciwko działaniom Adama Ponińskiego – taki spór toczył się w trakcie obrad sejmowych w 1773 roku, przedstawione w tekście wydarzenia miały więc miejsce przed uchwaleniem Konstytucji 3 maja (co nastąpiło w roku w roku 1791.

Zadanie 15

Zaprezentowany tu Order Virtuti Militari został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku dla uczczenia zwycięstwa Polaków nad Rosjanami w bitwie pod Zieleńcami. O tym, że akurat ten władca ustanowił powyższy order świadczy zawarty na nim królewski monogram, złożony z inicjałów S.A.P. umieszczonych pod królewską koroną.

Zadanie 16

C. Księstwo Warszawskie posiada ziemie przyłączone po wojnie polsko-austriackiej 1809, a więc po bitwie pod Raszynem. Na mapce jest zaznaczona inwazja na Rosję z 1812 i odwrót spod Moskwy. Bitwa pod Lipskiem toczyła się po tych wydarzeniach (1813)

Zadanie 17.1

C. Tekst mówi o zapowiedzi trójzaborowego powstaniu z siedzibą Rządu Narodowego w Krakowie. Odnosi się to do nieudanego powstania krakowskiego, które docelowo miało ogarnąć trzy zabory

Zadanie 17.2

P, P, F

Zadanie 18

A. Aleksander Wielopolski, B Romuald Traugutt, C. Józef Bem, D. Adam Jerzy Czartoryski

REKLAMA

Zadanie 19

Karykatura jest nawiązaniem do przegranej dla Francji wojny-francusko-pruskiej 1870-1871 i rozruchów komuny paryskiej (1871). W 1871 roku rozruchy paryskie zostały krwawo stłumione przez wojska rządowe. Jednocześnie wojska francuskie przegrały ostatecznie z Niemcami, zrzekając się Alzacji I Lotaryngii, a także godząc się na zjednoczenie tego kraju pod wodzą Prus.

Zadanie 20

B. Partia odwołuje się do haseł socjalistycznych i demokratycznych przy jednoczesnym poparciu sprawy niepodległości Rzeczpospolitej (w przeciwieństwie do Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy)

Zadanie 21

New Deal, Franklin Delano Roosvelt

Zadanie 22

Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku.

Na plakacie widać żołnierza sowieckiego, co można poznać po charakterystycznej gwieździe na hełmie. Atakuje orła, który na głowie miał polską rogatywkę – są to symbole polski i polskiego wojska. Bagnet zostaje wbity w plecy orła, ponieważ atak ZSRR nastąpił nagle i bez wypowiedzenia wojny. Uważano go za „cios w plecy” dla Polski, od 1 września odpierającej na przeciwległej granicy najazd hitlerowskich Niemiec.

Zadanie 23

Władysław Broniewski w swoim wierszu wyraża radość z faktu, że polskim żołnierzom wywiezionym do ZSRR udało się uniknąć losu łagierników. Stało się tak, ponieważ po agresji III Rzeszy na ZSRR podpisano polsko-sowiecki układ Sikorski-Majski, a z objętych amnestią żołnierzy polskich utworzono tzw. Armię Andersa. Właśnie żołnierze Andersa walczyli później pod Monte Cassino i przyczynili się walnie do jego zdobycia, co upamiętnia źródło numer 2.

Zadanie 24

Rok 1944

Właśnie wtedy wybuchło powstanie warszawskie. Związek Radziecki nie chciał uczestniczyć w wydarzeniach warszawskich, ponieważ dążył do upadku powstania, a następnie wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną. Był to element walki z polskim podziemiem niepodległościowym i dążeń do uprawomocnienia władzy sowieckiej na terenach przedwojennej Polski. Nie chciano dopuścić do sytuacji, w której powstańcy sami wyzwolą miasto i przywitają w nim wojska radzieckie.

Zadanie 25.1

Okładka ma charakter „niepoprawny politycznie”. Wyraża przekonanie, że „wolne” wybory z 1947 roku były mistyfikacją. Zostały zmanipulowane w taki sposób, aby władzę objęła PPR.

Zadanie 25.2

Stanisław Mikołajczyk

Zadanie 26

TAK

Uzasadnienie: Wśród trzymanych przez kobietę książek znajdziemy takich autorów, jak przywódca ZSRR Stalin, przywódca PZPR Bierut, czy zaangażowany w budowę nowego powojennego ładu w Polsce Broniewski. Można ich bez wątpliwości uznać za reprezentantów wspominanej w tekście „nowej myśli”.

REKLAMA

Zadanie 27.1

Nazwa państwa: Izrael

Uzasadnienie: W tekście mowa jest o wygaśnięciu mandatu brytyjskiego nad Palestyną i późniejszym

proklamowaniu na tych terenach państwa, w czym brał udział David Ben Gurion. Te fakty, w połączeniu ze wspominanym sprzeciwem państw arabskich, wskazują jednoznacznie na opis proklamowania państwa Izrael w 1948 roku. Warto wspomnieć, że Ben Gurion był właśnie pierwszym izraelskim premierem.

Zadanie 27.2

B. między kapitulacją Japonii a utworzeniem NATO.

Zadanie 28.1

B. grudniu 1970 roku

Uzasadnienie: W tekście wspomniane jest plenum partyjne, na którym odsunięto od władzy Władysława Gomułkę. Wydarzenie to miało miejsce właśnie w grudniu 1970 roku, a było efektem wcześniejszych protestów na Wybrzeżu, które wybuchły z powodu podwyżki cen – o czym tekst również wspomina. Fakty te wskazują na odpowiedź B.

Zadanie 28.2

Rozstrzygnięcie: B

Nazwisko: Edward Gierek

Matura historia 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008

Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”

praca zbiorowa pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek
„Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
183
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-44-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone