Opublikowano
2012-05-08 12:38
Licencja
Wolna licencja

Matura przedwojenna a współczesna. Matematyka i fizyka

Pisaliśmy już o przedwojennej maturze humanistycznej. Dziś czas na przedstawienie pytań z matematyki i fizyki!


Strony:
1 2 3

Z uwagi na głosy naszych czytelników, domagających się porównania matury przedwojennej i współczesnej przedmiotów ścisłych, zdecydowaliśmy się na zamieszczenie niniejszego tekstu. Stanowi on zestawienie zadań z przedwojennych i współczesnych egzaminów maturalnych z fizyki i matematyki. Postanowiliśmy przy tym, że z uwagi na znacznie niższy poziom trudności, nie będziemy podawać zadań ze współczesnej podstawowej matury z matematyki

Z racji ograniczonych możliwości technicznych ułamki oddaliśmy w sposób opisowy – liczymy, że Czytelnicy nie będą mieli żadnych problemów z ich odczytem. W nawiasach okrągłych podaliśmy lata, w których pojawiły się dane pytania. Większość zadań pochodzi z egzaminów z matematyki, a te z fizyki zostały każdorazowo oznaczone.

Matura przedwojenna a matura współczesna

Czytaj dalej...

* * *

Jeśli tegoroczny maturzysta chciałby poprawić lub dodatkowo pogorszyć (bywają i tacy) sobie nastrój przed egzaminem, raczej nie udałoby mu się tego zrobić poprzez porównanie pytań zeszłorocznych z przedwojennymi. W czasie rozwiązywania zadań abiturienci zdający matematykę i fizykę doświadczali niegdyś zapewne równie wielkiego stresu (lub przyjemności), jak i dzisiaj. Nie było ani łatwiej, ani trudniej (nie licząc współczesnych możliwości przygotowywania się), zresztą ocena w tych kategoriach jest zawsze bardzo subiektywna.

Z całą pewnością przedwojenny maturzysta zdziwiłby się, czytając o rakiecie, a tegorocznego mogłyby zaskoczyć dawne zadania opisowe z fizyki. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ktoś przyłożył się do nauki i zrozumiał najważniejsze zagadnienia, nie powinien obawiać się matury – ani obecnej, ani tej sprzed kilkudziesięciu lat.

Świadectwo maturalne Henryka Zielińskiego, 1938 rok (fot. na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Matura przedwojenna

 1. Żelazna kula wydrążona o ciężarze 30 kg. zanurza się w wodzie do połowy: oblicz grubość ścian kuli, przyjmując ciężar właściwy żelaza s = 7,7 (1919/20).
 2. Suma sześciu pierwszych wyrazów postępu geometrycznego jest 189, a suma następnych sześciu jest 12096. Jaki to postęp? (1919/20).
 3. Rozwiązać równanie (1919/20):
  5 sin x + 3 sin y = 4
  3 (5 sin x) – 2 (3 sin y) = 5
 4. Zadanie z fizyki: „Rozszczepienie światła” (1919/20).
 5. Jakie jest miejsce geometryczne punktów przecięcia się wysokości wszystkich trójkątów, które mają tę samą podstawę AB = C i ten sam kąt γ u wierzchołka? (typ humanistyczny, 1920/21)
 6. Kupiec wkładał w końcu każdego roku po 3500 mk. do banku po 3,5%, prócz tego w końcu piątego i piętnastego roku wniósł jeszcze po 5000 mk. Ile wynosi kapitał jego w końcu 20-go roku? (typ klasyczny, 1920/21)
 7. Rozwiązać trójkąt znając Sb = 170,17 cm, α = 43°33148’’ [sic!] β = 61°41’ (typ klasyczny, 1920/21).
 8. Z fizyki: Pod jakim kątem należy wystrzelić z działa, które ma ostrzeliwać okręt nieprzyjacielski odległy o 5000 m, jeżeli początkowa szybkość pocisku wynosi 6000 m/sek? (wspólne, 1920/21)
 9. W punktach przecięcia się koła X2 + Y2 = 16 i elipsy (X/5)2 + (Y/3)2 = 1 nakreślić styczne do koła i elipsy i obliczyć kąt, który te styczne tworzą ze sobą (typ humanistyczny, 1921/22).
 10. Powierzchnia graniastosłupa prostego, mającego za podstawę trójkąt równoboczny, a wysokość h = 1 dm, wynosi p = 17,4 dm2. Obliczyć krawędź podstawy tego graniastosłupa (typ humanistyczny, 1921/22).
 11. Trzy liczby tworzą szereg geometryczny; suma ich równa się 28, a iloczyn średniego wyrazu i sumy dwóch skrajnych równa się 160. Co to za liczby? (typ klasyczny, 1921/22).
 12. Z fizyki: Opisać maszyny proste i podać dla każdej stosunek siły do oporu (wspólne, 1921/22)
 13. Wyznaczyć postęp geometryczny, jeśli a1 + a2 + a3 = 21
  a2 – a3 = 3 ( typ klasyczny, 1922/23).
 14. Rozwiązać równanie: (licznik = 1 mianownik = 5 – log x ) + (licznik = 2 mianownik = 1 + log x) = 1 (typ humanistyczny, 1922/23).
 15. Oblicz promienie obu podstaw (R = X, r = y) stożka prostego ściętego, jeżeli dane:
  objętość v = 378 II m3
  wysokość w = 6 m
  różnica promieni R - r = 9 m. (typ klasyczny, 1922/23).
 16. Obliczyć krawędź podstawową ostrosłupa prostego, którego podstawa jest trójkątem równobocznym, wysokość tego ostrosłupa wynosi w = √3 m, zaś krawędź boczna jest o 1 mniejszą od krawędzi podstawowej (typ humanistyczny, 1923/24).
 17. Objętość prostopadłościanu V = 990 cm3, powierzchnia tej bryły równa się P = 598 cm2, obwód podstawy 0 = 38 cm. Znaleźć krawędzie prostopadłościanu (typ klasyczny, 1923/24).
 18. Z fizyki: Ilość ciepła, ciepło utajone krzepnięcia i parowania i zastosowanie na punkty stałe termometru Celsjusza. Ile kalorji małych potrzeba do stopienia 1 kg. śniegu (temp. 0 C) na parę przy ciśnieniu 1 atmosfery, jeżeli ciepło właściwe wody = 1, ciepło utajone krzepnięcia = 80 kal., a ciepło parowania 538.7 kal.? (wspólne, 1923/24).
 19. Rozwiązać równania:
  X3 + y3 = 35/36 X2y2
  X + y = 5 (wspólne, 1924/25)
Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Autorzy: Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”

redaktor: Michał Świgoń

Format: 135×200

Stron: 160

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-62329-12-0

4,9 zł

(e-book)

Strony:
1 2 3
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Koziołek |

W sumie zadania wymieszane z matmy i fizyki są OK. Pozwalają na sprawdzenie praktycznych umiejętności. Co zaś tyczy się greki i łaciny. To przypominam, że ta druga była językiem liturgii.Odpowiedz

Gość: aduś |

a wiecie ile było w Polsce roku 1939 ludzi w wykształceniem wyższym i z tzw. dużą matura? no procentowo podajcie? ludności było coś koło 30 milionówOdpowiedz

Gość: errrrr |

A co z maturą z języka polskiego- ciekawa jestem jak wyglądała przed wojną.Odpowiedz

Gość: s |

nie rozumiem co trudnego jest w tych zadaniach z przedwojennejOdpowiedz

Gość: lol |

Cóż jakoś matura strasznie się nie zmieniła.Mam też zbiór zadań z matur 1927-36 i raczej nie są jakoś bardzo trudne. Ale musimy zauważyć, że wtedy nie było kalkulatorów, więc trzeba podziwiać maturzystów tamtych czasów, że tyle liczyli w pamięci lub pisemnie. :D Tablice pewnie jakieś mieli z logarytmami itp.Odpowiedz
Paweł Rzewuski

Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wojciech Andryszek

Specjalista IT, dziennikarz naukowy, scenarzysta. Ukończył informatykę na Uniwersytecie Łódzkim.
 Były redaktor i współpracownik portalu Histmag.org - specjalista ds. historii nauki i techniki.
Członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl". Jako dziennikarz (publicysta) publikował m.in. w dwutygodniku dla lekarzy specjalistów Puls Medycyny, portalu Onet.pl oraz portalach poświęconych nauce, medycynie i nowym technologiom: KopalniaWiedzy.pl, teberia.pl, techManiak.pl, GSMService.pl, Medme.pl czy OpenZone.
Pociągają go nauki ścisłe, medyczne, nowe technologie, historia nauki i techniki a także przekaz niewerbalny, systemy i sztuki walki, muzyka, szkic i rysunek oraz fotografia. 
 W wolnych chwilach dużo czyta, pisze teksty do muzyki i tłumaczy z łaciny wyniki badań lekarskich.
Kontakt: w.andryszek@gmail.com

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org