Monika Anna Noga – „Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-06-29 07:10
wolna licencja
poleć artykuł:
W jaki sposób dorobek Stanisława Brzozowskiego wpłynął na wybitnych twórców związanych z paryską „Kulturą”? Odpowiedź znajdziemy w monografii Moniki Anny Nogi.
REKLAMA

Monika Anna Noga – „Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej” – recenzja i ocena

Monika Anna Noga
Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej”
nasza ocena:
9.5/10
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
366
ISBN:
978-83-8331-071-8
EAN:
9788383310718

„Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej” jest pierwszą monografią poruszającą zagadnienie wpływu pisarza i filozofa na krąg paryskiej „Kultury”. Monika Anna Noga w swojej pracy podjęła nieporuszany wcześniej temat recepcji twórczości Brzozowskiego w dziełach i myśli autorów powiązanych z najważniejszym pismem powojennej polskiej emigracji.

Publikacja została wydana w ramach serii „Jerzy Giedroyc i…”, współtworzonej przez Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultury oraz Uniwersytet Łódzki i przybliżającej oraz popularyzującej historię i dorobek Instytutu Literackiego w Paryżu. Monika Anna Noga związana jest z Katedrą Europeistyki i Slawistyki na Uniwersytecie we Fryburgu. Recenzowana książka jest pracą naukową, zaopatrzoną w bogaty aparat naukowy, autorka korzystała ze źródeł archiwalnych, listów i dzienników, jak również z licznych dzieł literackich i publicystyki, z których wiele fragmentów przytacza w tekście.

Książka bada spuściznę Brzozowskiego w twórczości czterech autorów z kręgu „Kultury”: Jerzego Giedroycia, Józefa Czapskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Czesława Miłosza. Autorka przeanalizowała ich twórczość sprzed powstania pisma, odpowiadając na pytanie: dlaczego w późniejszej działalności członkowie kręgu wiąż odwoływali się do niego i z jakim skutkiem. A także jak sytuowały się w ogólnej dyskusji na temat Brzozowskiego, nie tylko na łamach „Kultury”, ale także poza nią. Analiza roli dzieł autora „Legendy Młodej Polski” w całym dorobku literackim i dziennikarskim wspomnianych twórców podzielona została na dwie części: przedwojenną i powojenną.

REKLAMA

Część przedwojenna to rozdział poświęcony Józefowi Czapskiemu i jego relacji z dorobkiem i postacią Stanisława Brzozowskiego. Czapski był najstarszym z „brzozowszczyków”, już w dwudziestoleciu międzywojennym pisał artykuły na temat jego twórczości i uczestniczył w dyskusjach literackich jemu poświęconych. Debaty z tego okresu stanowią punkt wyjścia do części drugiej, powojennej, którą rozpoczyna analiza związków między Brzozowskim a Jerzym Giedroyciem, w której skupia się na zagadnieniu roli i celów, jakim służyło wykorzystywanie jego twórczości przez redaktora „Kultury”. Kolejny obszerniejszy rozdział zawiera wyczerpujące przedstawienie relacji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Brzozowskim, w którym podnoszone są zarówno wątki literackie, jak i biograficzne, wyłaniając z tekstów stosunek Herlinga-Grudzińskiego do tytułowego bohatera. Najobszerniejsza analiza poświęcona została Czesławowi Miłoszowi i jego recepcji twórczości Brzozowskiego na przestrzeni lat. Fascynacja Brzozowskim zaowocowała napisaniem przez Miłosza „Człowieka wśród skorpionów”, którą Monika Anna Noga zbadała z wielu perspektyw, proponując nowe interpretacje i poddając pod dyskusję wcześniejsze.

Książka „Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej” to wyczerpująca analiza związków i wpływów tytułowego twórcy na autorów z konkretnego środowiska. Autorka wykazując się niesłychaną erudycją prezentuje niezbadane wcześniej wątki w twórczości Czapskiego, Giedroycia, Herlinga-Grudzińskiego i Miłosza. Obrana przez nią perspektywa wskazuje na ogromną wagę dorobku literackiego i myśli Stanisława Brzozowskiego. Analiza obejmuje szeroki zakres kontekstów, uwzględnia prace wcześniejszych badaczy, pokazuje różnorodność oddziaływania Brzozowskiego na członków kręgu, z którego każdy czerpał z jego idei inne rzeczy i rozpatrywał go w sobie właściwy sposób. Autorka bada także powody, dla których Brzozowski pozostawał tak interesującym twórcą, jakie było jego miejsce w ówczesnym świecie literackim i dlaczego jego myśl wywierała tak wielkie wrażenie.

„Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej” jest modelową monografią, która analizując wpływ jego twórczości na kilku twórców związanych z tym pismem, przedstawia ciekawą historię recepcji myśli Brzozowskiego i odkrywa przed czytelnikami jego fenomen. Zdecydowanie polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Moniki Anny Nogi „Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone