Nie tylko Smosarska. Słynne polskie aktorki dwudziestolecia międzywojennego

opublikowano: 2015-10-27 17:47
wolna licencja
poleć artykuł:
Były wśród nich komediowe amantki, femme fatale i prawdziwe piękności. Publiczność je kochała, a krytycy doceniali. Oto niezwykłe kobiety – aktorki dwudziestolecia międzywojennego.
REKLAMA

Aktorki dwudziestolecia międzywojennego – zobacz też: Ina Benita przeżyła! Tajemnica z Rhumspringe

Tola Mankiewiczówna

Teodora Oleksa (Mankiewicz było nazwiskiem panieńskim jej matki) urodziła się 7 maja 1900 roku w Bronowie koło Łomży. Występowała w Operze Warszawskiej, Teatrze Nowości, a także najsłynniejszych teatrzykach rewiowych, m.in. w „Morskim Oku”, „Wielkiej Rewii” czy w „Cyruliku Warszawskim”. Pojawiała się także na deskach teatru w Berlinie.

Tola Mankiewiczówna z Ludwikiem Sempolińskim (domena publiczna).

W filmie zadebiutowała w 1933 roku jako Zosia w obrazie „10% dla mnie”. Największą popularnością cieszyły się jej role w komediach muzycznych. W „Co mój mąż robi w nocy?” była pokojówką z problemami, natomiast w „Manewrach miłosnych” zagrała baronową Kolmar. Swój ostatni film zrealizowała w 1937 roku – w „Pani minister tańczy” wcieliła się w podwójną rolę: Minister Ochrony Moralności Publicznej oraz jej siostrę bliźniaczkę, aktorkę rewiową. W czasie II wojny światowej występowała m.in. w teatrze w Białymstoku. Po wojnie pracowała w warszawskim Teatrze Nowym, a następnie w Operetce Warszawskiej.

Zmarła 27 października 1985 roku. Do dziś wspominamy jej wykonania piosenek: „Powróćmy jak za dawnych lat” czy „Odrobinę szczęścia w miłości”.

Jadwiga Smosarska

„Smosarska wypowiada naszą polską duszę; w jej spojrzeniu zaklęty jest szept pól rodzinnych, sentyment polskie uczuciowości, garść wielkich wspomnień, wielkich triumfów i wielkich tragedii” – pisał w 1925 roku Zdzisław Wójtowicz. Jadwiga Smosarska urodziła się 23 września 1898 roku w Warszawie, a dwadzieścia lat później zadebiutowała w roli Lili w sztuce „Ciotka Karola” w warszawskim Teatrze Letnim. W filmie po raz pierwszy widzowie mogli obejrzeć ją w „Bohaterstwie polskiego skauta” z 1920 roku. Rok wcześniej pojawiła się na planie obrazu „Dla szczęścia” w reżyserii Aleksandra Hertza – film jednak nie został ukończony.

Jadwiga Smosarska (fot. Nationaal Archief Fotocollectie Anefo, ze zbiorów Nationaal Archief, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Smosarska grała w największych polskich produkcjach filmowych dwudziestolecia: m.in. w „Ziemi Obiecanej”, „Księżnej Łowickiej”, „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Barbarze Radziwiłłównie” czy w „Skłamałam” – ten film był zarazem ostatnim w jej karierze. Po wybuchu II wojny światowej wyjechała do Stanów, gdzie zajmowała się pomocą Polakom – współtworzyła m.in. Komitet Pomocy Polskim Aktorom na Wygnaniu. Do Polski na stałe powróciła dopiero w 1970 roku. Zmarła rok później – pochowana jest w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach.

REKLAMA

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8

Helena Grossówna

W jednej z recenzji pisano: „Szczerość wyrazu, bezpośredniość przeżycia i szeroka skala ekspresji przenoszą Grossównę na firmament gwiazd pierwszej wielkości w kinematografii polskiej”. Helena Grossówna urodziła się w 25 listopada 1904 roku w Toruniu. W filmie zadebiutowała w 1935 roku – zagrała wówczas tancerkę Lulu Bilską w obrazie pt. „Kochaj tylko mnie”. Popularność przyniosły jej role w takich obrazach jak: „Dodek na froncie”, „Piętro wyżej”, „Paweł i Gaweł” i „Zapomniana melodia”. Grała z największymi amantami polskiego filmu: Adolfem Dymszą, Eugeniuszem Bodo czy Aleksandrem Żabczyńskim. Do dziś znamy piosenki, które Grossówna wykonywała na ekranie – m.in. utwór „Ach, jak przyjemnie!”, który śpiewała wraz z Jadwigą Andrzejewską w „Zapomnianej melodii”.

Helena Grossówna i Wojciech Ruszkowski (domena publiczna).

W czasie II wojny światowej pracowała jako kelnerka. Po Powstaniu Warszawskim – w którym uczestniczyła jako sanitariuszka – została zesłana do obozu w Gross-Lubars, a następnie do obozu w Oberlangen. Po powrocie do Polski pojawiła się w kilku filmach, w tym w „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Zbrodniarzu i pannie” czy „Niekochanej”. Zmarła w wieku dziewięćdziesięciu lat w Warszawie.

Pola Negri

Była międzynarodową gwiazdą, ale jej kariera rozpoczęła się na ziemiach polskich. Apolonia Chałupiec urodziła się w Lipnie w 1897 roku. Mając niespełna dziewięć lat Apolonia wyjechała do Warszawy, by tam kształcić się w szkole baletowej. Na scenie zadebiutowała w 1908 roku w „Jeziorze Łabędzim”. Nie dane jej jednak było zostać baletnicą – musiała zrezygnować z tańca z powodów zdrowotnych. Nie porzuciła jednak sceny – w 1912 roku pojawiła się jako Aniela w „Ślubach panieńskich” – wtedy tez po raz pierwszy użyła pseudonimu „Pola Negri”, który nawiązywał do włoskiej poetki, Ady Negri.

Pola Negri (domena publiczna).

W 1916 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Sfinks, dla której zrealizowała swój pierwszy film: „Niewolnicę zmysłów”. Ostatnią produkcją zrealizowaną na ojczystej ziemi były „Tajemnice Warszawy”. Jeszcze przed końcem dwuletniego kontraktu wyjechała do Niemiec, a następnie – do Stanów, gdzie zagrała wielu obrazach, m.in. w „Hiszpańskiej tancerce”, „Kobiecie bezwstydnej” czy „Białej Księżnej”. Zmarła w 1987 roku w San Antonio.

REKLAMA

Mieczysława Ćwiklińska

Kochana przez publiczność „Pani Miecia”, dziś uznawana jest za symbol polskiej kinematografii przedwojennej. Mieczysława Ćwiklińska urodziła się 1 stycznia 1879 roku w Lublinie. Pierwszy raz w filmie pojawiła się dopiero w 1933 roku – w obrazie „Jego ekscelencja subiekt” zagrała Idalię Porecką. Do wybuchu wojny pojawiła się w trzydziestu sześciu filmach, w tym m.in. w „Czy Lucyna to dziewczyna” „Trędowatej”, „Ordynacie Michorowskim”, „Profesorze Wilczurze” czy „Żołnierzu Królowej Madagaskaru”. Jej ulubioną rolą była Raczyńska, matka Amelki w zrealizowanych w 1937 roku „Dziewczętach z Nowolipek”. Trzykrotnie wychodziła za mąż – jednak jej największą miłością było aktorstwo. Kiedy jej pierwszy mąż wygrażał, że zastrzeli ją „jak kaczkę”, jeśli ujrzy Ćwiklińską na scenie, aktorka zdecydowała się na rozwód.

Mieczysława Ćwiklińska (domena publiczna).

W czasie II wojny światowej prowadziła kawiarnię „U Aktorek”. Po wojnie grała w Krakowie i Warszawie, pojawiła się także w jednym filmie – „Ulicy Granicznej” z 1948 roku. Zmarła w 1972 roku. Dwadzieścia jeden lat po jej śmierci zrealizowano dokument „Zdjąć kapelusz, Ćwikła idzie”.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

Mira Zimińska

Pokojówka Lucynka z „Manewrów miłosnych”, Lodzia z „Każdemu wolno kochać” i Bronka z „Iwonki”. Mira Zimińska urodziła się 22 lutego 1901 roku. Już jako dziecko występowała w teatrze – pojawiła się m.in. w roli Isi w „Weselu” wystawianym w Teatrze Miejskim w Płocku. Podczas jednego z przedstawień młodą Zimińską dostrzegł współtwórca teatrzyku „Qui Pro Quo”, który zaoferował jej angaż w swojej instytucji.

Mira Zimińska (domena publiczna).

W filmie pojawiła się po raz pierwszy w obrazie „Wszystko się kręci” z 1922 roku. Publiczność pokochała ją jednak za role komediowe z lat trzydziestych, w tym m.in. za „Manewry miłosne”, „Ada! To nie wypada!” i „Każdemu wolno kochać”. Zimińska kontynuowała także występy artystyczne po wybuchu wojny – we wrześniu 1939 roku zadebiutowała w teatrzyku „Ali Baba”, w którym wygłosiła satyrę antyhitlerowską. Pisała także piosenki antyfaszystowskie dla gazeciarzy warszawskich, a podczas Powstania Warszawskiego dawała koncerty dla żołnierzy. Po wojnie, w 1948 roku wraz ze swoim mężem, Tadeuszem Sygietyńskim założyła Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zmarła w 1997 roku.

REKLAMA

Hanna Ordonówna

„Była cudowną, niesłychaną postacią estradową, bardzo piękną, bardzo zgrabną, pełną czaru, wdzięku i kobiecości” – tak wspominała ją Stefania Grodzieńska. Hanna Ordonówna, a właściwie Maria Anna Pietruszyńska urodziła się najprawdopodobniej 25 września 1902 roku. Występowała w Polsce (gdzie była związana z „Qui Pro Quo”) oraz w teatrach zagranicznych, m.in. w Wiedniu, Berlinie czy Kairze. W 1923 roku zadebiutowała w filmie – w obrazie „Niewolnica miłości”. Największą sławę przyniósł jej jednak obraz „Szpieg w masce”, w którym wcieliła się w śpiewaczkę i agentkę wywiadu, Ritę Holm. To również na planie tego filmu wykonała ponadczasowy przebój „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Hanna Ordonówna (domena publiczna).

Występowała także w czasie wojny – już 1 września 1939 roku wraz ze znajomymi artystami na Dworcu Wschodnim zaimprowizowała występ dla żołnierzy, którzy jechali na front. Po wkroczeniu Niemców do Warszawy została aresztowana przez gestapo – w uwolnieniu aktorki pomógł jej mąż, hrabia Michał Tyszkiewicz. Ordonka zmarła w 1950 roku w Bejrucie. Dopiero czterdzieści lat po jej śmierci jej ciało sprowadzono do Polski i pochowano na Powązkach.

Ina Benita

Jej życie jest jedną z najsmutniejszych historii o polskich aktorkach. Ina Benita, czyli Janina Ferow-Bułhak urodziła się w 1912 roku w Kijowie, a do Polski przyjechała wraz z rodziną w 1920 roku. Odebrała staranne wykształcenie artystyczne – ukończyła z wyróżnieniem paryskie Sacre Coeur, a po przyjeździe do Warszawy uczęszczała na Kursy Wokalno-Dramatyczne H.J. Hryniewieckiej. W 1931 roku zadebiutowała na deskach teatralnych – pojawiła się w programie „Raj bez mężczyzn” w warszawskim teatrze „Nowy Ananas”. Rok później widzowie mogli podziwiać ją na wielkim ekranie w obrazie „Puszcza”. Pojawiła się w takich obrazach jak „Jego ekscelencja subiekt”, „Ludzie Wisły”, „Sportowiec mimo woli” i „Doktór Murek”. Jej ostatnim filmem były „Czarne diamenty” z 1939 roku.

Ina Benita (domena publiczna).

Podczas wojny nawiązała romans z austriackim oficerem, który służył w niemieckiej armii. Para wspólnie wyjechała do Wiednia. W 1944 roku Ina powróciła jednak do Warszawy, gdzie została aresztowana przez gestapo i osadzona na Pawiaku. Dzień przed wybuchem powstania opuściła więzienie wraz z malutkim synkiem, którego urodziła podczas aresztu. Przez wiele las uważano, że aktorka zginęła podczas Powstania. Przypuszczano, że stało się to najprawdopodobniej w kanałach, kiedy próbowała przedostać się ze Starówki do Śródmieścia, a wraz z nią miał zginąć także jej kilkumiesięczny synek. W 2018 roku Marek Teler ustalił, że Inie Benicie udało się przeżyć wojnę, a jej losy stanowić mogą materiał film. Mieszkała w Dolnej Saksonii, Francji i USA, gdzie zmarła w 1984 roku.

Bibliografia:

  • FilmPolski.pl. Internetowa baza filmu polskiego [dostęp: 25 października 2015 roku] <[http://www.filmpolski.pl]>.
  • Janicki Stanisław, Odeon. Felietony filmowe, wyd. BOSZ, Olszanica 2013.
  • Lubelski Tadeusz, Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty, wyd. Videograf II, Katowice 2009.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
59
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-1-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Agata Łysakowska-Trzoss
Doktorantka na Wydziale Historycznym oraz studentka filmoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się historią życia codziennego, rozwojem miast w XIX wieku oraz historią filmu. Miłośniczka kultury hiszpańskiej i katalońskiej oraz wielbicielka filmów z Audrey Hepburn. Choć panicznie boi się latać samolotami, marzy o podróży do Ameryki Południowej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone