Piotr Sikora – „Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-11-24 08:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Dywizjony myśliwskie 302 i 303 zostały wprowadzone do czynnej służby w połowie sierpnia 1940 roku, kiedy brytyjskie siły były już niemal na wyczerpaniu. Czy bez udziału polskich lotników wynik bitwy o Anglię byłby taki sam?
REKLAMA

Piotr Sikora – „Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię” – recenzja i ocena

Piotr Sikora
„Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię”
nasza ocena:
8/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Rebis
Rok wydania:
2020
Okładka:
twarda
Liczba stron:
412
ISBN:
9788380625303

My wszyscy, którzy mieliśmy zaszczyt z Nimi latać i walczyć, nigdy nie zapomnimy – i Wielka Brytania nie może nigdy zapomnieć, ile zawdzięcza lojalności, niezłomnemu duchowi i poświęceniu tych polskich lotników. Oni byli naszymi najwierniejszymi sojusznikami w naszych najcięższych dniach; obyśmy zawsze tak Ich pamiętali! John „Kentowski” Kent, dowódca eskadry „A” dywizjonu 303

Piotr Sikora jest historykiem mieszkającym w Berkshire w Wielkiej Brytanii. Recenzowana pozycja ukazała się najpierw w języku angielskim (2018), a polskie** tłumaczenie zostało wydane w osiemdziesiątą rocznicę powietrznego starcia nad „wyspą ostatniej nadziei”.** Autor przedstawił historię stu czterdziestu pięciu uczestników bitwy i skupił się przy tym na okresie najbardziej intensywnych walk. Ostatnim polskim startem bojowym podczas bitwy był lot Kazimierza Kościńskiego, który wzniósł się w powietrze 31 października 1940 roku. Późniejsze losy Zumbacha, Urbanowicza, Skalskiego, Duryasza i innych zostały omówione jedynie w sposób skrótowy w ostatnim rozdziale.

Książka została oparta na wieloletnich badaniach Sikory, który specjalizuje się w historii polskiego lotnictwa podczas drugiej wojny światowej. Autor niewątpliwie jest specjalistą w swojej dziedzinie i świetnie czuje się w roli przewodnika wprowadzającego czytelnika do Hurricane’ów operujących nad Kanałem La Manche. Umiejętnie posługuje się specjalistycznym słownictwem, dobrze zna i cytuje zarówno wspomnienia lotników, jak i opracowania historyków wojskowości.

Badacz umieszcza dokonania naszych pilotów w bitwie o Anglię w kontekście „udziału i osiągnięć Polaków podczas wojny”. We wstępie wspomina m.in. o kryptologach pracujących nad szyfrem Enigmy, walkach pod Monte Cassino, działaniach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich pod Tobrukiem i Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji „Market-Garden” oraz roli Romana Czerniawskiego, który jako podwójny agent odegrał ważną rolę we wprowadzeniu Niemców w błąd odnośnie miejsca rozpoczęcia inwazji aliantów we Francji. Wprowadzenie do opowieści o 1940 roku oraz ostatnie strony książki, które krótko podsumowują życie pilotów po zakończeniu konfliktu, stanowią smutną klamrę. Autor wprost pisze, że w wyniku postanowień konferencji pokojowych w Jałcie i Poczdamie „najwierniejszy sojusznik Wielkiej Brytanii” został niejako „usunięty z mapy powojennego świata”, co spowodowało, że osiągnięcia polskich sił zbrojnych zostały niemal zapomniane.

REKLAMA

Głównym celem publikacji jest zatem przypomnienie jak najszerszemu gronu odbiorców tekstu dokonań polskich pilotów. Większość z nas czytała napisany jeszcze w czasie wojny „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera, część oglądała - raczej przeciętne, aczkolwiek popularne - filmy „303: bitwa o Anglię” (tytuł oryginalny: „Hurricane”, 2018) i „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (2018). Czy wobec tego na rynku wydawniczym potrzebna jest kolejna pozycja traktująca o bitwie o Anglię? Mimo wszystko tak. Wprawdzie „Tych niewielu” nie dorównują rozmachem i potoczystością narracji „Sprawie honoru” autorstwa Lynne Olson i Stanleya Clouda, jednak z pewnością przyczynią się do zwiększenia wiedzy na temat powietrznych sukcesów dywizjonów 302 i 303, zarówno wśród czytelników anglojęzycznych, jak i polskich.

Generał Hugh Dowding, naczelny dowódca RAF, był przekonany, że to właśnie „wspaniałe polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność” wpłynęły na wynik bitwy. Książka Sikory w przystępny i klarowny sposób przedstawia poświęcenie i determinację, pot i krew, zwycięstwa i straty naszych dzielnych pilotów, którzy w podniebnych bojach nie mieli sobie równych. Warto lepiej poznać tę historię. Zachęcam do lektury!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Piotra Sikory – „Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone