Opublikowano
2018-11-03 12:00
Licencja
Wolna licencja

Robert Frost – „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej. Powstanie i rozwój 1385-1569” – recenzja i ocena

Za opisanie dziejów unii polsko-litewskiej zabrał się Brytyjczyk – Robert Frost. Jak sobie poradził z tym trudnym zadaniem?


Robert Frost – „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej. Powstanie i rozwój 1385-1569” – recenzja i ocena

Robert Frost – „Oksfordzka historia unii polsko-litweskiej. Tom 1”  – okładka Autor: Robert Frost
Tytuł: Oksfordzka historia unii polsko-litweskiej.
Tom 1. Powstanie i rozwój 1385-1569
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 2018-10-02
Tłumaczenie: Fiedorek Tomasz
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Rok wydania: 2018
Cena: 69,00 zł
Kup ze zniżką!

Ocena naszego recenzenta: 10/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Opisywanie historii kraju, który nie jest ojczystym dla autora, zawsze niesie za sobą niebezpieczeństwo przynajmniej dwojakiego rodzaju. Po pierwsze w doborze źródeł – często ograniczone są one do wąskiej grupy analiz reprezentujących daną wizję dziejów, a po drugie powierzchownego ich potraktowania wynikającego z nieznajomości kontekstów kulturowych. Jednak obcość autora ma także dużo zalet, w tym najważniejszą: świeże spojrzenie. Robert Frost uniknął w swojej książce powierzchowności i stronniczości oddając w ręce Czytelnika pracę interesującą i rzetelną.

Postanowienia unii w Horodle w 1413 roku

Czytaj dalej...

Robert Frost jest historykiem, który doktoryzował się pod kierunkiem Normana Daviesa. Studiował w St. Andrews, Krakowie i Londynie, a obecnie kieruje katedrą historii na uniwersytecie w Aberdeen. Pierwszy tom jego pracy poświęconej unii polsko-litewskiej w latach 1385-1569 zdobył m.in. nagrody British Academy i Wolfson Fundation.

„Oksfordzka historia…” to książka z wyraźnie nakreślonym celem, którym jest przedstawienie unii polsko-litewskiej jako unikalnego zjawiska w skali Europy i czasów jej współczesnych. Praca rozpoczyna się od krótkiego zarysowania historii Polski i Litwy przed zawarcie unii oraz teoretycznych rozważań nad różnymi rodzajami związków dwóch lub więcej państw. Autor argumentuje przeciwko ujmowaniu unii polsko-litewskiej, jako głównego czynnika prowadzącego do rozbiorów, a także sprzeciwia się interpretowaniu ich związku w kategoriach kolonizacji Litwy przez Polskę. Ta popularna teza nie daje się obronić w starciu z historią polityczną obu państw, którą Frost kreśli na kartach swej książki.

Jacek Komuda – „Zborowski” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Frost w przekonujący sposób rozkłada na czynniki pierwsze argumenty polskich, litewskich, ukraińskich, białoruskich i zachodnich historyków wytykając nieścisłości w ich rozumowaniu oraz przedstawiając własną interpretację źródeł. Analizując teksty przywilejów i aktów wydawanych przez kolejnych władców z dynastii Jagiellonów podkreśla odmienność obu organizmów państwowych w omawianym okresie. Nie bez znaczenia dla kształtu ich relacji był także wpływ czynników zewnętrznych. Autor szczególną rolę przypisuje wspólnocie państwowej, jako sile jednoczącej szlachtę polską w czasach kryzysów oraz jej rolę w elekcji kolejnych władców. Obopólne oddziaływanie obu państw szczególnie widoczne było w trakcie negocjacji kolejnych przywilejów oraz w ich ostatecznych tekstach. Litwa wpłynęła na relacje Korony z prawosławiem, za to szlachta polska stała się pierwowzorem dla swojego litewskiego odpowiednika.

Frost nie ogranicza swoich analiz do Europy Środkowej i Wschodniej. Zestawiając kolejne epizody z historii opisywanej unii wskazuje na jej unikalność rzutując stosowane w niej rozwiązania na podobne wydarzenia chociażby z historii Wielkiej Brytanii. Tak szeroki kontekst stawia w nowym świetle wzajemne stosunki Polski i Litwy jednocześnie pogłębiając obraz przemian na kontynencie, na które związek tych państw okazał się odporny.

Sławomir Leśniewski – „Drapieżny ród Piastów” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Książka „Oksfordzka historia…” to praca naukowa, której zalety mogą dostrzec nie tylko historycy, ale także pasjonaci historii Polski i Litwy. Osoby, które nie znają podstaw łaciny i języka rosyjskiego mogą czuć pewien dyskomfort w trakcie lektury szczególnie we fragmentach przywołujących konkretne wyimki z przywilejów szlacheckich. Książka skierowana jest do historyków, więc ciężko uznać to za wadę. Niewątpliwie Frost potrafi interesująco i wciągająco opisać zmiany charakteru unii, przedstawicieli dynastii Jagiellonów, czy polityczne dzieje Litwy. „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej…” to pozycja warta przeczytania. Gorąco polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Roberta Frosta – „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej. Powstanie i rozwój 1385-1569” w księgarni Empiku, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość |

"Robert Frost jest historykiem, który doktoryzował się pod kierunkiem Normana Daviesa."

Zważywszy, że Davies napisał w "Bożym igrzysku", że "w 1939 polscy ułani szarżowali na czołgi" to musi być bardzo przekonujący autorytet.Odpowiedz

Gość: AWU |

@ Gość: Doprawdy N.Davies "napisał iż polscy ułani szarżowali na czołgi" ? A może pan łaskawie zacytować z pracy znienawidzonego w Rosji prof Daviesa? Gdyż pisał on raczej o włoskich korespondentach wojennych z Idra Montenelli na czele którzy raczej sympatycznie podchodzili do Polski ?Odpowiedz
Jerzy Klimczak

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku socjologia. Obecnie doktorant Socjologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach których przygotowuje dysertację związaną z transformacją ustrojową w Polsce. W swych badaniach łączy perspektywy socjologii i historii. Autor artykułów naukowych dotyczących społecznych wymiarów sportu, doświadczeń granicznych, zjawiska marginalizacji społecznej oraz transformacji ustrojowej. Pola zainteresowań: antropologia społeczna, teorie postkolonialne, marginalizacja społeczna, historia społeczna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org