Rosemary Sullivan – „Kto zdradził Anne Frank” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-04-22 07:59
wolna licencja
poleć artykuł:
Rosemary Sullivan opisuje zakrojone na szeroką skalę kilkuletnie dochodzenie w sprawie wydania rodziny Anne Frank, autorki słynnego „Dziennika”. Celem śledczych było rozwiązanie nieodkrytej przez dziesięciolecia zagadki. Czy udało im się ustalić tożsamość zdrajcy?
REKLAMA

Rosemary Sullivan – „Kto zdradził Anne Frank” – recenzja i ocena

Rosemary Sullivan
„Kto zdradził Anne Frank”
nasza ocena:
9/10
cena:
44,99 zł
Wydawca:
HarperCollins
Tłumaczenie:
Piotr Cieślak
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka
Liczba stron:
448
Seria:
Prawdziwe historie
Premiera:
23.03.2022
ISBN:
978-83-2767-666-5
EAN:
9788327676665

Przed II wojną światową w Holandii mieszkało 140 tysięcy Żydów, podczas okupacji niemieckiej większość z nich została wywieziona do obozów koncentracyjnych, a po wojnie do swych domów powróciło zaledwie pięć tysięcy. Skala zagłady była jedną z bardziej porażających, jeśli chodzi o kraje Europy Zachodniej. Najsłynniejszym bodaj świadectwem sytuacji Żydów w Holandii pod nazistowskim reżimem jest „Dziennik” Anne Frank. Ten przejmujący zapis dwóch lat ukrywania się i życia w ciągłym strachu poruszył i nadal porusza miliony czytelników na świecie. Autorkę spotkał tragiczny los, będący udziałem tak wielu osób. Dziewczynka i jej rodzina zostali wydani, a następnie wywiezieni do obozów, skąd powrócił tylko ojciec, Otto Frank. Historia Anne opowiadana była wielokrotnie, ale wciąż brakowało odpowiedzi na pytanie: kto i dlaczego zdradził jej kryjówkę.

Zagadka dręczyła wielu badaczy, przeprowadzone w latach 1947–1948 i 1963–1964 śledztwa nie przyniosły zadowalających rezultatów i zdrajca pozostał anonimowy. W 2016 r. holenderski filmowiec Thijs Bayens zainicjował zakrojone na bardzo szeroką skalę dochodzenie, w skład zespołu śledczego wchodził miedzy innymi Vincent Pankoke, były agent FBI, a w poszukiwaniach wykorzystywano najnowocześniejsze technologie. Śledztwo zakończono w 2021 r., a o jego przebiegu i wynikach opowiada Rosemary Sullivan w swojej książce „Kto zdradził Anne Frank”. Pochodząca z Kanady autorka jest antropolożką, poetką i biografką, wykłada na uniwersytecie, po polsku ukazała się jej wcześniejsza książka „Córka Stalina”.  

„Kto zdradził Anne Frank” składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje rys historyczny, w którym przybliżone zostają losy rodziny Franków, Żydów niemieckiego z pochodzenia, którzy przeprowadzili się do Amsterdamu po dojściu Hitlera do władzy. Autorka przedstawia ich dzieje skrótowo, koncentrując się na okresie holenderskim, zwłaszcza na dwuletnim ukrywaniu się w niewielkiej oficynie na tyłach firmy założonej przez Otto Franka. To za jego sprawą dziennik córki został wydany, a pamięć o niej przetrwała. Ważną rolę w książce odgrywa nakreślenie tła historycznego, Sullivan korzystając z materiałów archiwalnych i opracowań obrazuje sytuację Żydów w okupowanej przez nazistów Holandii. Znajomość ówczesnych realiów była elementem niezwykle istotnym dla śledczych, ponieważ dzięki niej byli w stanie weryfikować potencjalne scenariusze wydarzeń. A tych było naprawdę sporo, o czym traktuje druga, obszerniejsza część książki, skupiająca się na samym śledztwie, które jest właściwym tematem książki.

REKLAMA

Sullivan przybliża metody dochodzenia, w czasie którego korzystano z pomocy konsultantów, rozmawiano z rodzinami świadków i posługiwano się najnowocześniejszymi technologiami, pomagającymi w  porządkowaniu materiałów, zgromadzonych w imponującej ilości. Relacjonując przebieg śledztwa autorka skupia się na przedstawianiu poszczególnych teorii oraz procesów prowadzących do ich odrzucenia, które w efekcie wyłoniły najbardziej prawdopodobną konkluzję na temat przebiegu wydarzeń i tożsamości zdrajcy.

Pomimo mnogości wątków udało się Sullivan uczynić swoją narrację przejrzystą i klarowną, co nie było zadaniem łatwym przy śledztwie dotyczącym tak odległych w czasie wydarzeń, których świadkowie już nie żyją, a tropów do sprawdzenia było mnóstwo. Pewne informacje powtarzają się, co wynika nie z nieuwagi autorki, ale raczej ze specyfiki opisywanej sprawy, w której opisywane postaci potrafią występować w kilku badanych wątkach. Autorka nie zdaje suchej i bezosobowej relacji, wielokrotnie podkreśla zaangażowanie emocjonalne członków zespołu dochodzeniowego, zwraca uwagę także na wagę ich działań w kontekście pielęgnowania pamięci o ofiarach Holokaustu, uderzając czasem w patetyczne nuty pragnie skłonić czytelnika do refleksji.

Najważniejsza kwestia, czyli tożsamość zdrajcy Anne Frank i jej rodziny została przez członków zespołu wskazana na podstawie zebranych przez nich materiałów i wniosków, jako najbardziej prawdopodobna. Nie jest to więc przełomowe jednoznaczne rozwiązanie zagadki, a jedynie teoria, podparta kilkuletnią pracą i badaniami, za którą przemawia wiele dowodów prezentowanych w książce. Wynik śledztwa wzbudził niemałe kontrowersje, spadkobiercy wskazanej osoby wezwali angielskiego wydawcę do wycofania publikacji, pojawiło się również wiele głosów dyskredytujących metody i ustalenia dochodzenia.

Niezależnie od prawdziwości ostatecznych ustaleń, „Kto zdradził Anne Frank” to rzetelnie ukazany zapis śledztwa i choć jego wyniki mogą budzić wątpliwości, książka na pewno przybliża czytelników do Anne i jej rodziny oraz poszerza wiedzę na temat prześladowań Żydów w Holandii podczas drugiej wojny światowej, dokładając cegiełkę do zachowania pamięci o ofiarach. Zdecydowanie polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Rosemary Sullivan „Kto zdradził Anne Frank” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone