Skazanie konfidenta Gestapo, czyli przypadek Wilhelma P. [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2023-03-08 06:59
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Po II wojnie światowej syn Ignacego Kaczmarka zeznał, że donos tego człowieka spowodował uwięzienie jego ojca, a w konsekwencji karę śmierci wymierzoną przez Niemców. Jak potoczyły się losy kolaboranta, który zadenuncjował Kaczmarka? Posłuchajcie:
REKLAMA

Po wojnie syn Ignacego Kaczmarka, Stanisław, przed członkiem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Katowicach zeznał, że donos Wilhelma Przybyły, konfidenta Gestapo, spowodował zatrzymanie jego ojca i uruchomił postępowanie władz niemieckich. W akcie oskarżenia i wyroku nie ma wskazówek, które pozwalałyby wiązać Przybyłę ze sprawą Kaczmarka. Można to jednak łatwo wyjaśnić – Gestapo chroniło swojego tajnego współpracownika i zadbało o to, aby jego tożsamość nie została ujawniona.

W związku z zeznaniem Stanisława Kaczmarka zaczęto szukać akt sprawy karnej Przybyły, którego w 1945 r. skazał sąd polski. Okazało się, że niektóre przekazano do archiwum Głównej Komisji, częściowo zaś uległy one zniszczeniu wskutek złych warunków przechowywania. Na potrzeby niniejszego opracowania starano się odnaleźć dokumenty podobno przekazane do Warszawy, co jednak się nie udało. Nie zlokalizowano ich również w spuściźnie archiwalnej Specjalnego Sądu Karnego w Katowicach, przechowywanej obecnie w Oddziałowym Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, co potwierdziło ustalenia Okręgowej Komisji z lat sześćdziesiątych. W tym stanie rzeczy wykorzystano akta więzienne Przybyły w nadziei, że zawierają one odpisy najważniejszych dokumentów – aktu oskarżenia oraz wyroku.

Posłuchaj fragmentu tutaj:

Wolisz przeczytać?

Zainteresował Cię ten fragment? Koniecznie zamów książkę Konrada Graczyka „Sprawa Ignacego Kaczmarka. Studium przypadku niemieckiego zabójstwa sądowego z 1944 r. oraz rozliczeń z okupacją niemiecką” bezpośrednio pod tym linkiem!

Konrad Graczyk
„Sprawa Ignacego Kaczmarka. Studium przypadku niemieckiego zabójstwa sądowego z 1944 r. oraz rozliczeń z okupacją niemiecką”
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
232
ISBN:
978-83-8229-573-3
EAN:
9788382295733
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone