Autor: Iwona Szymichowska
Tagi: Recenzje, Książki, XVI-XVII wiek, Włochy, Polska, Historia kultury i sztuki
Opublikowany: 2023-01-25 08:17
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Stanisław Kłosowski – „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” – recenzja i ocena

Praca Stanisława Kłosowskiego przedstawia dotychczas słabo opracowany wątek działalności włoskich artystów z Piuro, małej miejscowości w północnej Lombardii, na terenach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku. Czy warto po nią sięgnąć?
REKLAMA

Stanisław Kłosowski – „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” – recenzja i ocena

Stanisław Kłosowski
„Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku”
Ocena: 9
64 zł
Wydawca: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 476
ISBN: 978-83-66172-42-5
EAN: 9788366172425

Stanisław Kłosowski jest z wykształcenia konserwatorem zabytków. Jego publikacja „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” jest wynikiem kilkuletnich badań autora w polskich, włoskich i białoruskich archiwach. Kwerendy dostarczyły nowych faktów na temat działalności lombardzkich artystów w Polsce omawianego okresu, a wnikliwa analiza dzieł pozwoliła na dokonanie nowych atrybucji. Stanisław Kłosowski obrał sobie za cel wszechstronne zbadanie losów artystów i rzemieślników z Piuro, które słynęło ze świetnych kamieniarzy i budowniczych, a których obecność w Rzeczypospolitej udokumentowana jest od XVI wieku.

Książka ukazała się w dwóch wersjach językowych, włoskiej i polskiej, dlatego autor zadbał o nakreślenie tła historycznego obu krajów, aby kontekst był zrozumiały dla czytelników zarówno jednej jak i drugiej wersji. Rozpoczyna oczywiście od przedstawienia pokrótce losów Piuro i specyfiki miasta, skupiając się szczególnie na architekturze tego regionu i polskich wątkach, które można w nim odnaleźć. Kolejne rozdziały omawiają losy i dzieła poszczególnych artystów, za wyjątkiem drugiego, traktującego o epitafium piurejczyka Giovaniego Battisty Vertematego z klasztoru Ojców Franciszkanów w Krakowie.

Przedstawienie niektórych artystów, takich jak Antonio Barlenda, Giovanni, Tomasz i Cristoforo Serta, Pietro Trapolini czy Antonio Mora jest stosunkowo mało obszerne ze względu na znikomą ilość źródeł i zachowanych dzieł (w niektórych przypadkach nawet brak tych ostatnich). Autor stara się jednak zawrzeć w książce jak największą ilość pewnych informacji, wielką wagę przywiązując do wpływu rodzinnego miasta na ich życie i sztukę. Analizuje solidarność okazywaną sobie przez członków danej grupy migracyjnej, podobieństwa w modelu zatrudniania i przekazywanie z pokolenia na pokolenie tradycji muratorskich i kamieniarskich, czego przykładem jest rodzina Bonai.

REKLAMA

Dwóch artystów z Piuro szczególnie zapisało się w historii za sprawą zrealizowanych przez nich dzieł: Antonio Pelacini i Giovanni Malinverni. Na temat ich życiorysów zachowało się zdecydowanie więcej informacji, które autor dokładnie charakteryzuje. Najważniejsza realizacja Antonia Pelaciniego, czyli kościół i klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku, przedstawiona została zarówno od strony historycznej, jak i artystycznej. Stanisław Kłosowski stosując fachową terminologię szczegółowo opisuje formy i detale architektoniczne, szuka prawdopodobnych źródeł inspiracji i wskazuje na cechy charakterystyczne stylu tego artysty. Podobnie czyni w przypadku Giovanniego Malinverniego, ukazując historię i opisując architekturę zrealizowanej przez niego kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce i kilku innych przypisywanych mu kościołów. Pracę kończy analiza chemiczno-technologiczna zapraw murarskich, mająca pomóc w ustaleniu związków pomiędzy poszczególnymi warsztatami artystycznymi.

„Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” jest pracą wzbogaconą wieloma zdjęciami, reprodukcjami obrazów i rycin oraz aneksem z tłumaczeniami łacińskich dokumentów. Publikacja zawiera kilka błędów drukarskich, niektóre strony zostały powtórzone, przez co paru brakuje. Szkoda, ponieważ widać ogromny nakład pracy włożony w jej przygotowanie, a treść prezentuje ogromny profesjonalizm.

Stanisław Kłosowski chciał upamiętnić piurejczyków działających w Polsce poprzez przybliżenie ich życiorysów i potwierdzonych źródłowo dzieł architektury. Badając środowisko emigracyjne, okoliczności przybycia artystów na tereny Rzeczypospolitej, odpowiada na pytania gdzie i dlaczego się osiedlali oraz jaką rolę odegrały ich dzieła w rozwoju architektury nowożytnej na naszych ziemiach.

„Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” to książka odznaczająca się wysokim poziomem naukowości i profesjonalnym podejściem, w którym widać pasję autora do omawianego zagadnienia. Ta naukowa pozycja nie jest przeznaczona dla szerokiego grona czytelników, jednak dla badaczy i pasjonatów tematyki z pewnością będzie stanowiła cenną i interesującą lekturę.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Stanisława Kłosowskiego „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy