Stanisław Kłosowski – „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-01-25 08:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Praca Stanisława Kłosowskiego przedstawia dotychczas słabo opracowany wątek działalności włoskich artystów z Piuro, małej miejscowości w północnej Lombardii, na terenach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku. Czy warto po nią sięgnąć?
REKLAMA

Stanisław Kłosowski – „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” – recenzja i ocena

Stanisław Kłosowski
„Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku”
nasza ocena:
9/10
cena:
Wydawca:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Rok wydania:
2021
Okładka:
miękka
Liczba stron:
476
ISBN:
978-83-66172-42-5
EAN:
9788366172425

Stanisław Kłosowski jest z wykształcenia konserwatorem zabytków. Jego publikacja „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” jest wynikiem kilkuletnich badań autora w polskich, włoskich i białoruskich archiwach. Kwerendy dostarczyły nowych faktów na temat działalności lombardzkich artystów w Polsce omawianego okresu, a wnikliwa analiza dzieł pozwoliła na dokonanie nowych atrybucji. Stanisław Kłosowski obrał sobie za cel wszechstronne zbadanie losów artystów i rzemieślników z Piuro, które słynęło ze świetnych kamieniarzy i budowniczych, a których obecność w Rzeczypospolitej udokumentowana jest od XVI wieku.

Książka ukazała się w dwóch wersjach językowych, włoskiej i polskiej, dlatego autor zadbał o nakreślenie tła historycznego obu krajów, aby kontekst był zrozumiały dla czytelników zarówno jednej jak i drugiej wersji. Rozpoczyna oczywiście od przedstawienia pokrótce losów Piuro i specyfiki miasta, skupiając się szczególnie na architekturze tego regionu i polskich wątkach, które można w nim odnaleźć. Kolejne rozdziały omawiają losy i dzieła poszczególnych artystów, za wyjątkiem drugiego, traktującego o epitafium piurejczyka Giovaniego Battisty Vertematego z klasztoru Ojców Franciszkanów w Krakowie.

Przedstawienie niektórych artystów, takich jak Antonio Barlenda, Giovanni, Tomasz i Cristoforo Serta, Pietro Trapolini czy Antonio Mora jest stosunkowo mało obszerne ze względu na znikomą ilość źródeł i zachowanych dzieł (w niektórych przypadkach nawet brak tych ostatnich). Autor stara się jednak zawrzeć w książce jak największą ilość pewnych informacji, wielką wagę przywiązując do wpływu rodzinnego miasta na ich życie i sztukę. Analizuje solidarność okazywaną sobie przez członków danej grupy migracyjnej, podobieństwa w modelu zatrudniania i przekazywanie z pokolenia na pokolenie tradycji muratorskich i kamieniarskich, czego przykładem jest rodzina Bonai.

REKLAMA

Dwóch artystów z Piuro szczególnie zapisało się w historii za sprawą zrealizowanych przez nich dzieł: Antonio Pelacini i Giovanni Malinverni. Na temat ich życiorysów zachowało się zdecydowanie więcej informacji, które autor dokładnie charakteryzuje. Najważniejsza realizacja Antonia Pelaciniego, czyli kościół i klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku, przedstawiona została zarówno od strony historycznej, jak i artystycznej. Stanisław Kłosowski stosując fachową terminologię szczegółowo opisuje formy i detale architektoniczne, szuka prawdopodobnych źródeł inspiracji i wskazuje na cechy charakterystyczne stylu tego artysty. Podobnie czyni w przypadku Giovanniego Malinverniego, ukazując historię i opisując architekturę zrealizowanej przez niego kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce i kilku innych przypisywanych mu kościołów. Pracę kończy analiza chemiczno-technologiczna zapraw murarskich, mająca pomóc w ustaleniu związków pomiędzy poszczególnymi warsztatami artystycznymi.

„Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” jest pracą wzbogaconą wieloma zdjęciami, reprodukcjami obrazów i rycin oraz aneksem z tłumaczeniami łacińskich dokumentów. Publikacja zawiera kilka błędów drukarskich, niektóre strony zostały powtórzone, przez co paru brakuje. Szkoda, ponieważ widać ogromny nakład pracy włożony w jej przygotowanie, a treść prezentuje ogromny profesjonalizm.

Stanisław Kłosowski chciał upamiętnić piurejczyków działających w Polsce poprzez przybliżenie ich życiorysów i potwierdzonych źródłowo dzieł architektury. Badając środowisko emigracyjne, okoliczności przybycia artystów na tereny Rzeczypospolitej, odpowiada na pytania gdzie i dlaczego się osiedlali oraz jaką rolę odegrały ich dzieła w rozwoju architektury nowożytnej na naszych ziemiach.

„Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” to książka odznaczająca się wysokim poziomem naukowości i profesjonalnym podejściem, w którym widać pasję autora do omawianego zagadnienia. Ta naukowa pozycja nie jest przeznaczona dla szerokiego grona czytelników, jednak dla badaczy i pasjonatów tematyki z pewnością będzie stanowiła cenną i interesującą lekturę.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Stanisława Kłosowskiego „Włoscy architekci i muratorzy z Piuro i ich działalność na ziemiach Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone