Autor: Maciej Zaremba
Tagi: Warszawa, Przeglądy nowości, Książki
Opublikowany: 2017-12-01 20:21
Licencja: wolna licencja

Targi Książki Historycznej w Warszawie – przegląd stoisk

W Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie trwają XXVI Targi Książki Historycznej! To szczególne wydarzenie dla miłośników historii. Odwiedziliśmy poszczególnych wydawców i wybraliśmy najciekawsze oraz zapytaliśmy wydawców o polecane przez nich publikacje. Nasz przegląd ułożyliśmy w kolejności zgodnej z kolejnością stoisk. Zobaczcie na jakie książki warto zwrócić uwagę na Targach!
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4

Zobacz też: Targi Książki Historycznej w Warszawie 2018 – najważniejsze informacje

Zobacz też: Targi Książki Historycznej w Warszawie 2017 [IMPREZY TOWARZYSZĄCE, SPOTKANIA Z AUTORAMI – PROGRAM]!

Zobacz też: Targi Książki Historycznej w Warszawie 2017 [SPIS WYSTAWCÓW, PROGRAM, ATRAKCJE]!

Zobacz też: 8 książek, na które warto zwrócić uwagę na XXVI Targach Książki Historycznej w Warszawie!

OŚRODEK KARTA (11)

Książką na którą warto zwrócić uwagę na stoisku Ośrodka KARTA jest niewątpliwie Salon. Niezależni w „świetlicy” Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976–79, czyli propozycja, która w tym roku została nagroddzona nagrodą KLIO w kategorii Varsaviana. Książka opowiada o o działającym przez 33 miesiące – od jesieni 1976 do lata 1979 – miejscu spotkań niezależnych twórców – Salonie stworzonym przez Tadeusza Walendowskiego wspólnie z żoną Anną Erdman przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Innymi interesującymi propozycjami są książki „Czas ziemiaństwa”, czyli antologia wspomnień, dzienników, relacji dotyczących ziemiaństwa od końca XIX wieku po rok 1945 czy „Wstaje świt. Dziennik młodych z pierwszych lat powojennych”.

WYDAWNICTWO RM (13)

Jedną z propozycji Wydawnictwa RM jest książka dla najmłodszych „Marszałek Józef Piłsudski”. Jak mówi nam przedstawicielka wydawnictwa Olga Łęcka to ciekawa pozycja, dzięki której najmłodsi czytelnicy mogą poznać Marszałka Piłsudskiego. To kolejna cześć większej serii „Polscy Superbohaterowie”, w której do tej pory przybliżano postaci Marii Skłodowskiej - Curie i Rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzięki odpowiedniemu językowi i kolorowemu wydaniu, jest to świetna propozycja dla dzieci w wieku 6-10 lat, czyli takich, które już zaczynają czytać samemu. Warto również zwrócić uwagę na inne książki wydawnictwa, skierowane już do dojrzalszego odbiorcy, takie jak „Tygrys. Legendarny czołg” czy seria „Krótka historia” z tomami o ekonomii, medycynie i religii.

WYDAWNICTWO NAPOLEON V (15)

To znane wszystkim miłośnikom historii, a w szczególności historii wojskowości Wydawnictwo na tegorocznych Targach Książki Historycznej zajmuje jedno z większych stanowisk. Dariusz Marszałek, prezes Wydawnictwa Napoleon V polecił naszym czytelnikom szczególnie książki „ADMIRAŁOWIE. Nimitz, Halsey, Leahy oraz King. Pięciogwiazdkowi admirałowie, którzy zdobyli dla Stanów Zjednoczonych panowanie na morzach” Waltera R. Bornemana, pierwszą w języku polskim biografię jednej z najwybitniejszych postaci XX wieku, czyli książkę „FDR. Franklin Delano Roosevelt” Jeana Edwarda Smitha i „Wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Tragedia Europy” Petera H. Wilsona – nowe spojrzenie na ten wielki nowożytny konflikt.

WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE (16)

Będąc na Targach warto na pewno zajrzeć również na stoisko Wydawnictwa Poznańskiego. Jedną z ciekawszych pozycji, którą możemy tu znaleźć jest książka „Polscy krzyżowcy” Agnieszki Teterycz-Puzio. Autorka przedstawia Polaków, którzy w epoce krucjat zawędrowali do Ziemi Świętej jako waleczni krzyżowcy lub pobożni pielgrzymi. W książce możemy znaleźć 7 rozszerzonych biografii i chronologicznie ujęcie historii polskich krzyżowców. – poleca Marek Daroszewski przedstwiciel wydawnictwa. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na książki „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha i nowa książkę wybitnego polskiego mediewisty Jerzego Strzelczyka „Otton I Wielki”.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

WYDAWNICTWO REPLIKA (17)

Przedstawiciel Wydawnictwa Replika Tomasz Nowak polecił dwie książki. Jedna z nich to „Władcy przestworzy. Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami” Donalda L. Millera. To książka, której esencją są ludzie, jej bohaterowie, żołnierze amerykańskiej 8 Armii Powietrznej podczas II wojny światowej. Pierwsza taka pozycja, która skupia się na jedynej stoczonej dotąd w dziejach prawdziwej wojny bombowców – zachęca do lektury Nowak, polecając też jako drugą książkę „Fritz Bauer. Auschwitz przed sądem” Ronena Steinke'a, czyli powojenną historię Żyda, który pracując w wymiarze sprawiedliwości rodzącej się Niemieckiej Republiki Federalnej nie pozwolił Niemcom zapomnieć o przeszłości. Gdyby nie jego zacięcie przeprowadzony w latach 60. we Frankfurcie proces zbrodniarzy SS z KL Auschwitz-Birkenau zupełnie by się rozmył – polecał książkę przedstawiciel Wydawnictwa.

WYDAWNICTWO ASTRA (36)

Na stoisku Wydawnictwa Astra warto z kolei zwrócić szczególną uwagę na nowość, czyli książkę „Kapetyngowie. Królowie Francji 987–1328” Jima Bradbury'ego, w której autor opisując średniowieczną Francję i dzieje dynastii Kapetyngów poświęca uwagę zarówno systemowi zarządzania państwem, kwestiom dynastycznym, jak i relacjom z Kościołem. Przedstawiciel Wydawnictwa zwrócił również moją uwagę na książkę „Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola” Jonathana Philipsa oraz „Templariusze. Historia i mity” Michaela Haaga.

ZYSK I S-KA WYDAWNICTWO (47)

Gdy odwiedzimy stoisko wydawnictwa Zysk i S-ka z pewnością nasz wzrok może przykuć jeden z grubych tomów, który możemy tam znaleźć zatytułowany „Alkoholowe dzieje Polski t. 2: Czasy rozbiorów i powstań”. To kontynuacja niezwykle poczytnego opracowania Jerzego Besali, który w poprzednim tomie zajmował się alkoholowymi dziejami Polski w czasach Piastów i Rzeczypospolitej szlacheckiej. Tym razem autor opisuje, jakie były nowe alkoholowe wzorce, mody i trunki w różnych warstwach i grupach społecznych, w jaki sposób pito i jakie były motywy spożywania alkoholu na polskich ziemiach w XIX wieku. Poza tym warto zwrócić tez uwagę na książkę „Mity skandynawskie”

Rogera Lancelyn-Greena i „Wysiedleni. Akcja "Wisła" 1947” Krzysztofa Ziemca.

CENTRUM POLSKO-ROSYJSKIEGO DIALOGU I POROZUMIENIA (53)

Odwiedzając stoisko Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia warto zwrócić uwagę na książkę Łukasza Adamskiego „O ziemię naszą, nie waszą. Ideowe aspekty procesów narodowotwórczych w Europie Środkowej i Wschodniej”. Artykuły tworzące tę książkę pozwalają lepiej zrozumieć, jak kształtowały się dzisiejsze narody Europy Środkowej i Wschodniej, i dlaczego Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów i Rosjan wciąż dzieli konflikt pamięci historycznych. Pozwalają lepiej zrozumieć kto jest kim i dlaczego w trudnej XIX-wiecznej historii narodów Europy Środkowej i Wschodniej – mówi Bartłomiej Gajos z CPRDiP. Inną polecaną przez wystawców książką są „Wspomnienia”, Siergieja Witte. Siergiej Witte to minister finansów Cesarstwa Rosyjskiego (1892–1903) i jego późniejszy premier (1905–1906). Był jednym z niewielu polityków, którzy rozumieli, że pod względem politycznym system rosyjski nie nadąża za ekonomicznym i nie przystaje do realiów XX wieku. Jednak będąc przeciwnikiem rewolucyjnych rozwiązań przez swoich oponentów był nazywany rewolucjonistą - poleca Gajos.

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
Liczba stron: 480
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-62329-99-1

DEMART SA (57)

Wydawnictwo Demart, znane głównie jako wydawca historycznych map i atlasów na Tagach Książki Historycznej prezentowało również wydane przez siebie opracowania książkowe. Jednym z nich jest „Targowica czyli zdrada” Adama Danilczyka. Autor w swojej książce dotarł do nowych źródeł rosyjskich dotyczących tej problematyki. Rzuca nowe światło na rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w tych wydarzeniach, usprawiedliwiając niektóre z jego czynów – polecał książkę Andrzej Błażewicz przedstawiciel Wydawnictwa, zwracając także uwagę na książkę „Anatomia nienawiści. Stosunki polsko-rosyjskie XVIII–XX w.” Anatola Tarasa – Z kolei ta książka to synteza polsko-rosyjskiej historii od XVIII do XX wieku widziana oczami Białorusina, który patrząc ze swojej perspektywy przedstawia Rosję jako głównego agresora i winowajce trudnych relacji w tym okresie. Warto także zwrócić uwagę na bardziej kojarzone z Wydawnictwem pozycje, a zwłaszcza na „Wielki atlas historii Polski”, kompletne dzieło wydane z okazji 100-lecia niepodległości, czy „Wielki Atlas Historyczny”.

BELLONA SA (60)

To jedno z większych stoisk na Targach wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Wśród wielu ciekawych propozycji przedstawiciele Wydawcy szczególnie zwrócili moją uwagę na trzy z nich. Są to targowa premiera, czyli „Imperium Habsburgów. Wspólnota narodów” Pietera M. Judsona, który ukazując panoramę dziejów monarchii Habsburgów i rewidując utrwalone poglądy wyjaśnia, dlaczego państwo to znaczyło tak wiele przez tak długi czas dla tak licznych Europejczyków ze środka kontynentu, „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” Teresy Kaczorowskiej i „Ossów 1920. Początek Cudu nad Wisłą” Władysława Jana Wysockiego.

MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH W BYDGOSZCZY (95)

Na stoisku Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy warto zwrócić uwagę na kilka pozycji, zwłaszcza jeżeli interesujemy się szczególnie historią wojskowości. Wśród wielu książek, które mogą Was zainteresować przedstawiciel Muzeum Łukasz Nadolski zwrócił szczególną uwagę na „Taktyczno-techniczne zasady działania artylerii Wojska Polskiego 1918-1939” Mirosława Giętkowskiego i swoją najnowszą pracę dotyczącą świeżych wydarzeń rozgrywających się u naszego wschodniego sąsiada, czyli „Kampania zimowa w 2015 roku na Ukrainie”.

MUZEUM WARSZAWY (96)

Na Targach można było odwiedzić też stoisko Muzeum Warszawy. Również tutaj miłośnicy historii mogli znaleźć dla siebie ciekawe propozycje wydawnicze. Na pewno jedną z nich jest „seria Plany Warszawy” wydawana przez Muzeum, w tym plany z lat 1768, 1912, 1939. Nasza seria to nie tylko same reprinty oryginalnych planów. Każda z publikacji zawiera poza tym jego szczegółową analizę kartograficzną oraz szkic historyczny o Warszawie z czasów jego powstania – polecają przedstawicielki Muzeum. Oprócz tego warto zainteresować się też książką „Legendy warszawskie. Antologia”, czyli bogatym zbiorem 61 tekstów powstałych od połowy XIX wieku do drugiej dekady XXI wieku, która daje czytelnikom dostęp do legendarnych dziejów Warszawy w powiązaniu z topografią współczesnego miasta.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 109
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

WYDAWNICTWO AKADEMICKIE DIALOG (104)

Na stanowisku Wydawnictwa Akademickiego Dialog warto zwrócić uwagę na książkę Eve Curie, córki Marii Skłodowskiej zatytułowaną „Podróż wśród wojowników”. To zbiór jej relacji z frontów II wojny światowej, które były czytane zarówno przez najważniejszych polityków tamtych czasów, jak i rzesze zwykłych czytelników. O silnym związku emocjonalnym z Polską świadczą przeprowadzone przez Ève Curie wywiady z wybitnymi Polakami, uczestnikami II wojny światowej, polskimi patriotami, generałami, ambasadorami, politykami oraz żołnierzami. Interesującymi propozycjami książkowymi są również „Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w roku 1914” Christophera Clarka i „Zły system. Teksty niewydane” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

MÓWIĄ WIEKI (106)

Odwiedzając stoisko Mówią Wieki tym na co na pewno zwrócimy uwagę jest ogrom ciekawych numerów czasopisma „Mówią Wieki” z których wiele porusza interesujące tematy, ale szczególnie można polecić najnowsze numery – listopadowy i grudniowy. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na książkę Mieczysława Grudzińskiego „Zapis. Literatura polska bez cenzury 1977-1982”.

PAŃSTWOWY INSTYTUT WYDAWNICZY (112)

Michał Karpowicz, przedstawiciel na Targach wielce zasłużonego dla polskiej historii jako nauki Państwowego Instytutu Wydawniczego polecił szczególnie naszym czytelnikom kilka książek z bogatej oferty Wydawnictwa. Są to „Świt narodów europejskich” Benedykta Zientary, „O Inkach uwagi prawdziwe”, czyli wydanie źródłowe traktatu Inca Garcilasso de la Vegi oraz książki Edwarda Gibbona „Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie” i „Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie”.

DOM WYDAWNICZY REBIS – POZNAŃ (113)

Na stanowisku Domu Wydawniczego warto oczywiście zwrócić uwagę na najnowszą książkę Piotra Zychowicza „Niemcy”, która jest jedną z polecanych naszym czytelnikom przez Wystawców. Przedstawiciel Wydawnictwa wskazał też na książkę „Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów” czyli zbiór wybranych z dziejów najdziwaczniejszych fantasmagorii zamieszczanych na mapach jako prawdziwe oraz na jedną z nowości, czyli książkę „Chwała Aten”

Anthony'ego Everitta opowiadającą o niezwykłej historii tego niewielkiego polis w starożytnej Grecji, które przeistoczyło się w cywilizację, która tak mocno wpłynęła na losy świata.

WYDAWNICTWA AVALON, ERICA, TETRAGON (122)

Warto również odwiedzić połączone stoisko trzech Wydawców: Wydawnictwa Avalon, Instytutu Wydawniczego Erica i Wydawnictwa Tetragon. Tomasz Janowski z Wydawnictwa Avalon szczególnie poleca książkę „Kronika halicko-wołyńska. Kronika Romanowiczów” czyli nowe tłumaczenie tej jakże ważnej dla dziejów Europy Środkowo-Wschodniej kroniki. Przemysław Frankowski z Instytutu Wydawniczego Erica wszystkim miłośnikom historii Skandynawów, a w szczególności fanom serialu Wikingowie poleca książkę Artura Szrejtera „Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach”. Natomiast Tadeusz Zawadzki z Wydawnictwa Tetragon wskazał na książkę Krzysztofa Kubiaka „W rytmie monsunu. Indyjsko-pakistańska rywalizacja na morzu 1947-1971”, w której autor przybliża m. in. niezwykły rozwój indyjskiej floty wojennej.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy