Tomasz Domański i Edyta Majcher-Ociesa (red.) – „Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-05-28 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
„Granatowa” policja to formacja, która do dziś budzi duże emocje. Ukazała się właśnie rzetelna publikacja poświęcona jej strukturom, składowi i funkcjonowaniu.
REKLAMA

Tomasz Domański i Edyta Majcher-Ociesa (red.) – „Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945” – recenzja i ocena

Tomasz Domański i Edyta Majcher-Ociesa (red.)
„Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945”
nasza ocena:
8/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Okładka:
twarda
Liczba stron:
296
Premiera:
6.04.2020
ISBN:
978-83-8098-838-5
EAN:
9788380988385

Polnische Polizei im Generalgouvernement zwana potocznie granatową policją to zagadnienie przez długi czas bardzo słabo obecne w dyskursie naukowym. Formacja jest jednak bardzo ciekawym aspektem wojennej, okupacyjnej codzienności. Nie wszyscy bowiem mieli kontakt z oddziałami niemieckim, ale prawie każdy kontaktował się z granatowymi.

Recenzowana pozycja pod redakcją Tomasza Domańskiego i Edyty Majcher-Ociesy jest pokłosiem konferencji „Policja Polska «granatowa» w Generalnym Guberantorstwie w latach 1939-1945”, która obradowała 6 grudnia 2016 r. w Kielcach, pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji Państwowej. Publikacja ukazała się w cyklu Centralny Projekt Badawczy IPN „Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko-żydowskie w latach 1914-1989”.

Powstanie policji w okupacyjnych warunkach zwiastowała odezwa Wyższego Dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie SS-Obergruppenführera Wilhelma Krügera z 30 października 1939 r. W jej treści nakazywano, pod groźbą surowych kar, zgłoszenie do dnia 10 listopada 1939 r. urzędników Polskiej Policji, w tym również oficerów, którzy na dzień 1 września 1939 r. pełnili służbę. Oficjalnie utworzono Polinische Polizei z dniem 17 grudnia 1939 r., zgodnie z zarządzeniem Generalnego Gubernatora Hansa Franka o organizacji Polnische Polizei im Generalgouvernement. Choć policjanci nosili te same, co przed wojną granatowe mundury, to jednak struktury nowej formacji zostały silnie zredukowane. Nie istniał szczebel główny, a nawet dystryktowy, a najwyższą komórką była komenda powiatowa (lub miejska) podporządkowana niemieckiej Ordnungspolizei (Orpo). Tym samym granatowa policja przekształcona została w organ samorządowy pod zarządem starostw.

REKLAMA

Dziewięć artykułów, które składają się na tom „Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939-1945” dotyczą różnych aspektów tytułowego zagadnienia. Bardzo dobrze składa się, że pierwszy – ich chyba najbardziej obszerny tekst – autorstwa Macieja Korkucia dotyczy państwowo-prawnych i historycznych kontekstów funkcjonowania granatowej policji. W wyczerpujący sposób przedstawia w jakich warunkach i z jakim zapleczem funkcjonowała Polnische Polizei. Dzięki temu dużo czytelniejszej stają się studia przypadków pióra Tomasza Domańskiego i Dariusza Palacza, który zajęli się odpowiedni policjantami granatowymi w Kielcach i powiecie kieleckim oraz Opocznie.

Ciekawym zarysem historii, poszerzającym główne zagadnienie, jest artykuł Tomasza Pączka, który przedstawia Polnische Kriminalpolizei (Polską Policję Kryminalną) w dystrykcie lubelskim. Równie frapujący i nietuzinkowy jest tekst Sebastiana Piątkowskiego, który przedstawia sposób pisania o granatowych na łamach niemieckiej prasy polskojęzycznej (gadzinówek) oraz polskiej prasy konspiracyjnej. Bardzo interesująco przedstawia się zmiana pisania o polskich policjantach w „bibule” wraz z wydłużaniem się czasu okupacji oraz postępującej ogólnej demoralizacji społeczeństwa.

Recenzowany tom zawiera artykuły bardzo zróżnicowane pod względem merytoryki, jaki i przystępności przekazywania wiedzy. Jednak wybrana tematyka pozwala na zorientowanie się w sposób dostateczny w powstaniu, zadaniach, działalności oraz poniesionych konsekwencjach z powodu podjęcia służby przez polskich policjantów. Zdecydowanie polecam, aby nabrać ogólnej wiedzy o Polnische Polizei im Generalgouvernement przed sięgnięciem po opracowania bardziej wyczerpujące i szczegółowe.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę „Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945” pod red. Tomasza Domańskiego i Edyty Majcher-Ociesy bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone