Walter Isaacson zamierza napisać biografię Marii Skłodowskiej-Curie

opublikowano: 2023-12-01 21:23
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jeden z najbardziej znanych autorów biografii Walter Isaacson zamierza napisać książkę o Marii Skłodowskiej-Curie - poinformowało PAP wydawnictwo Insignis, które planuje wydać taką biografię w Polsce.
REKLAMA
Maria Skłodowska-Curie z mężem w laboratorium.

Zobacz także:

Walter Isaacson, nazywany „biografem geniuszy”, specjalizuje się w biografiach najbardziej znanych, a jednocześnie nieprzeciętnych osobowości w nauce, kulturze i biznesie. Wydał opracowania ukazujące takie postacie, jak Steve Jobs czy Leonardo da Vinci. Napisał książkę „Innowatorzy” - o tym jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję.

Niedawno w naszym kraju ukazała się najnowsza biografia Waltera Isaacsona dotycząca Elona Muska, wizjonera i najbogatszego człowieka świata. W maju 2023 r. do polskich księgarń trafił jego „Kod życia” – opowieść o noblistce Jennifer Doudnie, współautorce rewolucyjnej i kontrowersyjnej metody edycji ludzkich genów. Obydwie książki opublikowało wydawnictwo Insignis.

Jak poinformowało PAP wydawnictwo Insignis, Walter Isaacson zamierza wydać również biografię Marii Skłodowskiej-Curie. W jednym z wywiadów autor zapowiedział, że w związku z tym wybiera się do Polski. Wydawnictwo nie wie jeszcze, kiedy to nastąpi i jak długo potrwa jego pobyt w naszym kraju.

Isaacson dwa lata spędził z Elonem Muskiem, zbierając materiały do jego biografii. Wielokrotnie z nim rozmawiał, uczestniczył w licznych jego spotkaniach, przechadzał się z nim po jego fabrykach i rozmawiał z jego współpracownikami, a także z osobami bliskimi, które dobrze go poznały. Powstała książka będąca jedną z najlepiej sprzedających się na świecie biografii, w tym również w Polsce.

Maria Skłodowska-Curie jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla - otrzymała ją w 1903 r. w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością (wraz z mężem Pierre'em Curie i Henrim Becquerelem), a także w 1911 r. w dziedzinie chemii (za odkrycie polonu i radu). Należy do elitarnej grupy zaledwie czterech osób, które otrzymały Nobla więcej niż jeden raz. Wciąż jest też jedyną kobietą, która dwa razy otrzymała to najbardziej prestiżowe w nauce wyróżnienie. To również pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie, pełniącym rolę mauzoleum wybitnych Francuzów.

Według wydawnictwa, napisana przez Waltera Isaacsona biografia Marii Skłodowskiej-Curie, która w wielu językach ukaże się na całym świecie, może sprawić, że postać Polki stanie się jeszcze lepiej znana, „zważywszy na olbrzymi zasięg oraz opiniotwórczą i popularyzatorską moc książek tego autora”.

Isaacson wielokrotnie podkreślał, jak dużą rolę pełnią kobiety w rozwoju nauki i kultury. Przykładami są Jennifer Doudnie, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, główna bohaterka książki „Kod życia”, a także Ada Lovelace ukazana w książce „Innowatorzy”, którą Isaacson uważa za matkę współczesnej informatyki. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Zbigniew Wojtasiński, PAP

Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”

praca zbiorowa pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek
„Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
183
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-44-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone