Wielka Brytania: Król Karol III zamierza abdykować? Ekspert piszący o Royalsach zdradza, że taki scenariusz jest brany pod uwagę

opublikowano: 2023-11-28 07:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
14 listopada 2023 roku król Karol III świętował swoje 75. urodziny. Z tej okazji zdecydował się wprowadzić program Coronation Food Project mający na celu walkę z ubóstwem żywnościowym. Brytyjskie media rozpisują się jednak o możliwej abdykacji władcy. Data prawdopodobnie została już wyznaczona.
REKLAMA
Król Karol III wraz z królową Kamilą w dniu koronacji, pozdrawiający poddanych z balkonu pałacu Buckingham (fot. Department for Culture, Media and Sport).

Zobacz także:

Król Karol III zamierza abdykować? Brytyjskie media huczą od plotek. Przypomnijmy, że 8 września 2022 roku Karol objął tron po śmierci królowej Elżbiety II, która panowała przez ponad 70 lat.  Jednakże koronacja miała miejsce dopiero 6 maja 2023 roku. Media podają, że nie zamierza długo zdobić swych skroni brytyjską koroną. Król Karol przygotowywał się do objęcia tronu przez tyle dekad, a teraz miałby się go zrzec? Zdaniem Clive’a Irvinga, królewskiego eksperta,  autora książki „The Last Queen” i rubryki poświęconej Royalsom w „Daily Beast”, prawdopodobnie została zawarta umowa wskazująca, że po ukończeniu 80. roku życia ma on zrezygnować z tronu i przekazać władzę. O umowie wspominał też „Express”, który wskazał, że zacznie obowiązywać, gdy król Karol będzie miał 80 lat. Wówczas przekaże władzę księciu Williamowi. Czy tak się stanie? Tego nie wiadomo.

Doniesienia prasowe wskazują, że jeszcze do końca tego roku, a dokładnie przed świętami Bożego Narodzenia, zostanie obwieszczona decyzja dotycząca przyszłości władcy. Następca królowej Elżbiety II jest najstarszą koronowaną osobą. Swoje 80. urodziny będzie świętował w 2028 roku, wtedy też - zdaniem ekspertów - zdecyduje się na przekazanie tronu księciu Williamowi.

Clive Irving  w jednym z wywiadów dla „Daily Express” zdradził, że najbliższe pięć lat król ma poświęcić na „naprawianie” monarchii po śmierci królowej Elżbiety i skandalach z udziałem jego syna, księcia Harry'ego oraz brata, księcia Andrzeja. Karol bardzo długo czekał na objęcie sterów w królestwie. Teraz, pomimo szacownego wieku, chce się nacieszyć swoim dziedzictwem, ale zdaje sobie sprawę z faktu, że z uwagi na wiek i różne obciążenia z tym związane jego panowanie nie będzie długie, a monarchia wymaga nowoczesnego podejścia i rzutkiego władcy. Ekspert skomentował też, że nie jest to najszybsza zmiana warty, ale ostateczny termin przekazania władzy mogą wymusić nieprzewidziane okoliczności.

Źródła:

www.wyborcza24.pl

www.gloucestershirelive.co.uk

www.geo.tv

www.dailyrecord.co.uk

www.express.co.uk

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone