Winston Churchill (1874–1965)

opublikowano: 2022-06-05 11:49
wolna licencja
poleć artykuł:
Winston Churchill (1874–1965) – brytyjski mąż stanu, wojskowy, pisarz, noblista, korespondent wojenny, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii z ramienia Partii Konserwatywnej. Uczestnik konferencji w Jałcie i Poczdamie, uznawany za jednego z najważniejszych polityków w historii Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Winston Churchill na fotografii Yousufa Karasha, 1941 r. 

Winston Churchill (1874–1965) urodził się 30 listopada 1874 roku w Blenheim w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Jego rodzina zaliczała się do kręgu elit brytyjskich. Ojciec Churchilla (Randolph Spencer Churchill) był kanclerzem skarbu, a pochodząca z Nowego Jorku matka (Jeanette Jerome), córka amerykańskiego finansisty, była pisarką.

W 1895 roku skończył wyższą szkołę wojskową (Royal Military Academy) w Sandhurst po czym wstąpił do 4 Pułku Huzarów Królowej. Jeszcze w tym samym roku, jako korespondent, udał się na Kubę, gdzie trwała wojna o niepodległość. Na miejscu gromadził dane dla brytyjskiej armii, a przede wszystkim pisał wiadomości z frontu do The Daily Graphic. Był to początek jego kariery dziennikarskiej i pisarskiej. Później pisał także do innych czasopism, a jeszcze w XIX wieku opublikował swoją pierwszą książkę The Story of The Malakand Field ForceWciąż służył w armii: uczestniczył w tłumieniu powstania Pasztunów w Indiach i powstania mahdystów w Sudanie. W charakterze korespondenta brał udział w II wojnie burskiej, podczas której dostał się do niewoli, z której udało mu się uciec. 

Winston Churchill w 1896 r.

Winston Churchill związał się z polityką w 1900 roku, kiedy z ramienia konserwatystów został wybrany do Izby Gmin. Cztery lata później do parlamentu dostał się z listy Partii Liberalnej. Z tą formacją związany był do 1922 roku. W tym czasie pełnił kolejno funkcje: ministra spraw wewnętrznych, pierwszego lorda Admiralicji (wówczas z jednej strony unowocześnił flotę, ale z drugiej przedstawił plan inwazji na Gallipoli, która skończyła się dla państw ententy klęską), ministra zaopatrzenia wojskowego, ministra wojny i lotnictwa, ministra kolonii. W 1924 roku Churchill powrócił do Partii Konserwatywnej i został kanclerzem skarbu. W latach 30. jego pozycja była już zdecydowanie słabsza i nie sprawował żadnych funkcji rządowych, a polityczna działalność Churchilla nie miała wpływu na kierunek przyjęty przez Wielką Brytanię. W tym czasie zajmował się on przede wszystkim pisaniem książek. Zajął jednak zdecydowane stanowisko w sprawie stosunków z państwami Osi, opowiedział się jako przeciwnik polityki appeasementu (ustępstw), co wpłynęło na jego dalszą karierę polityczną. 

REKLAMA

Po wybuchu II wojny światowej Winston Churchill został ministrem Admiralicji, a w maju 1940 roku powrócił do wielkiej polityki jako premier Wielkiej Brytanii i minister obrony. W sierpniu 1941 roku wspólnie z prezydentem Stanów Zjednoczonych podpisał Kartę Atlantycką – dokument określający cele wojenne obu państw i zasady ładu powojennego. Churchill osobiście angażował się w strategię wojenną Wielkiej Brytanii, był inicjatorem poszczególnych operacji wojskowych, a w wymiarze politycznym jako przywódca Zjednoczonego Królestwa współtworzył koalicję państw alianckich. Brał udział w konferencjach w KairzeJałcie Poczdamie, będąc jedną z osób, które ustalały nowy ład po zakończeniu światowego konfliktu. 

Winston Churchill na Downing Street wykonuje gest „victorii” w 1943 r.

Po II wojnie światowej i utraceniu władzy przez Partię Konserwatywną, Winston Churchill stanął na czele opozycji. W 1951 roku ponownie został premierem Wielkiej Brytanii. Kierunek prowadzonej przez niego wówczas polityki koncentrował się na utrzymaniu dotychczasowych wpływów i imperialnej pozycji Zjednoczonego Królestwa (m.in. tłumienie powstania Mau Mau). Duży nacisk w zakresie współpracy międzynarodowej kładł na relacje ze Stanami Zjednoczonymi. W 1955 roku ustąpił ze stanowiska premiera, przez kolejne 9 lata zasiadał w Izbie Gmin.

REKLAMA

Winston Churchill oprócz polityki i pisarstwa (w 1953 roku otrzymał Nagrodę Nobla), hobbystycznie zajmował się także malarstwem (był autorem kilkuset obrazów). Słynął ze szczególnych talentów krasomówczych, a jego znakiem firmowym były cygara i whisky. Zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie.

Winston Churchill – często zadawane pytania:

Czym poza polityką zajmował się Winston Churchill?

Winston Churchill został zapamiętany przede wszystkim jako polityk, choć jego kariera zawodowa obfitowała także w szereg innych działań. Pracował on jako dziennikarz i pisarz, za co otrzymał nawet Nagrodę Nobla, był także malarzem. Co jeszcze warto wiedzieć o życiu Winstona Churchilla? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Jakie były kulisy największej porażki Winstona Churchilla?

Winston Churchill jako pierwszy lord Admiralicji przedstawił plan ataku na Gallipoli, który miał doprowadzić do wyeliminowania Imperium Osmańskiego z działań w czasie I wojny światowej. Ofensywa zakończyła się jednak dotkliwą porażką państw ententy. [CZYTAJ WIĘCEJ]

REKLAMA

Jaka była historia życia Winstona Churchilla do wybuchu II wojny światowej?

Losy Churchilla obfitowały w zawodowe wzloty i upadki. Czym zajmował się zanim został słynnym politykiem? Jak przebiegała jego kariera wojskowa? Oto historia uwzględniająca polityczną i wojskową karierę Winstona Churchilla do początku II wojny światowej. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Jak przebiegała kariera wojskowa Winstona Churchilla?

Do świata polityki Churchill wchodził z dużym doświadczeniem wojskowym. Jego droga od kadeta w szkole wojskowej w Sandhurst, przez działania wojskowe w Indiach i Sudanie, po odpowiedzialne stanowisko lorda Admiralicji w czasie I wojny światowej. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Jaka była historia najsłynniejszej mowy Winstona Churchilla?

„Mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot” powiedział Winston Churchill w swoim pierwszym przemówieniu w roli premiera Wielkiej Brytanii z 13 maja 1940 roku. Całe przemówienie zostało przyjęte pozytywnie jako motywująca odezwa do narodu, która miała pokrzepić w walce z Państwami Osi. Jak brzmiała całość mowy Churchilla i dlaczego uznawana jest za tak istotną? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Dowiedz się więcej! Przejdź do listy naszych pozostałych materiałów o Winstonie Churchillu i tematach pokrewnych!

Polecamy e-booka Michała Gadzińskiego pt. „Perły imperium brytyjskiego”:

Michał Gadziński
„Perły imperium brytyjskiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-11-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone