Autor: Katarzyna Kucharczuk
Tagi: Recenzje, Historia kultury i sztuki, Zabytki, Książki, Polska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2021-10-01 07:33
Licencja: wolna licencja

Wojciech Przybyszewski – „Śledztwa kolekcjonera” – recenzja i ocena

Dzieła sztuki, zabytki, ciekawe historie, próby rozwikłania zagadek i tajemnice, które czekają na swojego odkrywcę. To wszystko znajdziemy w książce „Śledztwa kolekcjonera”.

Wojciech Przybyszewski – „Śledztwa kolekcjonera” – recenzja i ocena

Wojciech Przybyszewski
„Śledztwa kolekcjonera”
Ocena: 7,5
40 zł
Wydawca: Instytut Polonika
Rok wydania: 2020
Okładka: twarda
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-66172-23-4

Cenne rzeźby, obrazy lub inne przedmioty są wdzięcznym tematem wykorzystywanym w filmach i powieściach. Bohaterowie zwykle próbują znaleźć te zaginione lub odzyskać te, które wpadły w niepowołane ręce. Czasem planują ich kradzież. Wojciech Przybyszewski napisał książkę, która również krąży wokół tych kwestii, jednak nie ma nic wspólnego z fikcją.

Książka jest podzielona na 15 rozdziałów, z których każdy to osobna opowieść o wybranym zabytku. Interesujący jest dobór tematów, gdyż autor przedstawia losy dzieł sztuki tyleż cennych co szerzej nieznanych. Są wśród nich między innymi medal honorowy dla Aleksandra Fredry, portret króla Henryka Walezego, order Cyncynata należący do Tadeusza Kościuszki, ale także przedmioty związane jedynie pośrednio z konkretnymi osobami, jak wydrukowane dwa egzemplarze zaproszenia na bal charytatywny, zorganizowany przez Towarzystwo Dobroczynności Dam Polskich, który odbył się w paryskiej siedzibie rodu Czartoryskich, Hotelu Lambert, w 1846 roku.

Przybyszewski z detalami prezentuje opisywane zabytki. Wokół nich snuje opowieści o losach tych przedmiotów, osób do których należały lub które zostały na nich uwiecznione. Niektóre z tych pamiątek są lub były w obiegu kolekcjonerskim, jak choćby zaproszenia na wspomniany bal (te akurat dotyczyły balu z 1844 roku), które trafiły na aukcję. Czasem, jak w przypadku portretu Henryka Walezego, pretekstem do rozpoczęcia opowieści jest stare zdjęcie danego zabytku, które dokumentuje przy okazji historię z nim związaną.

Przybyszewski jest geologiem, speleologiem, nurkiem, ale także kolekcjonerem i publicystą. Opublikował ponad 400 artykułów i kilka książek z takich dziedzin jak historia sztuki czy ochrona dziedzictwa narodowego. Poświęcił lata na tropienie, badanie i opracowanie losów wielu dzieł sztuki. W znacznym stopniu bazował na dokumentach i publikacjach, które wyszperał w bibliotekach, archiwach i muzeach lub uzyskał od prywatnych kolekcjonerów . Na łamach pisma „Spotkania z Zabytkami” dzielił się wynikami swej pracy na różnych jej etapach. Natomiast w książce zebrał cały zgromadzony materiał wraz z najnowszymi odkryciami. Ogrom pracy i wiedzy autora daje się odczuć na każdej stronie książki. Jednak dzięki temu, że napisał ją z iście fabularnym zacięciem to udało się uniknąć sytuacji, w której czytelnik mógłby się poczuć przytłoczony nadmiarem informacji.

Wiele z tych historii jest na tyle zagadkowych, że nadal pozostają w nich luki i tajemnice, których być może nigdy nie uda się odkryć. Autor umieścił w przypisach wiele ważnych informacji dla osób, które miałyby ochotę podążyć jego śladem i spróbować dodać coś do jego ustaleń lub pokusić się o rozwikłanie jednej z tajemnic.

W przypadku tej książki trzeba koniecznie poświęcić kilka słów szacie graficznej i stronie edytorskiej. Publikacja została pięknie wydana. Wyróżnia ją nie tylko ciekawy projekt okładki, twarda oprawa i grzbiet oprawiony w płótno. W środku znajdziemy starannie zaprojektowany layout z pięknie rozwiązanymi stronami otwierającymi kolejne rozdziały i zdjęciami umieszczonymi na złotych aplach. Całość bardzo pasuje do tematyki książki. Nie każda publikacja wymaga wysokiego poziomu graficznego. Jednak w sytuacji, gdy duża część rynku wydawniczego to książki wydawane niewielkim nakładem środków, a czytelnicy sięgają coraz częściej po wydania elektroniczne, warto przypomnieć sobie i docenić przyjemność obcowania z pięknym i dopracowanym papierowym wydaniem książki.

Publikacja na pewno zaciekawi osoby, które interesują się rodzimą kulturą, sztuką i historią oraz cenią dobrze napisaną i wydaną książkę. Po lekturze niektóre z przedstawionych w niej wątków zostają w głowie na dłużej. Dzięki temu podczas najbliższej wizyty w muzeum lub galerii sztuki może zwrócimy uwagę nie tylko na te najsłynniejsze eksponaty, ale także na pozostałe dzieła. One również mogą się okazać bardzo piękne i interesujące.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Wojciecha Przybyszewskiego „Śledztwa kolekcjonera”!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Katarzyna Kucharczuk
Absolwentka historii na Uniwersytecie Łódzkim, redaktorka i fotoedytorka związana z branżą wydawniczą. Lubi podróże i książki, zwłaszcza biografie.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy