XVII Targi Książki Historycznej w Warszawie – histmagowy przegląd stoisk!

opublikowano: 2008-12-04 15:10
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nie miałeś okazji gościć na XVII Targach Książki Historycznej w Warszawie? Interesuje Cię, jakie wystawiono na nich nowości i bestsellery? Nie martw się, nic nie stracisz! Zapraszamy do lektury naszego przeglądu stoisk targowych.
REKLAMA

Rozmawialiśmy z niemal wszystkimi wystawcami, każdego prosząc o wskazanie jednej lub kilku pozycji najbardziej wartych uwagi. Na podstawie tych rozmów sporządziliśmy poniższe zestawienie alfabetyczne. Jutro opublikujemy jego drugą część.

Lokalizacja Targów z zewnątrz wygląda dość niepozornie, ale już za rok impreza odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Miłośnicy historii oblegają stoiska wydawnictw Trio i Iskry.

Alma-Press

Na stoisku Alma-Press polecono nam książkę Mariusza Borowiaka „Westerplatte. W obronie prawdy”. Zdaniem przedstawiciela wydawnictwa jest to doskonała książka, wpisująca się w obecną dyskusję, a zarazem oparta na bogatym materiale źródłowym, archiwalnym.

Biały Kruk

W „Białym Kruku”, zgodnie z profilem wydawnictwa, polecono nam kilka wydawnictw albumowych, poświęconych religii i historii kościoła: „Kaplicę Sykstyńską na nowo odkrytą”, „Szlakiem Jana Pawła II” i „Jasną Górę”.

Barbara

Teodor Gąsiorowski z wydawnictwa „Barbara” polecił nam pracę Eugeniusza Nowaka „10 Pułk Dragonów”. Ta dwutomowa pozycja, w opinii wydawcy wydawcy, stanowi niezwykle szczegółową monografię, będącą efektem dwudziestu lat pracy autora. Uzupełnieniem tekstu jest kilkaset, często unikalnych ilustracji.

Bellona

Zobacz wywiad z redaktorem naczelnym wydawnictwa, Bogusławem Brodeckim, w osobnym artykule.

Bogusław Brodecki, redaktor naczelny Bellony, przy stoisku wydawnictwa na XVII Targach Książki Historycznej w Warszawie. Oferta Bellony budzi jak widać niemałe zainteresowanie.

Agencja Wydawnicza CB

Z wydawnictwem CB nawiązaliśmy kontakt po raz pierwszy. Andrzej Zasieczny polecił nam dwie książki, przekazując nam zarazem ich egzemplarze recenzenckie: „Czerwone gwiazdy - sojusznik czarnych krzyży nad Polską. Lotnictwo sowieckie nad Kresami wrzesień-październik 1939” oraz „Lubań 1945. Ostatnie zwycięstwo III Rzeszy”. Pierwsza z książek jest (zdaniem wydawcy) nowatorską monografią, poświęconą dotąd niebadanemu tematowi, wzbogaconą licznymi fotografiami.

Dialog

Na stoisku „Dialogu” polecono nam nowość autorstwa Konrada Seitza „Chiny: powrót olbrzyma”. Jest to osadzona w historii analiza dzisiejszych tendencji i sytuacji Chin. Czy po ponad stuletniej przerwie powrócą one do swych imperialnych tradycji? Czy będą dla świata hegemonem, czy partnerem? Jak będą chciały wpływać na losy globu?

DiG

Na stoisku DiG-u poświęcono nam niestety tylko moment. Dlatego zaledwie w jednym zdaniu jesteśmy w stanie stwierdzić, że najbardziej promowaną pozycją była „ Grafika polska XVIII wieku. Rytownicy polscy i w Polsce działający”. Książka ta, autorstwa Ewy Łomnickiej-Żakowskiej, została nagrodzona Klio. Krótkiego wywiadu na temat tej pracy udzielił nam redaktor naczelny DiG-u Sławomir Górzycki. Niestety, wydawnictwo DiG, jako jedno z nielicznych, nie jest zainteresowane współpracą recenzencką z „Histmagiem”, dlatego musimy na słowo przyjąć, że książka ta rzeczywiście jest warta zakupu i lektury.

REKLAMA

Demart

Wydawnictwo Demart, sponsor naszego niedawnego konkursu, słynie z pięknych, albumowych publikacji. Również tym razem zaskoczył nas właśnie jakością, czy wręcz kunsztem wydania. Otrzymaliśmy z Demartu dwie nowości, które wkrótce zrecenzujemy: „Legendę Legionów” i album „Jezus według mistrzów”. Pierwsza publikacja wzbudziła na targach spore zainteresowanie, między innymi dzięki interesującemu spotkaniu z autorami. „Jezus według mistrzów” to z kolei, jak mówiła przedstawicielka wydawnictwa, nietypowy album z malarstwem, przystępny i okraszony ciepłym, zrozumiałym tekstem księdza Mieczysława Malińskiego. Może to być zarówno prezent, jak i swego rodzaju podręcznik dla kaznodziejów.

Egros

Na stoisku Egrosu polecono nam książkę opublikowaną w październiku: Żoliborz 1944. Dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim autorstwa dra Grzegorza Jasińskiego, kierownika Wydziału Historycznego w Wojskowym Biurze Badań Historycznych. Jest to obszerna, licząca niemal 500 stron, monografia oparta na jego pracy doktorskiej.

Finna

Spotkanie z szefem gdańskiego wydawnictwa „Finna” było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Polecono nam całą gamę książek. Zarazem od szefa wydawnictwa, Andrzeja Ryby, otrzymaliśmy dwie pełne torby pozycji do recenzji. Znalazły się w nich takie publikacje, jak „Memoriał ze św. Heleny”, „Wilkołak mórz” oraz „Dreadnought” – imponujące, dwutomowe dzieło Roberta K. Massie, przez wielu krytyków uznawane za jego najlepszą książkę. Książki te będziemy stopniowo recenzować w naszym serwisie.

REKLAMA

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Na stoisku IAiE PAN polecono nam nowość, o której nie jesteśmy niestety w stanie zbyt wiele powiedzieć. Nie jest ona jeszcze dostępna w księgarni Instytutu, brakuje też jakichkolwiek informacji o niej na stronach IAiE PAN. Mowa o pracy „Szpitale w Królestwie Polskim w XIX w.” autorstwa dr hab. Elżbiety Mazur. Przedstawiciele Instytutu o książce wypowiedzieli się w krótkich słowach: „temat oryginalny, autorka renomowana”.

Instytut Wydawniczy Erica

Z wydawnictwem „Eirca” współpracujemy od kilku miesięcy i nie jesteśmy w stanie powiedzieć o nim złego słowa. Jest to wprawdzie oficyna niewielka, ale niezwykle prężna i z pełnym profesjonalizmem traktująca tak czytelników, jak i media. Na organizowanej przez „Histmaga” i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej konferencji „Nowe spojrzenie na historię – historia w Internecie” (29 listopada) poinformowaliśmy o projekcie, który realizujemy z Instytutem Wydawniczym Erica. Mowa o wydawanej przez nas wspólnie książce, która trafi do księgarń w pierwszej połowie 2009 roku. Więcej na ten temat napiszemy za kilka dni.

O książkach IWE rozmawiałem z Przemysławem Frankowskim, jednym z szefów wydawnictwa. – Absolutnym hitem okazała się książka, którą przywieźliśmy na targi prosto z drukarni, czyli „Synowie rzeszy. II Korpus Pancerny SS w Normandii, Ardenach i na froncie wschodnim”. – opowiadał pan Frankowski. – Jest to praca Michaela Reynoldsa, generała, który przez lata kierował Siłami Manewrowymi Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie. Książka opisuje działania II Korpusu pancernego SS na Ukrainie, w Normandii, podczas operacji Market Garden i ofensywy w Ardenach oraz na froncie wschodnim. Pozycja rozeszła się niczym cieple bułeczki. Przyznam szczerze, że aż tak dobrego jej przyjęcia się nie spodziewałem.

REKLAMA

W ofercie „Eriki” niezmiennie ważne miejsce zajmuje osadzona w realiach średniowiecza powieść wydana pod patronatem „Histmaga” – „Hellequin: Jeźdźcy z Piekieł”. Jej recenzja ukazała się w naszym serwisie, w tym miejscu warto natomiast podkreślić, jak wielki wysiłek wydawnictwo włożyło w techniczną stronę książki. Pan Przemysław zdradził nam, że prace nad samą okładką trwały długie miesiące. Oceniając ją czysto subiektywnie i bezstronnie, muszę stwierdzić że długi wysiłek się opłacił.

Hellequin to jedna z kilku powieści Richarda Cornwella w ofercie „Eriki”. Pozostałe trzy należą do cyklu „Przygody Kapitana Sharpe’a” i są osadzone w epoce nowożytnej. „Erica” najbardziej jest jednak znana z innego cyklu – pokaźnej i ciągle rosnącej serii książek Svena Hassela osadzonych w realiach drugiej wojny światowej. Niedawno recenzowaliśmy „Królestwo Piekieł”. Bezpośrednio od szefów wydawnictwa otrzymaliśmy na targach „Sąd wojenny”, który także wkrótce zrecenzujemy.

Iskry

Joanna Osiewicz prezentuje ofertę wydawniczą Iskier.

Z wydawnictwem „Iskry” współpracujemy nie od dziś – starczy wspomnieć wiosenny konkurs „Nagradzamy miłośników Klio”, w którym nagrody ufundowały właśnie „Iskry”. Tym razem polecono nam kilka pozycji wykraczających poza tradycyjny nurt historii. Po pierwsze mowa o książce „Waldorff: Ostatni baron peerelu”. To biografia znanego strażnika narodowej pamięci, legendy polskiej krytyki muzycznej, człowieka, który uratował przed zagładą Stare Powązki w Warszawie. Joanna Osiewicz zwróciła naszą uwagę także na Dzienniki Anny Kowalskiej, autorki znanej głównie jako dwudziestoletnia towarzyszka życia Marii Dąbrowskiej. Nowatorskie spojrzenie na przeszłość zapewnić może z kolei „Intymne życie niegdysiejszej Warszawy” – historia widziana z podwórka domów publicznych i przez okna sypialni.

Książka i Wiedza

Na stoisku „Książki i Wiedzy” polecono nam dwie książki. Pierwszą z nich jest ”Historia sztuki wojennej” opisana przez przedstawiciela wydawnictwa jako krótki zarys wszelkich aspektów wojny od czasów najdawniejszych po dziś dzień – zarówno technologii, dyscypliny, jak i taktyki. Z kolei „Północne sąsiedztwo. Historia krajów i narodów Morza Bałtyckiego”, praca Alana Palmera, zostało odważnie porównane do słynnego „Morza Śródziemnego i świata śródziemnomorskiego w epoce Filipa II” autorstwa Fernanda Braudela. Czy takie porównanie jest zasadne? Sprawdzi to nasz recenzent.

Zobacz drugą część przeglądu

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone